Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.06.11 р. Справа № 36/15
Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.
за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” м. Донецьк
про відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 51123,71 грн.
При участі представників:
Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю № 02-16 від 05.01.2011р.
Від відповідача: не зявився
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк (далі позивач) звернулась до господарського суду з позовом до відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” м. Донецьк (далі відповідач) про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 51123,71 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на акти перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.11.-09.12.2009р. №10/233, від 18.03.-01.04.2010р. № 10/79, приписи від 10.12.2009р. № 10/233, від 10/79 від 06.04.2010р., довідку підприємства № 649 від 19.04.2010р., розрахунок розміру відшкодування збитків.
Відповідач в жодне судове засідання не зявився, про час та день судового засідання був повідомлений вчасно в установленому порядку, про що свідчать поштові повідомлення. Відзив на позов відповідачем суду також не надано.
За клопотанням позивача строк розгляду справи було продовжено на 15 днів до 30.06.2011р.
Відповідно до ст. 75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 30.06.11р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд Донецької області , -
ВСТАНОВИВ:
З 18.11.2009 року по 09.12.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього ВОЕМК по Донецькому регіону Донецької області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” м. Донецьк, результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 18.11.09р.- 09.12.09р.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що з 01.01.2008 року до моменту її проведення викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві здійснюється без дозволу органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. За результатами перевірки відповідачу видано припис від 10.12.2009р. №10/233 на усунення встановлених порушень.
З 18.03.2010 року по 01.04.2010р. позивачем повторно проведено перевірку виконання відповідачем виданого раніше припису, результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 18.03.10р.- 01.04.10р. №10/79.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що відповідачем отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1410136200-61 лише 12.02.2010р. строком дії до 12.02.2015р.
Таким чином, у період з 01.01.08р. по 11.02.2010р. (до отримання дозволу) відповідач здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоровя людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Відсутність такого дозволу у відповідача та наявність порушення вимог ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підтверджено матеріалами справи, зокрема, актами перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.11.-09.12.2009р. №10/233, від 18.03.-01.04.2010р. № 10/79, у яких зафіксовано, що кількість викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу за період з 01.02.2009р. по 11.02.2010р. встановлена відповідно до даних статистичної звітності за формою 2-ТП (повітря). Також до матеріалів справи додано довідку підприємства № 649 від 19.04.10р., яка містить відомості про викиди за період з 01.01.2010р. по 11.02.2010р.
При цьому суд зазначає, що акти перевірки підписані посадовими особами відповідача без зауважень і в подальшому не оскаржені в судовому порядку. Заперечення відповідача, що містяться в акті перевірки за період з 18.03.2010 р. по 01.04.2010р. не спростовують встановлені перевіркою порушення та не впливають на висновки суду.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
У звязку з порушенням норм природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області розраховано розмір відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ДП „Орджонікідзевантажтрас” за період з 01.02.2009р. по 11.02.2010р., що складає 51123,71 грн.
Наведений розрахунок виконано згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Сума збитків в розмірі 51123,71 грн. не сплачена відповідачем добровільно на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення до спеціального фонду місцевого бюджету Донецької міської ради.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 51123,71 грн. задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” (83030, м. Донецьк, вул. Таллінська, 1а, ЗКПО 0174740) до спеціального фонду місцевого бюджету Донецької міської ради (ГУДКУ Донецької області, п/р 33112331700002 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23977045, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 51123,71 грн. грн.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” (83030, м. Донецьк, вул. Таллінська, 1а, ЗКПО 0174740) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 511,24 грн.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Донецький електротехнічний завод” (83030, м. Донецьк, вул. Таллінська, 1а, ЗКПО 0174740) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Гриник М.М.
Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2011р.