Рішення № 16949534, 21.06.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
5019/730/11
Номер документу
16949534
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" червня 2011 р. Справа № 5019/730/11

За позовом Сектор медичного забезпечення УМВС України в Рівненькій області

до відповідача Закрите акціонерне товариство "Ей-І-Ес Рівнеенрго"

про визнання протиправним рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією та припинення його дії

Суддя О.Г.Крейбух

Представники:

від позивача: представник ОСОБА_1, довіреність № 6/292 від 06.06.2011р.

від відповідача: представник ОСОБА_2, довіреність № 04 від 15.04.2011р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом про визнання протиправним та припинення дії оформленого протоколом № 186 від 30.11.2010р. рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго».

21 червня 2011 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, яка відповідає вимогам ст.22 ГПК України та приймається судом. Позивач просить визнати недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго», що оформлене протоколом від 30.11.2010р. № 186.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25 жовтня 2010 року працівниками ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»було проведено перевірку розрахункових засобів обліку сектору медичного забезпечення УМВС України в Рівненській області, якою виявлено факт недообліку електричної енергії по причині відсутності контакту напругового кола на лічильнику по одній фазі. Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»від 30.11.2010р. № 186 позивачу проведено нарахування за період з 26.04.2010р. по 25.10.2010р. по 1/3 недообліку електричної енергії. При цьому донарахування 1/3 неспожитої електричної енергії проведено без посилання на відповідний пункт Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ. А тому донарахування електричної енергії вважає безпідставним. Просить позов задоволити.

Відповідач у відзиві на позов та представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги не визнав. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що 25.10.2010р. працівниками ЗАТ «Ей-І-Ес-Рівнеенерго»проведено перевірку систем обліку сектору медичного забезпечення, про що складено акт від 25.10.2010р. № 014770. Перевіркою виявлено «недооблік ел.енергії по причині відсутності напругового кола на лічильнику по одній фазі». Акт складено в присутності електрика СМЗ УМВС України в Рівненській області. Акт від 25.10.2010р. № 014770 розглянуто на засіданні комісії 30.11.2010р., протокол № 186. Розмір завданих збитків розраховано способом донарахування 1/3 від обсягу використаної протягом періоду з 26.04.2010р. по 25.10.2010р. електричної енергії у відповідності до звітів, що подавалися споживачем. Окрім того, відповідач вважає, що протокол засідання комісії № 186 від 30.11.2010р. не може бути скасований, оскільки він не є розпорядчим документом та такий спосіб захисту прав субєкта господарювання не передбачено ні діючим законодавством, ні договором. Просить в позові відмовити.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору, оплачувати прийняту енергію відповідно до умов договору.

Так, 26 червня 2006 року між Закритим акціонерним товариством «Ей-І-Ес Рівнеенерго»(надалі постачальник, відповідач) та Снктором медичного забезпечення УМВС України в Рівненській області (надалі споживач, позивач) укладено договір про постачання електричної енергії № 937 (далі Договір № 937) /а.с.8-27/.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду.

Відповідно до п.2.1 Договору № 937 під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобовязуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування елетричною енергією.

Пунктом 10.2 Договору № 937 сторони погодили, що межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначаються відповідно до додатка «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», згідно з яким споживач відповідає за технічний стан КЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ТП-126 в сторону приміщення стаціонару та все низьковольтне електрообладнання /а.с.22/.

Положеннями пункту 1.2 Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 р. за № 417/1442 (надалі Правила КЕЕ) визначено, що:

·контрольний огляд засобу обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень;

·технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку "Правилам устройства электроустановок" (далі - ПУЕ) та іншим нормативно-технічним документам.

Згідно із пунктом 3.33 Правил КЕЕ, електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку.

Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на три роки.

Роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом, та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.

25 жовтня 2010 року представниками ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»Лотоцьким О.В., Дмитрієвим А.А., Оніщенко О.Г., Липак Р.Я. у присутності споживача - електрика ОСОБА_3 було проведено огляд засобів обліку електричної енергії Сектору медичного забезпечення (лічильник 0114408 тип СА4У-И672М), в результаті якого виявлено недооблік електричної енергії по причині відсутності контакту напругового кола на лічильнику по одній фазі. Схему виправлено та опломбовано. Про що складено акт № б/н від 25.10.2010р. огляду засобів обліку електричної енергії /а.с.7/.

Відповідно до п.6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

При проведенні перевірки 25.10.2010р. представниками ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго"_ виявлено порушення ПКЕЕ, про що складено акт про порушення ПКЕЕ № 014770 від 25.10.2010р. /а.с.31/.

Акт від 25.10.2010р. № 014770 підписано представниками ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»- Лотоцьким О.В., Дмитрієвим А.А., Оніщенко О.Г., Липак Р.Я. та представником споживача - ОСОБА_3 В акті зазначено, що виявлено недооблік електричної енергії по причині відсутності контакту напругового кола на лічильнику по одній фазі.

Тобто в акті від 25.10.2010р. № 014770 зміст виявленого порушення ПКЕЕ викладено без посилання на відповідні пункти Правил користування електричною енергією.

Згідно з п.3.31 Правил КЕЕ, пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.

Як вбачається з акту огляду засобів обліку від 25.10.2010р. працівниками ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»проводилися роботи по розпломбуванню та опломбуванню лічильника, при цьому пошкоджень пломб засобу обліку не встановлено.

Відповідно до п.6.42 Правил КЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

У відповідності до п.6.42 Правил КЕЕ позивачу було вручено повідомлення про час і дату засідання комісії з розгляду актів порушень ПКЕЕ (04.11.2010р.), що підтверджується актом від 25.10.2010р. № 014770.

04 листопада 2010р. акт від 25.10.2010р. № 014770 на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Правил КЕЕ розглянуто не було.

30 листопада 2010 року комісією по розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією на підставі акту № 014770 від 25.10.2010р. було прийнято протокольне рішення № 186 від 30.11.2010р. про донарахування споживачу по 1/3 недообліку за період з 26.04.2010р. по 25.10.2010р. При цьому в порушення п.6.42 ПКЕЕ посилання на відповідні пункт Правил КЕЕ та пункт Методики відсутні, обсяг недоврахованої електричної ененргії та сума завданих споживачем збитків не визначені /а.с.28/.

Позивач про час і дату засідання комісії 30.11.2010р. відповідачем не повідомлявся.

Відповідачем не надано доказів надсилання (вручення) рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил КЕЕ, протокол № 186 від 30.11.2010р. позивачу.

14 березня 2010 року ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» було виставлено Сектору медичного забезпечення рахунок № 14770 на суму 4712,11 грн. про нарахування згідно акту № 014770 від 25.10.2010р. недообліку 1/3 електроенергії від фактичного споживання по лічильнику № 0114408 /а.с.30/.

Відповідач у відзиві на позов стверджує, що розмір збитків розраховувався способом донарахування 1/3 від обсягу використаної протягом періоду з 26.04.10р. по 25.10.10р. електричної енергії у відповідності до звітів, що подавалися споживачем /а.с.58/.

Відповідно до п. 1.2 Правил КЕЕ:

недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно;

збитки (з вини споживача) - витрати, недоотримана вигода (за винятком доходу від реалізації недоврахованої електричної енергії) постачальника електричної енергії або електропередавальної організації (основного споживача), яких вони зазнали внаслідок пошкодження електроустановок через зловмисну чи недбалу діяльність споживача (субспоживача) або інших осіб, та вартість робіт і послуг, необхідних для відновлення електроустановок та електропостачання.

Згідно з п.6.40 Правил КЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

Виходячи з положень п.2.1 Методики, вона застосовується у разі пошкодження або відсутності пломб на розрахункових засобах обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному ПКЕЕ), пошкодження зазначених розрахункових засобів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів засобів обліку.

Відтак, відповідачем безпідставно проведено розрахунок розміру збитків без врахування положень Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

За наведеного, сектор медичного забезпечення пошкодження розрахункового приладу обліку лічильника 0114408 (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу) не здійснював, а тому з урахуванням положень пп.1.2, 6.40 Правил КЕЕ та п.2.1 Методики рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил КЕЕ, оформлене протоколом № 186 від 30.11.2010р., є необгрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству.

Суд не приймає твердження відповідача про те, що рішення комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ не підлягають оскарженню у суді з огляду на таке.

У пункті 2 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 29.06.2010р. № 01-08/369 зазначено:

«Чи може бути розглянуто господарським судом справу за позовом, пов'язаним з оскарженням протоколу засідання комісії енергопостачальної компанії щодо визначення обсягу спожитої електроенергії?

Відповідь на зазначене питання вміщувалася в пункті 10 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 18.03.2008 N 01-8/164 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2007 році" і в пункті 5 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 N 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року".

Водночас господарському суду необхідно мати на увазі, що до згаданого в цих листах пункту 6.42 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28 (у редакції постанови названої Комісії від 17.10.2005, з подальшими змінами, далі - Правила), неодноразово вносилися зміни та доповнення, в тому числі й після прийняття Верховним Судом України відповідної постанови.

Зокрема, згідно з постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 22.11.2006 N 1497 пункт 6.42 Правил доповнено абзацом п'ятим (з подальшими змінами), згідно з яким споживач має право оскаржити в суді рішення комісії з розгляду актів про порушення.

Отже, господарському суду в розгляді справ, пов'язаних із застосуванням даного пункту Правил, необхідно виходити з положень тієї його редакції, яка була або є чинною на час існування спірних правовідносин».

Таким чином, оспорюване рішення комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ № 186 прийнято 30.11.2010р., тобто після внесення змін у п.6.42 Правил КЕЕ, а тому спір про визнання недійсним даного рішення підлягає вирішенню в господарських судах України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до п.1.3 Статуту публічне акціонерне товариство «АЕС Рівнеобленерго»є правонаступником всіх прав та обовязків закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго». А тому на підставі ст.25 ГПК України суд здійснює заміну відповідача ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»його правонаступником ПАТ «АЕС Рівнеобленерго»

Відповідно до статті 49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати - державне мито за подання позовної заяви у сумі 85,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн.

Керуючись статтями 22, 25, 49, 81-1, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Замінити відповідача закрите акціонерне товариство "Ей-І-Ес Рівнеенерго" його правонаступником публічним акціонерним товариством "АЕС Рівнеобленерго".

Позов задоволити.

Визнати недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго", оформлене протоколом від 30.11.2010р. № 186.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" (вул.Князя Володимира, буд.71, м.Рівне, 33013, іден.код 05424874) на користь Сектору медичного забезпечення УМВС України в Рівненській області (вул.Хвильового, буд.2А, м.Рівне, 33028, іден.код 08733995) державне мито за подання позовної заяви у сумі 85 грн. 00 коп., та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Крейбух О. Г.

повне рішення складено "07" липня 2011 року

Помічник судді

Бедратий Ю.В.