Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 липня 2011 року Справа № 2а-5018/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Островської О.П.,
при секретарі Ісаєвій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Триггер» про стягнення податкового боргу в розмірі 43276,67 грн.,
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Триггер» про стягнення податкового боргу в розмірі 43276,67 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Триггер» знаходиться на податковому обліку в державній податковій інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник податків з 14.06.2001 року. Станом на червень 2011 року відповідач має податковий борг з земельного податку на загальну суму 43276,67 грн., який виник з вересня 2008 року, що підтверджується податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки: №2484 від 31.01.2008 року на суму 34875,33 грн. та №18109 від 14.05.2008 року на суму 1943,35 грн. Крім того, відповідачу була нарахована пеня в сумі - 6457,99 грн. З метою стягнення податкового боргу ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області відповідно до п.п.6.2.1. п.6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були надіслані податкові вимоги: перша податкова вимога від 01.09.2008 року №1/269 та друга податкова вимога від 13.10.2008 року №2/324. Враховуючи те, що ТОВ «Триггер» самостійно податковий борг з орендної плати за землю в сумі 43276,67 грн. не сплатило, прокурор просить стягнути його в судовому порядку шляхом стягнення коштів ТОВ «Триггер» з рахунків у банках на користь ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області, обслуговуючих платника податків, оскільки відповідно до пункту 20.1.18 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пояснив, що податковий борг відповідача виник з 30.09.2008 року через несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання, самостійно нарахованого платником по податковим деклараціям №2484 від 31.01.2008 року та №18109 від 14.05.2008 року, заборгованість відповідача по несплаті узгодженої суми самостійно нарахованої платником податку на червень 2011 року складає 36818,68. Також відповідачу в 2010 році за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання, самостійно нарахованого платником, була нарахована пеня в сумі 6457,99 грн. Прокурор просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Заслухавши пояснення прокурора та представника ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає уточнені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
ТОВ «Триггер» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради 06.06.2001 року та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 31476983. (а.с.12).
ТОВ «Триггер» як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в Сєвєродонецьку Луганської області.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ «Про плату за землю» (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» ТОВ «Триггер» є суб'єктом плати за землю (платником) на підставі договору оренди.
Податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до частини 1 статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ «Про плату за землю» сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідачем 31 січня 2008 року та 14 травня 2008 року до ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області подані податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с.16-17).
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю»).
Пунктами 1, 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) передбачені обовязки платників податків і зборів (обовязкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, строки та умови надання декларацій та фінансової звітності встановлені спеціальним податковим законодавством.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181- III втратив чинність.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно ст. 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до вимог п.п. 16.1.1. п.16.1 ст. 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до вимог п.п. 16.1.2. п.16.1 ст. 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Відповідно до вимог п.п. 16.4.1., п.п. 16.4.2. п. 16.2 ст. 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті та зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Судом встановлено що, за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 36818,68 грн., самостійно нарахованого платником по податковим деклараціям №2484 від 31.01.2008 року та №18109 від 14.05.2008 року в 2010 році була нарахована пеня в розмірі 6457,99 грн.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ м. Сєвєродонецьку Луганської області Товариству з обмеженою відповідальністю «Триггер» було надіслано першу податкову вимогу від 01.09.2008 року № 1/269 та другу податкову вимогу від 13.10.2008 року № 2/324, які отримані посадовою особою відповідача відповідно 10.09.2008 року та 16.10.2008 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.18,19 зворотній бік).
Але зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки перша податкова вимога від 01.09.2008 року № 1/269 та друга податкова вимога від 13.10.2008 року № 2/324 є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Внаслідок того, що ТОВ «Триггер» на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з орендної плати за землю у загальному розмірі 43276,67 грн. не сплатило, що підтверджується обліковою карткою платника (а.с.21) та зворотнім боком облікової картки платника (а.с.38-43), позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Триггер» про стягнення податкового боргу в розмірі 43276,67 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Триггер» (код ЄДРПОУ 31476983, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Науки, 13/133) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу з орендної плати за землю в розмірі 43276,67 грн. (сорок три тисячі двісті сімдесят шість гривень шістдесят сім копійок) в дохід місцевого бюджету (отримувач УДК у м. Сєвєродонецьку, код отримувача 24046627, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, р/р 33218812700080, код платежу 13050200, призначення платежу: орендна плата за землю)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова складена у повному обсязі 13 липня 2011 року.
СуддяО.П. Островська