ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/3864/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Курбалі А.В.,
за участю:
представника позивача - Юхна К.О.,
представника відповідача - Касіта О.В.,
представника третьої особи - Думчикової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальістю "Псьол ЛТД"до Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області, третя особа - Кременчуцька міська радапро визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
11 травня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальістю "Псьол ЛТД" (надалі - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області (надалі - відповідач), яким просив визнати протиправною бездіяльність Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області із застосування у витягах з технічної документації про грошову оцінку земельних ділянок у м. Кременчуці (по вул. Київській, 62, площею 6555 кв.м.; по проспекту Полтавському, 3б, площею 8286 кв.м.; по вул. Свіштовській, 8, площею 1728 кв.м.; по набережній Лейтенанта Дніпрова, 6-А, площею 3000 кв.м.), якими користується Товариство з обмеженою відповідальністю "Псьол ЛТД", що є правонаступником Закритого акціонерного товариства "Псьол", коефіцієнту функціонального використання земель Кф 2,5 та зобов'язати відповідача внести зміни до даних Державного земельного кадастру та у витяги з технічної документації про грошову оцінку земельних ділянок по вищевказаним земельним ділянкам в частині зміни коефіцієнту функціонального використання земель з коефіцієнту Кф 2,5 на коефіцієнт Кф 1,0, що застосовується до земель автомобільного транспорту.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначали, що на вищезазначених земельних ділянках розташовані автозаправні станції ТОВ «Псьол ЛТД»та використовуються позивачем виключно для експлуатації та обслуговування автозаправних станцій. Згідно ст. 71 Земельного кодексу України та ст. 31 Закону України «Про транспорт» передбачено, що до земель автомобільного транспорту належить землі, зокрема, під автозаправними станціями. Однак, всупереч вказаним нормам відповідачем віднесено ці землі до категорії земель комерційного використання і, як наслідок, присвоєно їм коефіцієнт впливу Кф = 2,5, хоча для земель транспорту такий коефіцієнт Кф = 1,0, що має вплив на розмір орендної плати за землю та порушує права позивача.
До початку судового розгляду позивачем було подано заяву про зміну предмету позову та змінено спосіб захисту, визначений у п. 1 прохальної частини позову, та просили визнати противними дії відповідача щодо неправомірного застосування коефіцієнтів впливу.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви та просив їх задовольнити з урахуванням заяви про зміну предмету позову.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на дотримання управлінням Інструкції із заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженої наказом Держкомстатом від 05.11.1998 р. № 377, зареєстрованої в Мін'юсті України 14.12.1998 р. за № 788/3228 із змінами та доповненнями до неї (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем). Зазначали також, що при визначенні функціонального використання вказаних земельних ділянок відповідач виходив із основного виду економічної діяльності підприємства позивача, який згідно Довідки з ЄДРПОУ є «51.51.0 оптова торгівля паливом», а землі із функціональним використанням під оптову торгівлю підпадають під категорію земель комерційного використання.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.05.2011 року до участі в справі було залучено Кременчуцьку міську раду, що була замовником технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В судовому засіданні представник третьої особи проти позову заперечував, підтримуючи позицію відповідача.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Псьол ЛТД»(ідентифікаційний код 31913519) створено шляхом реорганізації (перетворення) Закритого акціонерного товариства «Псьол»рішенням установчих зборів засновників Товариства від 26.07.2010 р. та згідно п. 2.1 Статуту ТОВ «Псьол ЛТД» є правонаступником всіх прав та обов'язків ЗАТ «Псьол».
10.09.2008 р., 26.10.2005 р., 19.09.2007 р., 19.09.2007 р. між Кременчуцькою міською радою та ЗАТ «Псьол» були укладені договори оренди земельних ділянок за адресами: 1) м. Кременчук, набережна Лейтенанта Дніпрова, 6-А площею 3000 кв. м., 2) м. Кременчук, вул. Свіштовська, 8 площею 1728 кв.м., 3) м. Кременчук, проспект Полтавський 2-Б площею 8286 кв.м., 4) м. Кременчук, вул. Київська, 62 площею 6555 кв.м.
Як правонаступник ЗАТ «Псьол»позивач є орендарем вищевказаних земельних ділянок.
На зазначених земельних ділянках розташовані автозаправні станції ТОВ «Псьол ЛТД»та використовуються позивачем для експлуатації та обслуговування цих автозаправних станцій: 1) свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 16.03.2010 р. серії САС № 712530 тип об'єкта автозаправна станція, адреса об'єкта - м. Кременчук, набережна Лейтенанта Дніпрова, 6-А, зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 18.03.2010 р. 2) свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 06.03.2002 р. № 20 тип об'єкта модульна автозаправна станція, адреса об'єкта - м. Кременчук, вул. Київська, 62, записано в реєстрову книгу № Н-2 за реєстровим № 504 від 11.03.2002 р., 3) свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 06.03.2002 р. № 39 тип об'єкта модульна автозаправна станція, адреса об'єкта - м. Кременчук, проспект Полтавський 2-Б, записано в реєстрову книгу № Н-2 за реєстровим № 263 від 11.03.2002 р., 4) свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 17.02.2005 р. серії ЯЯЯ № 107097 тип об'єкта автозаправна станція малого типу, адреса об'єкта - м. Кременчук, вул. Свіштовська, 8, зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 22.02.2005 р.
19.01.2011 р. та 20.01.2011 р. ТОВ «Псьол ЛТД»отримало в Управлінні Держкомзему у м. Кременчук Полтавської області витяги № 01-21/349, № 01-21/350, № 01-21/513, № 01-21/514 з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаних земельних ділянок. Згідно з цими витягами зазначені земельні ділянки віднесені до земель комерційного використання, зокрема, до земель іншої комерційної діяльності, у зв'язку з чим їм присвоєно коефіцієнт впливу Кф=2,5.
Не погодившись із діями відповідача в частині визначення Кф ТОВ «Псьол ЛТД»звернулись до суду.
Надаючи оцінку оскаржуваним діям відповідача, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ вищевказаного кодексу (п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку або визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Показники нормативної грошової оцінки земель визначаються за категоріями, шляхом зонування території населених пунктів на відповідні зони за рівнем облаштування, розміщенням від центру населеного пункту та громадських центрів, інженерної інфраструктури та визначення розрахункового доходу, який зумовлюється місцем розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній та місцевій системах виробництва й розселення, рівнем облаштування його території та якістю земель з урахуванням природно-кліматичних, інженерно-геологічних, архітектурно-ландшафтних та історико-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, економічного стану, функціонального призначення та екологічних обмежень використання земель.
На величину грошової оцінки земель населених пунктів впливають коефіцієнти, які застосовуються до базової вартості одного квадратного метра землі. Це, зокрема, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з «Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель»(форми №№ 6-зем, 6б-зем, 2-зем) відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Коефіцієнт функціонального використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки різного функціонального використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Рішенням Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 р. було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука із визначенням базової вартості одного квадратного метра земель із введенням в дію з 01.01.2011 р.
Затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука включає систему (схеми впливів) коефіцієнтів, що враховують особливості місцерозташування окремих ділянок.
Інформація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно Закону України «Про оцінку земель»виготовляється у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку та видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (ч.3 ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель»).
Як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку у місті Кременчуці виконуються Управлінням Держкомзему у м. Кременчук Полтавської області з використанням програмного комплексу ТЕРЕН-ГІС на основі затверджених матеріалів з оцінки земель м. Кременчука, де врахування впливу локальних факторів та розрахунки виконуються автоматично після вводу координат місце розташування ділянки, її площі та визначення функціонального використання.
Також цей же представник зазначив, що при визначенні функціонального використання ТОВ «Псьол ЛТД»вищевказаних земельних ділянок відповідачем було враховано Довідку з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 396694 від 25.02.2011 р., згідно якої основним видом діяльності позивача є 51.51.0 оптова торгівля паливом. А у відповідності до додатку 3 до «Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель»(форми №№ 6-зем, 6б-зем, 2-зем) вказана група 51 відноситься до видів економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях (графа 42).
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 71 Земельного кодексу України до земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно - побутовими будівлями й іншими об'єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.
Як вбачається із вищезазначених договорів оренди земельних ділянок, укладених між Кременчуцькою міською радою та позивачем, предметом цих договорів визначено передача позивачу в строкове платне користування земельних ділянок несільськогосподарського призначення для експлуатації та обслуговування будівель автозаправних станцій.
При цьому, земельні ділянки за адресами проспект Полтавський 2-Б площею 8286 кв.м. та вул. Київська, 62 площею 6555 кв.м. були виділені із земель категорії «землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення»(розрахунки орендної плати, додані до договорів).
Згідно затверджених технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок (таблиця 5.1 стор. 52-55 технічної документації), для земель транспорту, зв'язку встановлено значення коефіцієнта Кф =1,0.
Земельна ділянка за адресою набережна Лейтенанта Дніпрова, 6-А площею 3000 кв. м. була виділена позивачу із категорії «землі житлової та громадської забудови»для будівництва автозаправної станції.
Згідно затверджених технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок (таблиця 5.1 стор. 52-55 технічної документації), для земель житлової забудови встановлено значення коефіцієнта Кф =1,0 (розрахунок орендної плати, доданий до договору). При цьому використовується ця земельна ділянка саме для експлуатації автозаправної станції.
Доказів про зміну функціонального призначення вищевказаних земельних ділянок шляхом віднесення до категорії земель комерційного використання суду не надано, в договори відповідних змін не вносилось, а виділені земельні ділянки позивачем використовуються за функціональним призначенням для обслуговування автозаправних станцій.
Отже, визначаючи Кф зазначених земельних ділянок як комерційного призначення, що дорівнює 2,5, відповідач діяв протиправно.
Що стосується земельної ділянки за адресою вул. Свіштовська, 8 площею 1728 кв.м., то, як вбачається із рішення Кременчуцької міської ради (ХХХV сесії міської ради IV скликання) від 28.09.2005 р. дана земельна ділянка була виділена із земель «1.11.3 землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг»та передана позивачу для будівництва автозаправної станції малого типу.
При цьому п. 4 цього рішення Кременчуцькою міською радою було запропоновано міському управлінню земельних ресурсів забезпечити підготовку договору оренди, зберігання документації із землеустрою у місцевому фонді та внести відповідні зміни у земельно-кадастрову документацію згідно з чинним законодавством.
Отже, дана земельна ділянка була виділена позивачу саме для будівництва автозаправної станції, що була побудована позивачем та в установленому законодавством порядку введена в експлуатацію (свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 17.02.2005 р. серії ЯЯЯ № 107097 тип об'єкта автозаправна станція малого типу, адреса об'єкта - м. Кременчук, вул. Свіштовська, 8, зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 22.02.2005 р.) та використовується за функціональним призначенням для обслуговування автозаправної станції.
Доказів, що міським управлінням земельних ресурсів було вжито заходів на виконання вищевказаного рішення третьої особи щодо приведення земельно-кадастрової документації у відповідність до чинного законодавства, суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 71 Земельного кодексу України, Податковим кодексом України, Законом України «Про оцінку земель», статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Псьол ЛТД" до Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області, третя особа - Кременчуцька міська рада про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області із застосування у витягах з технічної документації про грошову оцінку земельних ділянок у м. Кременчуці (по вул. Київській, 62, площею 6555 кв.м.; по проспекту Полтавському, 3б, площею 8286 кв.м.; по вул. Свіштовській, 8, площею 1728 кв.м.; по набережній Лейтенанта Дніпрова, 6-А, площею 3000 кв.м.), якими користується Товариство з обмеженою відповідальністю "Псьол ЛТД", що є правонаступником Закритого акціонерного товариства "Псьол", коефіцієнту функціонального використання земель Кф 2,5.
Зобов'язати Управління Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області внести зміни до даних Державного земельного кадастру та у витяги з технічної документації про грошову оцінку земельних ділянок у м. Кременчуці (по вул. Київській, 62, площею 6555 кв.м.; по проспекту Полтавському, 3б, площею 8286 кв.м.; по вул. Свіштовській, 8, площею 1728 кв.м.; по набережній Лейтенанта Дніпрова, 6-А, площею 3000 кв.м.), якими користується Товариство з обмеженою відповідальністю "Псьол ЛТД", що є правонаступником Закритого акціонерного товариства "Псьол", в частині зміни коефіцієнту функціонального використання земель з коефіцієнту Кф 2,5 на коефіцієнт Кф 1,0, що застосовується до земель автомобільного транспорту.
Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Псьол ЛТД" витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 11 липня 2011 року.
СуддяЛ.О. Єресько