Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.11 р. Справа № 9/62
Господарський суд Донецької області у складі судді Марченко О.А.
при секретарі судового засідання Бахрамовій А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Кіровської міжрайонної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, м.Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Шахта імені 60-річчя ВЖСР”, м.Жданівка
про стягнення підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 145326грн.80коп.
За участю представників сторін:
прокурор: Кліменкова А.В. посвідчення №3722;
від позивача: ОСОБА_1 в. о. начальника територіального управління (за довіреність №8 від 05.06.2011р.);
від відповідача: не зявився.
ВСТАНОВИВ:
Кіровська міжрайонна прокуратура в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження, Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, м.Донецьк звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Шахта імені 60-річчя ВЖСР”, м.Жданівка про стягнення підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 145326грн.80коп.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор та позивач посилаються на норми Закону України „Про енергозбереження”, Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Держкомітету України з енергозбереження 04.08.2000р. № 64, Постанову Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993р. „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 1308 від 28.10.1996р. та №1071 від 07.07.2000р., акт комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів №18-6/06-060КП від 13.10.2006р., припис від 13.10.2006р. до наведеного акту, акт виконання інструментальних вимірювань №18-6/06-60КП01ВІВ від 09.10.2006р., постанову Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів №18-6/06-22-060КП-022ЕС від 02.11.2006р., рахунок №18-6/06-22-060КП-022 від 02.11.2006р.
Ухвалою від 01.03.2007р. позовна заява була прийнята до розгляду та було відкрите адміністративне провадження у справі.
19.03.2007р. у першому попередньому судовому засіданні оголошено про закінчення підготовчого провадження.
У засіданні від 11.04.2007р. прокурору та представникам сторін були розяснені їх права та обовязки.
04.07.2011р. представником Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України надано клопотання про заміну позивача у справі Державну інспекцію з енергозбереження на Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, на підтвердження чого позивач посилається на Указ Президента України „Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України” від 13 квітня 2011 року № 462/2011.
Ухвалою від 06.07.2011р. суд замінив позивача у справі №9/62 Державну інспекцію з енергозбереження його правонаступником Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд встановив:
Закон України „Про енергозбереження” від 01.07.1994р. №74/94-ВР (Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 30.06.1999р. №783-XIV, від 05.04.2005р. №2509-IV, від 22.12.2005р. №3260-IV, від 09.02.2006р. №3421-IV) визначає правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про енергозбереження” суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються, зокрема, проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.
Статтею 26 Закону України „Про енергозбереження” передбачено, що Державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області була проведена комплексна перевірка використання паливно-енергетичних ресурсів на Державному підприємстві „Шахта імені 60-річчя ВЖСР”, м.Жданівка, що підтверджено актом комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів №18-6/06-060КП від 13.10.2006р., який підписаний керівництвом підприємства відповідача.
Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затверджений наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64 встановлює механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкованості.
Перевіркою виявлено неекономне та неефективне використання електроенергії, у вигляді відхилення коефіцієнту потужності (cosц=0,8323) підприємства від нормативного (cosц=0,97), що веде до втрат активної енергії 262,3 тис. кВт.год/рік.
Також, внаслідок перевірки встановлено, що загальний стан енергозбереження не задовільний: на підприємстві не заповнений енергетичний паспорт підприємства; відсутні затвердженні норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів; відсутня теплова ізоляція ділянок теплопроводів та засувок у котельні промдільниці теплових мереж та баків запасу гарячої води, що веде до втрат теплової енергії в розмірі 82,1Гкал/рік, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів.
Стаття 27 Закону України „Про енергозбереження” передбачає відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження, а саме відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у, зокрема, використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів (п.п. „є”).
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі зазначеного акта перевірки застосовано підвищену плату за перевитрати теплової енергії 82,1Гкал/рік та електроенергії 262,3 тис. кВт.год/рік, яка складає 145326грн.80коп.
На підставі акту комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів №18-6/06-060КП від 13.10.2006р. винесений припис від 13.10.2006р. до наведеного акту щодо усунення порушень, який підписаний з боку посадових осіб підприємства.
Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати (п.15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання).
02.11.2006р. Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області складена постанова про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів №18-6/06-22-060КП-022ЕС.
Пунктом 18 зазначеного Порядку визначено, що постанова може бути оскаржена підприємством у порядку, встановленому законодавством, втім на момент прийняття рішення суду за поточним позовом відповідач не надав суду доказів скасування постанови.
Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування (п.16 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання).
Відповідно до п. 17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Отже, вимоги позивача по справі підтверджуються представленими доказами та не спростовується відповідачем.
Виходячи вищезазначеного, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги Кіровської міжрайонної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, м.Донецьк до Державного підприємства „Шахта імені 60-річчя ВЖСР”, м.Жданівка про стягнення підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 145326грн.80коп. є обґрунтованими, доведеними належним чином та такими, які підлягають задоволенню.
На підставі вищенаведеного, керуючись Законом України „Про енергозбереження” від 01.07.1994р. №74/94-ВР (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 30.06.1999р. №783-XIV, від 05.04.2005р. №2509-IV, від 22.12.2005р. №3260-IV, від 09.02.2006р. №3421-IV), Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затверджений наказом Держкомітету України з енергозбереження 04.08.2000р. № 64, Постановою Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993р. „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 1308 від 28.10.1996р. та №1071 від 07.07.2000р., ст.ст. 4, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 23, 69-71, 79, 86, 87, 89, 98, 121, 122-170, 254, Прикінцевими та Перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Кіровської міжрайонної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, м.Донецьк до Державного підприємства „Шахта імені 60-річчя ВЖСР”, м.Жданівка про стягнення підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 145326грн.80коп. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Шахта імені 60-річчя ВЖСР” (м.Жданівка, Донецька область, 86391, ЄДРПОУ 33331544) на користь держави в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області (р/р 31118106600021 в УДК у Донецькій області, отримувач Державне казначейство України) суму підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 145326грн.80коп.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Марченко О.А.