Постанова № 16944987, 05.07.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2011
Номер справи
2а/2470/526/11
Номер документу
16944987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2011 р. м. ЧернівціСправа № 2а/2470/526/11

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Дембіцького П.Д.,

при секретарі Граматович М.І.

за участю представників :

позивача ОСОБА_1, ОСОБА_3( за довіреністю);

відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_4( за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Алміг»до Державної податкової інспекції в м. Чернівці про визнання нечинним податкового повідомлення рішення ,-

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 05.07.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Про час складання постанови у повному обсязі повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167, п.2 ч.2 ст. 186 КАС України.

СУТЬ СПОРУ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява приватного підприємства «Алміг»до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення за № 0094460234 від 20.10.2011 року.

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що 05 жовтня 2010 року ДПА в Чернівецькій області було проведено планову виїзну перевірку автозаправної станції ПП «Алміг»за адресою : вул.Московської Олімпіади, 39 м.Чернівці з питань дотримання вимог податкового законодавства та складено акт від 05.10.2010 р. на основі якого прийняте податкове повідомлення рішення № 0094460234 від 20 жовтня 2010 року.

Прийняте податкове повідомлення рішення позивач вважає недійсним і такими, що підлягає скасуванню, виходячи з наступних правових підстав. В акті перевірки вказано наступне: перевіркою встановлено, що згідно фіскального звітного чеку № 0354 від 14.06.2010 року в резервуарі № 5 встановлено залишок дизельного палива 2268,95 літрів, а згідно фіскального звіту № 0355 від 15.06.2010 року залишок) пального склав 0,00 літрів. Суб'єктом господарювання не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій при реалізації дизельного пального в кількості 2268 літрів.»Вказане пальне не було проведено через реєстратор розрахункових операцій в зв'язку з тим, що 14 та 15 червня 2010 року на АЗС ПП «Алміг»була відсутня подача електроенергії від «Львівської залізниці», яка є постачальником електроенергії згідно договору № 4330 від 31.12.2002 року. У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити, а дії податкового визнати, протиправними .

Представники відповідача надали заперечення на позов, та зазначили, що позивач та його посадові особи під час випуску дизельного пального діяли всупереч вимогам законів, інструкцій, нормативно правових актів, які регламентують реалізацію пального на автозаправочних станціях, відпустили дизельне пальне поза касовим апаратом, без належно оформлених документів, без роздрукування та видачі розрахункового документа чека, а тому просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Алміг»згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб зареєстроване Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради 08 вересня 1999 року, ідентифікаційний номер № 30563294, за адресою: 58023, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Московської олімпіади, 39-А.

Згідно довідки № 715 від 28.09.2000 року вбачається, що приватне підприємство «Алміг»взято на податковий облік платника податків у ДПІ м. Чернівці.

Відповідно з планом графіком перевірок відділу організації податкового аудиту відбору платників та аналізу їх діяльності Державної податкової інспекції м. Чернівці на вересень 2010 року затвердженого Заступником начальника ДПІ м. Чернівці, на підставі направлення № 1552 від 29 вересня 2010 року ДПІ в м. Чернівці працівниками податкового органу проведено перевірку приватного підприємства «Алміг»з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за період із 29.09.2010 року по 05.10.2010 року.

За наслідками перевірки складено Акт перевірки б/н від 05 жовтня 2010 року з відображенням виявлених порушень.

З урахуванням виявлених порушень, зазначених у Акті перевірки від 05 жовтня 2010 року, ДПІ у м. Чернівці було прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0094460234 від 20 жовтня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 85621,82 грн. Крім того встановлено, що ТОВ «Тофіс-сервіс»станом на 10 та 14.06.2011 року було проведено попередню оплату дизельного палива. Однак посадовими особами ПП «Алміг»не було здійснено друкування чека до початку відпускання пального, без належно оформленої довіреності та товаро транспортної накладної, у порушення вимог Закону, Технічних вимог та інструкцій. Дослідженням книги обліку розрахункових операцій встановлено, що за відпущене дизельне пальне у кількості 2268 літрів касовий чек не друкувався. Після відновлення постачання електроенергії суму розрахунків за відпущене дизельне пальне в кількості 2268 літрів, через РРО не проводилась.

У ході судового розгляду справи було допитано свідка ОСОБА_5, який працював оператором АЗС за участю якого проводилося відпуск дизельного палива. Свідок ОСОБА_5 показав, що на день перевірки працював оператором АЗС. У період коли було відключено електроенергію ним за вказівкою посадових осіб підприємства, було відпущено дизельне паливо за допомогою акумуляторного насоса прямо з цистерни. Дизельне пальне відпустив без будь яких на то довіреностей, та товаро транспортних накладних. Особисто будь яких касових документів, чеків не видав. Відпуск дизельного палива через реєстратора розрахункових операцій касовий апарат не проводив. За правопорушення виявлені у ході перевірки, його було притягнуто до адміністративної відповідальності. Рішення про притягнення до адміністративної відповідальності в апеляційному порядку не оскаржував.

Дослідженням матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що оператором АЗС ПП «Алміг»ОСОБА_6 було допущено правопорушення, за що притягнуто до адміністративної відповідальності. За наслідками виявленого адміністративного правопорушення посадовими особами ДПА в Чернівецькій області складено протокол про адміністративне правопорушення № 768/866 від 05 жовтня 2010 року. Відповідно до постанови суду від 11 листопада 2010 року справа № 3-6385/10, ОСОБА_6 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.155 КУпАП і за його вчинення призначено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн. Вказане рішення в апеляційному порядку не оскаржувалося.

Проаналізувавши вимоги Закону, нормативно правових актів, письмові докази, суд прийшов до висновку, що вимога позивача є необґрунтованою та безпідставною.

Разом з тим слід зазначити, що статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про державну податкову службу в Україні»(далі-Закон). Державна податкова служба у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року) та іншими, а також відомчими Наказами.

Пунктами 1,2,12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг »№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року, передбачено порядок проведення розрахунків згідно якого суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; - вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Позивачем було порушено ст.3 п. 1,2. Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог якого до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: - у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій;

До суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реємтраторами розрахункових операцій для різних сфер зстосування»та додатком 7 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 р. N 13 визначено технічні вимоги до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій.

Пунктом 15 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій передбачено, що у режимі реєстрації відпускання пального ЕККА повинен забезпечувати у єдиному нерозривному технологічному циклі: управління відпусканням пального; реєстрацію об'єму (в літрах) та вартості (у гривнях) відпущеного пального кожного найменування окремо за готівковою та кожною безготівковою формами оплати; відображення на індикаторі оператора стану кожного роздавального крана ПРК (робочий, аварійний), а також для кожної замовленої дози - поточної інформації про об'єм відпущеного пального (у літрах) через цей роздавальний кран: дебетування платіжних карток; друкування чеків установленої форми, які додатково містять номери ПРК, через які здійснювалося відпускання пального, об'єм (в літрах) і вартість (у гривнях) фактично відпущеного пального.

Пунктом 16 Технічних вимог передбачено, що при попередній оплаті друкування чека повинно здійснюватися до початку відпускання пального, при оплаті за фактично відпущене пальне - після закінчення його відпускання (встановлення роздавального крана в ПРК). У разі якщо при відпусканні пального за попередньою оплатою з будь-яких причин пальне було отримано не в повному обсязі, ЕККА повинен забезпечувати обов'язкове друкування видаткового чека встановленої форми. При цьому об'єм фактично недоотриманого пального повинен визначатися як різниця об'ємів попередньо сплаченого і фактично відпущеного пального через даний роздавальний кран ПРК.

Пунктом 21 Технічних вимог передбачено, що відпускання пального повинно блокуватися: всіма ПРК - у разі від'єднання механізму друкування чеків, контрольної стрічки та звітів або відсутності електроживлення ЕККА; окремим роздавальним краном ПРК - у разі відсутності зв'язку ЕККА з ПРК, при нероздрукуванні чека за останнім замовленням на відпускання пального через цю ПРК, а також у разі ненадходження до оперативної пам'яті фіскального блока інформації про обсяг відпущеного пального або її надходження із дискретністю, що перевищує 1 літр.

Пунктом 23 Технічних вимог передбачено, що у разі відновлення електроживлення, постачання якого припинилося в процесі відпускання пального, ЕККА повинен забезпечити друкування видаткового чека на вартість фактично недоотриманого пального (при попередній оплаті замовленої дози пального) або чека оплати (при оплаті за фактично отримане пальне).

Згідно п. 4.9 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001року за N 107/5298 пердбачено, якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням Книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція "службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Пунктом 4.1.7. Інструкція № 81 - "Інструкція про порядок прийняття, транспортування, збереження, відпуску й обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України", затверджена наказом Держнафтогазпрому, Міністерства економіки, Міністерства транспорту, Держстандарту, Держкомстату України, від 02.04.1998 р. № 81/38/101/235/122 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.10.99 за № 685/3978, передбачена заправка автотранспорту на АЗС лише за готівку, за безготівковим розрахунком та за платіжними електронними картками.

З урахуванням зазначеного, слід прийти до висновку, що розрахунки за продані нафтопродукти на АЗС, інші товари можуть здійснюватися готівкою та / або в безготівковій формі відповідно до законодавства, разом з товаром споживачеві в обовязковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару.

Крім того, згідно вимог чинного законодавства реалізація пального через АЗС повинна здійснюватися із застосуванням спеціалізованих компютерно-касових апаратів, які включені до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та відповідають Технічним вимогам до спеціалізованих контрольно касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 № 13, і забезпечують відпуск пального в єдиному циклі з друкуванням фіскального касового чеку

Згідно п.2 Наказу Міністерства фінансів України N 99 від 16.05.96 року Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 червня 1996 р. за N 293/1318 Про затвердження «Інструкції про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей»(Із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінфіну) встановлено, що сировина, матеріали, паливо, запчастини, інвентар, худоба, насіння, добрива, інструмент, товари, основні засоби та інші товарно-матеріальні цінності, а також нематеріальні активи, грошові документи і цінні папери (надалі - цінності) відпускаються покупцям або передаються безплатно тільки за довіреністю одержувачів.

Відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку Затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88 первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).

Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ПП «Алміг»не підлягають задоволенню.

Таким чином, суд вважає, що відповідач правомірно прийняв рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції у сумі 85621, 82 грн., до позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. Однак, позивач не довів суду правомірності дій щодо відпуску паливно матстильних матеріалів без друкування чека РРО, а також сам і погодився, з тим, що оператором АЗС були допущені порушення, дизельне пальне відпускалось без відображення РРО.

На підставі встановлених обставин, аналізу норм Закону що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПП «Алміг»є не обґрунтованими, а тому у позові слід відмовити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9 ч. 7, 69-71, 86, 87, 94, 122, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити .

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, пятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.

Постанову складено в повному обсязі 10 липня 2011 р.

СуддяП.Д. Дембіцький