ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" липня 2011 р.Справа № 35/17-1610-2011 За позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до відповідача Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика"
про стягнення 1064333,60грн.
Суддя Гут С.Ф.
В судовому засіданні приймали участь
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №1057/02 від 30.03.11р.;
Від відповідача: -не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Державна екологічна інспекція в Одеській області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" про стягнення суми шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених державі у розмірі 1064333,60грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.04.11р. порушено провадження у справі №35/17-1610-2011.
За клопотанням позивача, ухвалою господарського суду Одеської області від 23.06.11р. строк розгляду спору по справі №35/17-1610-2011 було продовжено до 11.07.11р., в порядку ст. 69 ГПК України.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, згідно наданого суду відзиву на позов (вх.№20223/2011 від 22.06.11р.). В обґрунтування відзиву відповідач зазначає про те, що у позові позивач посилається на дві методики, одна з яких Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушеним законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.05.1995р. №37), на момент пред'явлення претензії та здійснення розрахунку, вже втратила чинність (з 20.07.2009р., а також звертає увагу суду на той факт, що відповідно до п.9.1. діючої Методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлений самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м), а з самого акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 06.10.2010р., чітко вбачається, що вода яка використовувалася СТОВ „Комінтернівська птахофабрика" без спеціального дозволу, є питною, а глибина свердловин становить 60-140м, саме тому використання Позивачем вищенаведеного п.9.1. діючої Методики не може застосовуватись до розрахунку розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням прісних підземних вод глибиною більше 20 м.
Державна екологічна інспекція в Одеській області вважає відзив відповідача необґрунтованим, та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, згідно наданого суду заперечення на відзив (вх.№21772/2011 від 07.07.11р.). В обґрунтування заперечень на відзив позивач зазначає про те, що відповідач у відзиві посилається на те, що «Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушеним законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.05.1995р. №37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.1995р. №162/698 втратила чинність та на момент проведення розрахунку та пред'явлення претензії №80 від 27.12.2010р. вже не діяла, але Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів»була затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природною середовища від 20.07.2009р. №389 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783, а згідно з п. 4 цього Наказу останній набирає чинності через 10 днів після його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України, а саме 25.08.2009р., що свідчить про те, що при розрахунку збитків за період з 01.08.2009р. по 24.08.2009р., вчинення правопорушення, Методика №37 мала законну силу та застосовувалась цілком обґрунтовано, оскільки закон зворотної сили не має. Розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлений самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушення умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 метрів) здійснювався відповідно до п. 9.1. «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 цілком обгрунтовано, оскільки згідно листа Причорноморського державного регіонального підприємства України: Водопостачання Комінтернівської птахофабрики здійснюється за рахунок використання підземних вод верхньосарматських відкладах неогену, мінералізація підземних вод змінюється від 1,5 до 1,9 г/дм. У відповідності до загальноприйнятих класифікацій до прісних підземних вод відносяться води з мінералізацією до 1,0 г/дм, а тому підземні води з свердловин Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" відносяться до слабо солонуватих, а не прісних, що і підтверджує обґрунтованість та законність здійснення розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування на суму 1064333,60грн.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
06.10.2010р. працівниками Державної екологічної інспекції в Одеській області було здійснено перевірку, та складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено порушення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" вимог природоохоронного законодавства, а саме: термін дії попереднього дозволу на спецводокористування закінчився 31.07.09р., а також з 01.08.09р. по 21.01.10р. здійснення самовільного забору води з артезіанських свердловин за адресою: Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Першотравневе, вул. Миру, 1 без наявності діючого дозволу.
Відповідно до зазначених повноважень, посадовою особою Державної екологічної інспекції в Одеській області був здійснений розрахунок збитків, завданих Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища України.
Згідно з розрахунком збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, здійсненим згідно з Методиками розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушеним законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які затверджені: наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.05.95р. №37, та наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.09р. №389, заподіяні державі в результаті самовільного забору води з артезіанських свердловин, заподіяної Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" збитки становлять 1064333,60грн. за період з 01.08.09р. по 22.01.10р.
27.12.2010р. інспекцією було надіслано на адресу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" претензію №80, згідно якої відповідачу було запропоновано добровільно відшкодувати заподіяні збитки, яка була залишена без відповіді та задоволення.
Однак непроведення відповідачем оплати завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 1064333,60грн. зумовило звернення Державної екологічної інспекції в Одеській області до суду з позовом про стягнення з відповідача суми шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених державі у розмірі 1064333,60грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст.318 Цивільного кодексу України, суб'єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, ви значені статтею 2 Цивільного кодексу України. Усі суб'єкти права власності є рів ними перед законом.
Від імені українського народу, відповідно до ч.2 ст.324 Цивільного кодексу України, права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Згідно ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: порушенні прав громадян на екологічно безпечне навколишнє природне середовище; порушенні норм екологічної безпеки; допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам; порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів; та інше.
Частиною 4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України). Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтею ч.1 ст.224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів-загальне та спеціальне.
Згідно ст. 47 Водного кодексу України зазначено, що загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що: Спеціальне водокористування - це забір води з водних обєктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України Водокористувачі зобовязані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Судом встановлено, що Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" з 01.08.09р. по 21.01.10р. було здійснено самовільний забор води з артезіанських свердловин за адресою: Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Першотравневе, вул. Миру, 1 при відсутності дозвільних документів, а тому він зобов'язаний відшкодувати шкоду, завдану порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Отже наданий інспекцією розрахунок на думку суду, здійснений належним чином, правомірно розрахований розмір заподіяних збитків у сумі 1064333,60грн., тому підлягає судом задоволенню.
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені Державною екологічною інспекцією в Одеській області позовні вимоги про стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" суми шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків нанесених державі у розмірі 1064333,60грн. обґрунтованими та доведеними, у звязку з чим задовольняє у повному обсязі.
Згідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь бюджету витрати по сплаті держмита на суму 10643,34грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на суму 236грн.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" (67541, Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Першотравневе, вул. Миру, 1; код ЄДРПОУ 00852832) на користь держави (р/р 33114331700287 фонду охорони навколишнього природного середовища Першотравневої селищної ради, Комінтернівського р-ну, Одеської обл. , МФО 828011, код СДРПОУ 23214979, банк - ГУДКУ в Одеській області, одержувач - Управління державного казначейства в Комінтернівському р-ні, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку -331, балансовий рахунок 3311) суму збитків у розмірі 1064333(один мільйон шістдесят чотири тисячі триста тридцять три)грн.60коп.
3. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" (67541, Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Першотравневе, вул. Миру, 1; код ЄДРПОУ 00852832) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р31114095700008, отримувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк- ГУДКУ в Одеській області МФО 828011) витрати по сплаті державного мита у сумі 10643(десять тисяч шістсот сорок три)грн.34коп.
4. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Комінтернівська птахофабрика" (67541, Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Першотравневе, вул. Миру, 1; код ЄДРПОУ 00852832) на користь бюджету (р/р31213264700008 отримувач ГУДКУ в Одеській області код ЄДРПОУ 23213460, банк-ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код платежу 22050003) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на суму 236(двісті тридцять шість)грн.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.
Суддя Гут С.Ф.
Повний текст рішення складено 12.07.2011р.