ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 липня 2011 року № 2а-3061/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Джі і Фаббрі Едішенз»
до відповідача 1:
відповідача 2: Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Києва
Головного управління Державного казначейства у м. Києві
простягнення бюджетної заборгованості за період березень-квітень 2010р.
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 (дов. від 29.11.2010р. б/н),
Від відповідача 1: ОСОБА_3 (дов. від 23.09.2009р. №5528/9/10-114),
Від відповідача 2: ОСОБА_4 (дов. від 05.01.2011р. №05-04/14-98)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Ухвалою від 02.03.2011р. провадження у справі № 2а-19084/10/2670 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Джі і Фаббрі Едішенз»до державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва, Головного управління Державного казначейства України в м.Києві про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 33208982 грн., що виникла за податкові періоди з лютого 2010 по грудень 2010 включно, було роз’єднано, позовні вимоги про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 9445363 грн., що виникла за податкові періоди: березень та квітень 2010року, виділено в окреме провадження, якому присвоєно номер 2а-3061/11/2670.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 9445363,00 грн. в порядку та строки, визначені у п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», який був чинний на момент виникнення правовідносин. Також вказує на те, що податкове повідомлення-рішення від 01.07.2010р. №000132/07-20, винесене податковим органом за результатами позапланової перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ «Джі і Фаббрі Едішенз» за березень-квітень 2010 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 1430877грн. за вказаний період, було скасовано постановою Окружного адміністративного суду від 22.02.2011р. №2а-16544/10/2670, яка набрала законної сили.
Державною податковою інспекцією в Шевченківському районі м. Києва (далі –відповідач 1) позовні вимоги заперечуються з посиланням на те, що висновки щодо достовірності заявлених позивачем сум до відшкодування ПДВ будуть здійснені після проведення заходів передбачених п.4.2., 4.3, 4.4, 4.5 Наказу ДПА України від 18.08.05 №350 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ».
Головним управлінням Державного казначейства у м. Києві (далі – відповідач 2) позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що орган Державного казначейства України надає платнику податків суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби. Оскільки даний висновок про відшкодування позивачу ПДВ за березень, квітень 2010 року не був поданий податковим органом, тому Головне управління та його посадові особи права та інтереси товариства з обмеженою відповідальністю «Джі і Фаббрі Едішенз»не порушували.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
В С Т А Н О В И В :
19.04.2010р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Джі і Фаббрі Едішенз»подало до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2010р.
Додатком №4 до даної декларації було надано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до якої висунуто вимоги про відшкодування 4 378487,00грн. податку на додану вартість за березень 2010 року.
18.05.2010р. позивач подав до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010р.
Додатком №4 до даної декларації було надано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до якої висунуто вимоги про відшкодування 5 066876,00грн. податку на додану вартість за квітень 2010 року.
ДПІ у Шевченківському районі м.Києва було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ “Джі і Фаббрі Едішенз” з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2010р., за результатами якої складено акт перевірки від 18.06.2010р. №309/07-20/30383741, на підставі якого було винесено податкове повідомлення –рішення від 01.07.2010р. №000132/07-20, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 1430877 грн. за період березень - квітень 2010р.
Позивачем дане податкове повідомлення –рішення від 01.07.2010р. №000132/07-20 було оскаржено до Окружного адміністративного суду м.Києва, в результаті чого було винесено постанову від 22.02.2011р. №2а-16544/10/2670, якою задоволено позовні вимоги ТОВ “Джі і Фаббрі Едішенз” повністю та скасовані податкові повідомлення рішення, зокрема, податкове повідомлення –рішення від 01.07.2010р. №000132/07-20.
В ході судового розгляду справи судом було з’ясовано, що дана постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 22.02.2011р. №2а-16544/10/2670 за результатами апеляційного оскарження набрала законної сили.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, станом на дату подання декларації, були визначені у п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” (далі –Закон).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає, зокрема, частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) (п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону).
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому, платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників (п.п. 7.7.4).
Як свідчать матеріали справи, разом з податковими деклараціями за березень, квітень 2010 року позивачем були подані до податкового органу заяви про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 7.7.5. Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну (камеральну) перевірку заявлених у ній даних.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п 7.7.6.)
Відповідно до статті 200.1 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно зі статтею 200.4 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Статтею 200.6 ПК України визначено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Таким чином, Законом України «Про податок на додану вартість», який був чинним на дату подання декларацій, та чинним Податковим кодексом України встановлено ідентичний порядок відшкодування сум податку на додану вартість.
У відповідності до положень п. 200.10 –200.13 Податкового кодексу України (№ 2755-VI від 02.12.2010), протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Як вбачається судом з матеріалів справи, за вказаними періодами податковим органом була проведена виїзна позапланова перевірка, за результатами якої було зроблено висновок щодо порушення товариством положень Закону України «Про податок на додану вартість»та винесено податкове повідомлення - рішення від 01.07.2010р. №000132/07-20, яким було зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за період березень та квітень 2010р.
Відповідно до статті 200.15 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Проте, позивачем було надано рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 22.02.2011р. №2а-16544/10/2670, яким було скасовані податкові повідомлення - рішення, зокрема, податкове повідомлення - рішення від 01.07.2010р. №000132/07-20. Дана постанова від 22.02.2011р. №2а-16544/10/2670 за результатами апеляційного оскарження набрала законної сили 08.06.2011р., в момент проголошення у відкритому судовому засіданні ухвали Київського апеляційного адміністративного суду.
Враховуючи вищенаведене, обставина правомірності включення до податкового кредиту суми ПДВ, які були сплачені за березень та квітень 2010р., була досліджена судом в іншій справі, про що було постановлено рішення, яке набрало законної сили.
Зазначене рішення є обов’язковим для суду, як в силу положень норм матеріального права, зокрема Закону України «Про податок на додану вартість»та Податкового кодексу України, так і в силу приписів частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною другою статті 200.15 Податкового кодексу України, після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідачем 1 не заперечувалась обставина отримання ухвали Київського адміністративного апеляційного суду від 08.06.2011р., в матеріалах справи наявна копія касаційної скарги, поданої на зазначене судове рішення 29.06.2011р.
З огляду на викладенене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 200.23 Податкового кодексу України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
У зв’язку з тим, що вищезазначеною нормою Податкового кодексу України суми податку не відшкодовані своєчасно визначаються заборгованістю, належним засобом захисту судом вбачається саме стягнення сум заборгованості з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Джі і Фаббрі Едішенз" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Джі і Фаббрі Едішенз" (м.Київ, вул.Тугренєвська, 38, ідент.код 30383741) бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за березень та квітень 2010 року в сумі 9445363 (дев'ять мільйонів чотириста сорок п'ять тисяч триста шістдесят три) грн.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян