Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-2146/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.06.2011 року м. Путивль
Суддя Путивльського районного суду Сумської області Толстой О.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
16.06.2011 року позивач звернувся до суду з позовом на неправомірні дії Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області (далі - Управління) у зв’язку з відмовою у перерахунку та виплаті недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 р. у розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“( далі - Закон № 798-ХІІ).
Свої вимоги мотивував тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, інвалідом 2 групи, і згідно зі ст. 48 Закон № 798-ХІІ відповідач повинен був виплачувати йому щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат на рік. Однак всупереч вимогам цього закону така допомога в зазначеному розмірі йому не виплачувалася.
Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, від 17.03.2004 р. № 7-рп/2004, від 01.12.2004 р. № 20-рп/2004, просив визнати протиправними дії відповідача в частині відмови в проведенні нарахування та виплат щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у відповідності до ст. 48 Закон № 798-ХІІ, зобов'язати відповідача нарахувати йому таку допомогу в сумі 4585 грн.
В своїх письмових запереченнях на позов відповідач вважав вимоги позивача необґрунтованими, оскільки Законом України ”Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, стаття 48 Закону № 798-ХІІ викладена в новій редакції, що передбачала виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах та порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок і було визначено постановою КМУ “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 12 липня 2005 року № 562 (далі - постанова КМУ № 562).
Позаяк предметом позову є нарахування та виплата щорічної допомоги на оздоровлення, в силу п. 2 ч. 1 ст.183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Вивчення матеріалів справи та оцінка повідомлених сторонами обставин є підставою для висновку про часткове задоволення позову з таких міркувань.
Установлено судом та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи і згідно ст. 48 Закону № 798-ХІІ має право на щорічну допомогу на оздоровлення, яку отримав в 2011 р. (21.02.2011 р.) в сумі 120 грн., тобто у розмірах, визначених постановою КМУ № 562.
У березні 2011 року він звернувся до Управління із заявою про перерахунок і виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 р. виходячи із розміру, передбаченого ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ.
01.04.2011 р. відповідачем у перерахунку та виплаті цієї суми йому відмовлено, з посиланням на внесення змін до ст. 48 Закону № 798-ХІІ і розмір щорічної допомоги, встановлений Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 1 і 2 групи виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Така допомога виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (частини 5 і 7 цієї ж статті).
Підпунктом 11 пункту 41 розділу ІІ Закону України ”Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, статтю 48 Закону № 798-ХІІ було викладено в новій редакції, що передбачала виплату учасникам ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах та порядку, встановленому Кабінетом Мінистрів України.
У відповідності з ч. 1 ст. 67 Закону № 798-ХІІ конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій (передбачених цим Законом) підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Встановлений розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом багатьох років не змінювався, незважаючи на постійне збільшення мінімальної заробітної плати, і не відповідав її розміру, встановленому Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про державний бюджет) визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними) положення підпункту 11 пункту 41 розділу ІІ Закону України ”Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, тобто поновлено право позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ, яка на момент проведення виплати позивачу –лютий 2011 року, була чинною і змін не зазнавала.
Є помилковими посилання відповідача на ст. 62 Закону № 798-ХІІ, якою передбачено, що роз’яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, оскільки останній при цьому не наділений повноваженнями щодо встановлення розмірів соціальних виплат, а зворотнє свідчить про його втручання у сферу виключної компетенції законодавця всупереч положенням Конституції України, про що зазначив Конституційний Суд України у п. 3.2 мотивувальної частини рішення від 08.09.09 р. № 19-рп/2009.
Виходячи з вищенаведеного, пріоритету життя та здоров’я людей, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, їх соціального захисту та повної відповідальності держави ( ст. 1 Закону № 798-ХІІ), Управління повинно було зробити позивачу перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ, норми якого мають вищу юридичну силу відносно постанови КМУ № 562, тобто виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати, а тому відмова суб’єкта владних повноважень у такому перерахунку та виплаті позивачу недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, є протиправною.
Визначаючи спосіб, у який підлягає поновленню порушене право ОСОБА_1 на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, суд вважає за необхідне відповідно до положень ст. 162 КАС України зобов’язати суб’єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплатити позивачу недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення із розмірів, визначених ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ, визнавши протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку і виплати такої допомоги за 2011 рік.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд виходить з того, що вимоги про встановлення обов’язку УПФУ здійснити перерахунок і виплату недоотриманої виплати на оздоровлення у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не вправі перебирати на себе функцію державного органу, якому такі повноваження надані законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 1, 48, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, ст.ст. 8-9, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік із розміру, визначеного ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.
3. Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області ( ЄДРПОУ 03197999, Сумська область, м. Путивль, вул. Кірова, 93 ) зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за 2011 рік у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат на момент виплати, з урахуванням рініше отриманих сум.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідачем.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: підпис
Копія вірна
Суддя
Путивльського районного суду ОСОБА_2