Постанова № 17070935, 07.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2011
Номер справи
2а/0570/8382/2011
Номер документу
17070935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2011 р. справа № 2а/0570/8382/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-50

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Шальєвої В.А.

при секретаріСкокін О.Л.

за участю представника позивача Чевичелової О.А.

представників відповідача Романченко Л.І., Тарапура Н.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської девізії, 17 адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до суду з позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування позову зазначає, що Артемівською обєднаною державною податковою інспекцією була проведена планова виїзна перевірка дотримання Часовоярським регіональним виробничим управлінням комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р. За результатами перевірки податковим органом складено акт № 467/23/35397900 від 15.04.2011 р., на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000452342 від 04.05.2011 р. про збільшення суми грошового зобовязання в розмірі 14266,69 грн., в тому числі за основним платежем 11413,35 грн. та штрафні санкції в сумі 2853,34 грн., № 0000462342 від 04.05.2011 р. про збільшення грошового зобовязання в сумі 59505,99 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 47604,79 грн. та за штрафними санкціями в сумі 11901,20 грн. та № 0000442342 від 04.05.2011 р. про збільшення суми податкового зобовязання в розмірі 15702,55 грн., з яких основний платіж в розмірі 12562,04 грн. та штрафні санкції в сумі 3140,51 грн.

Позивач зазначає, що відповідно до ст. 56 Водного кодексу України та п. 9 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування.

У звязку з тим, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища не було прийнято щодо припинення права Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» на спеціальне водокористування, позивач вважає, що дозвіл був дійсним до отримання позивачем нового дозволу від 29.05.2009 р. № Уекр-Дон-3879. Тому позивач вважає, що відповідачем були неправомірно прийняті податкові повідомлення-рішення від № 0000452342, № 0000462342 та № 0000442342 від 04.05.2011 р. в частині нарахування податкового зобовязання.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позову.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, пояснивши, що відповідно до рішення Донецької обласної ради від 14.09.2007 р. № 5/11-322 про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал», наказу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 23.01.2008 р. № 14 про передачу майна, дебіторської, кредиторської заборгованості і ліквідації Артемівського ВУВКГ, наказу Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» від 28.01.2008 р. № 11 про прийняття майна від Артемівського ВУВКГ здійснено прийняття та передача справ і майна Часовоярським РВУ від Артемівського ВУВКГ станом на 01.02.2008 р.

Дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-Дон03024 був виданий Артемівському ВУВКГ Державним управління охорони навколишнього природного середовища в донецькій області

Артемівському ВУВКГ термін дії дозволу був продовжений до 01.07.2008 р. Разом з тим, у звязку із реорганізацією, Держуправлінням було припинено право спеціального водокористування Артемівському ВУВКГ та дозволено позивачу до 01.09.2008 р. використовувати в своїй роботі дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-Дон-3024 та нормативи, видані Артемівському ВУВКГ.

Після 01.09.2008 р. Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» не зверталось до Держуправління з клопотанням про продовження терміну дії дозволу, проте продовжувало самостійно нараховувати та сплачувати збір за спеціальне використання водних ресурсів і збір за забруднення навколишнього природного середовища по відповідним джерелам водопостачання і випускам стічних вод з урахуванням лімітів, зазначених у спеціальному дозволі, що діяв до 01.09.2008 року.

Згідно ст. 55 Водного кодексу України закінчення строку спеціального водокористування є підставою для припинення права спеціального водокористування. Тобто, як зазначає відповідач, з 01.09.2008 року Часовоярське РВУ дозволу на спеціальне використання водних ресурсів і нормативи гранично допустимих скидів по водогосподарських обєктах не мало. У звязку із закінченням терміну дії дозволу на спеціальне водокористування обсяги використаної води та обсяги скидів у періоді з 01.01.20098 р. по 28.05.2009 р. визнано як понадлімітні. Тому вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та обґрунтованим, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 00191678, діє на підставі статуту. Часовоярське регіональне виробниче управління є відокремленим підрозділом без юридичного статусу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» включено до ЄДРПОУ за № 35397900, діє на підставі Положення № 4 про Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу».

Відповідач Артемівська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.

Плановою виїзною перевіркою Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року встановлено порушення, зокрема, п. 3, п. 9, ст. 44, ч. 4 ст. 30 Водного кодексу України, п. 4, п. 8, п. 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, п. 5.4, п. 5.5, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища № 544/3837 від 09.08.1999р., затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, в результаті чого підприємством за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р. занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища за понадлімітні скиди зворотних в водні обєкти в загальній сумі 71580,18 грн., в тому числі за І квартал 2009 р. в сумі 51603,48 грн., за ІІ квартал 2009 р. в сумі 19976,70 грн., що підтверджується актом Артемівської обєднаної державної податкової інспекції від № 467/23-35397900 від 15.04.2011 р.

На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом стосовно Часовоярського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» 18.06.2009 року прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000452342 від 04.05.2011 р. про збільшення суми грошового зобовязання в розмірі 14266,69 грн., в тому числі за основним платежем 11413,35 грн. та штрафні санкції в сумі 2853,34 грн., № 0000462342 від 04.05.2011 р. про збільшення грошового зобовязання в сумі 59505,99 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 47604,79 грн. та за штрафними санкціями в сумі 11901,20 грн. та № 0000442342 від 04.05.2011 р. про збільшення суми податкового зобовязання в розмірі 15702,55 грн., з яких основний платіж в розмірі 12562,04 грн. та штрафні санкції в сумі 3140,51 грн. за порушення п. 3, п. 9, ст. 44, ч. 4 ст. 30 Водного кодексу України, п. 4, п. 8, п. 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999р. № 303, п. 5.4, п. 5.5, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища № 544/3837 від 09.08.1999р., затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України.

Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів використання ресурсів загальнодержавного значення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1992р. № 459, дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів - це офіційний документ, який засвідчує право підприємств, установ, організацій, громадян на використання конкретних природних ресурсів у межах затверджених лімітів.

Відповідно до п. 2 ст. 55 Водного кодексу України право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі, зокрема, закінчення строку спеціального водокористування.

Судом встановлено, що рішенням Донецької обласної ради від 14.09.2007 року № 5/11-322 про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал», наказу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 23.01.2008 року № 14, наказу Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 28.01.2008 року № 11 про прийняття майна від Артемівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства здійснено прийняття-передачу справ і майна Часовоярським ВРУ від Артемівського ВУВКГ станом на 01.02.2008 року. Згідно з цим рішенням на баланс Часовоярським РВУ було прийнято очисні споруди м. Сіверська, с. Часово-Яра та с. Новолуганське.

Дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-Дон-3024 був виданий Артемівському ВУВКГ Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області 15 березня 2006 року терміном дії до 01.07.2007 року.

Згідно листа від 14.06.2007 року № 08-3519 «Про затвердження дозволів на спеціальне водокористування та нормативів ДПС» Державним управлінням навколишнього природного середовища в Донецькій області продовжено Артемівському ВУВКГ термін дії зазначеного вище дозволу до 01.07.2008 року.

З 01.01.2008 року у звязку із реорганізацію, листом від 15.02.2008 року № 08-906 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області припинило право спеціального водокористування Артемівському ВУВКГ та дозволило позивачу до 01.04.2008 року використовувати в своїй діяльності дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-Дон-3024 від 15.03.2006 року та нормативи ДПС.

Відповідно листа від 05.05.2008 року № 08-2790 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області було повідомлено позивачу, що за результатами розгляду клопотання Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 22.04.2008 року термін дії дозволу № Укр-Дон-3024 від 15.03.2006 року продовжено до 01.09.2008 року.

Проте, як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, позивач ані до 01.09.2008 року, ані після 01.09.2008 року не звертався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області із клопотанням про продовження терміну дії дозволу № Укр-Дон-3024 від 15.03.2006 року з 01.09.2008 року.

Відповідно до п. 9.1.12 ст. 9 Податкового кодексу України, збір за спеціальне використання води належить до загальнодержавних податків та зборів.

Механізм справляння збору за спеціальне використання води встановлюється розділом ХVІ Податкового кодексу України.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища визначається Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідно до ст. 44 якого порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України (в редакції, яка діяла на період, що перевірявся).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (в редакції, яка діяла на період, що перевірявся).

Відповідно до п. 6 Порядку ліміти скидів у водні об'єкти державного значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування.

Пунктом 8 Порядку (редакція станом на період з 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р.) передбачено, що за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі.

Відсутність у період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року у позивача як платника збору лімітів скидів доводить правомірність прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення.

Таким чином, вищезазначене спростовує доводи позивача, які викладені у позовній заяві, а тому суд їх не приймає та вважає не обґрунтованими.

Крім того, посилання позивача на те, що оскільки Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області не було прийнято рішення щодо припинення права Часоворського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» на спеціальне водокористування, то дозвіл від 15.03.2006 року № Укр-Дон-3024 є чинним до теперішнього часу є хибним, оскільки відсутність рішення про припинення дозволу само по собі не є підтвердженням наявності затверджених лімітів. Застосування відповідачем до позивача підвищеного розміру сплати повязане не із скасуванням дозволу шляхом прийняття рішення, а з відсутністю лімітів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем в судовому засіданні повністю доведено, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій були прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи податкові повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане та обґрунтовано.

Враховуючи вищевикладене, суд проаналізувавши вищевикладене дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Повний текст постанови виготовлений 8 липня 2011 р.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шальєва В.А.