Рішення № 17069752, 11.07.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.07.2011
Номер справи
5019/1205/11
Номер документу
17069752
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" липня 2011 р. Справа № 5019/1205/11

Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р. розглянувши справу

за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області

до відповідача Відділ освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області

про стягнення 12 343 грн. 40 коп. штрафу

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 дов.01-07/1086 від 17.06.11 р.;

відповідача: ОСОБА_2. за дов. від 01.10.10 р.

Статті 20, 22 ГПК України розяснені.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, звернувся в господарський суд з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача - Відділу освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області, штраф за правопорушення у сфері містобудування в розмірі 12343 грн. 40 коп. до державного бюджету.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, при цьому зазначив, що постанова № 532-ю від 11 травня 2011 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування є незаконною, оскільки позапланова перевірка, на підставі якої винесена дана постанова, проведена з грубим порушенням положень ст. ст. 6, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності». Під час здійснення даної перевірки не з'ясовані обставини будівництва надвірної вбиральні Половлівської ЗОШ І-ІІ ступенів та інші важливі питання, які мали значення для винесення даної постанови. В акті перевірки від 06.05.2011 року висвітлено, які об'єми робіт проведені, чи відповідають дані роботи проектним рішенням, а також досліджені сертифікати відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій та акти прихованих робіт, при цьому про дослідження документації, з якої можна дійти висновку про те, що надвірна вбиральня експлуатується без прийняття спорудженого об'єкта не відбувалося. Також в даному акті встановлено те, що будівництво надвірної вбиральні проведено без права виконання будівельних робіт, що є порушенням статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Представник відповідача зазначив, що дане твердження ставить під сумнів об'єктивність та компетентність інспектора, оскільки даний Закон набрав чинності 17 лютого 2011 року, а роботи по будівництві даної вбиральні завершені ще в 2010 році, то в силу принципу незворотності дії Закону в часі, відділ освіти та виховання не міг порушити вищезазначену норму Закону.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 24.02.2009 р. № 28 (далі по тексту - Положення), інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області відповідно до пункту 1 Положення є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 р. № 65.

Згідно з пунктом 3 Положення, одним з основних завдань інспекції державного-архітектурно будівельного контролю у Рівненській області є здійснення нагляду і контролю у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Пунктом 5 Положення встановлено, що інспекція має право в установлених законодавством випадках проводити перевірки об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форми власності щодо додержання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів.

Актом перевірки від 06.05.2011 року ( а.с. 6-7) зафіксовано порушення, яке вчинене Відділом освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області під час виконання будівельних робіт з будівництва надвірної вбиральні Половлівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Володимирецького району Рівненської області.

Протоколом про правопорушення у сфері містобудування від 06.05.2011 року ( а.с.8) засвідчено вказаний факт порушення: надвірна вбиральня Половлівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів експлуатується без прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію, чим порушено ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність», за що передбачена відповідальність згідно з абзацом 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».

Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР, підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Відповідно до частин 3, 4 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР, у п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

На підставі зазначених документів 11.05.2011 року заступником начальником інспекції ДАБК у Рівненській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №532-ю на Відділ освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області у розмірі 12 343 гривні 00 копійок ( а.с. 9). Штраф підлягав сплаті до 26.05.2011 року.

Постанова одержана представником відповідача 11.05.2011 року.

Відповідно до ст. 249 ГК України та ст. 4 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення чи ухвали господарським судом.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

Відповідачем постанова не оскаржена і штраф не сплачений.

Твердження представника відповідача про те, що роботи по будівництву надвірної вбиральні Половлівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Володимирецького району Рівненської області завершені ще в 2010 році, а відтак Відділ освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області не міг порушити норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у судовому засіданні не підтверджені належними та допустимими доказами.

Згідно із пункту 10 статті 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” та Положенням про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244, розмір штрафу за експлуатацію або використання будинків чи споруд після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями, становить десять відсотків вартості виконаних робіт. Оскільки вартість будівельних робіт надвірної вбиральні Половлівської ЗОШ І-ІІ ступенів складає 123430 грн. 00 коп., то штраф за правопорушення складає 10 %, тобто 12 343 грн. 00 коп. У зв'язку з наведеним, позовні вимоги у частині стягнення штрафу у розмірі 40 копійок є безпідставними та необґрунтованими.

Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Судові витрати, передбачені ст. 44 ГПК України на підставі ч. 3 ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ :

1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з Відділу освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області (34300, Рівненська область, Володимирецький район, смт. Володимирець, вул. Повстанців, 21, код 02145820) в доход державного бюджету на рахунок № 31117106700321 в ГУДКУ у Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 22588028, код платежу 21081100 , 12 343 гривень 00 копійок штрафу.

3. Стягнути з Відділу освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області (34300, Рівненська область, Володимирецький район, смт. Володимирець, вул. Повстанців, 21, код 02145820) в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп.

4.Стягнути з Відділу освіти та виховання Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області (34300, Рівненська область, Володимирецький район, смт. Володимирець, вул. Повстанців, 21, код 02145820) в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.

5. В частині решти стягнення позовних вимог відмовити.

6. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Войтюк В.Р.

Рішення підписане "14" липня 2011 року