Постанова № 16944835, 12.07.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2220/11/2170
Номер документу
16944835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" липня 2011 р.

09 год.16 хв.Справа № 2-а-2220/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гомельчука С.В.,

при секретарі: Циганок І.М.,

за участю: представника позивача - Баткалова О.В.,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів матеріального забезпечення,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі-позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 (далі-відповідач) про стягнення коштів матеріального забезпечення в розмірі 7938 грн. 42 коп.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду поясниив, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, як безробітний, та отримуючи допомогу по безробіттю, усупереч вимогам чинного законодавства одночасно був зареєстрований, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, як фізична особа-підприємець. У зв'язку з виявленням факту подання ОСОБА_3 недостовірних даних на підставі акту перевірки достовірності страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення, директором Херсонського міського центру зайнятості видано наказ від 04.04.2011 р. № НТ110404, яким прийнято рішення про повернення коштів у розмірі 7938 грн. 42 коп. На момент пред'явлення позову кошти матеріального забезпечення на загальну суму 7938 грн. 42 коп. відповідачем не сплачені, а тому зазначена сума підлягає стягненню в судовому порядку.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні, суду пояснив, що заявлені позивачем вимоги щодо стягнення коштів матеріального забезпечення є необґрунтованими, оскільки ОСОБА_3 підприємницькою діяльністю не займався та 31.10.2007 р. з метою її припинення надав до державного реєстратора письмову заяву щодо припинення підприємницької діяльності за власним рішенням, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі, будь-яких рекомендованих листів про залишення даної заяви без розгляду чи з інших питань не отримував, а тому вважав, що може звертатися до служби зайнятості для набуття статусу безробітного. Крім того, представник відповідача зазначив, що перевірка обґрунтування виплати матеріального забезпечення ОСОБА_3 позивачем була здійснена після перебування відповідача на обліку у центрі зайнятості.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 21.07.2008 р. згідно з персональною карткою ОСОБА_3 звернувся до Херсонського міського центру зайнятості для взяття його на облік, набуття статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. Відповідно до заяви від 28.07.2008 р. відповідачем зазначено, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_3 ознайомлений на інформаційному семінарі Херсонського міського центру зайнятості 21.07.2008 р. За таких обставин, наказом від 28.07.2008 р. № НТ080728 відповідачу присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю. Відповідно до договору від 09.09.2008 р. № 959-08 та корінця направлення на навчання від 09.09.2008 р. № 115-08 д.у. 109 відповідач був направлений ХМЦЗ до Херсонського професійного ліцею харчової промисловості на підвищення кваліфікації за навчальною програмою «Основи компютерної грамотності» у період з 10.09.2008 р. до 23.09.2008 р. строком на 0,50 міс. (70 год.) з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. Наказом від 06.05.2009 р. № НТ 090506 відповідача знято з обліку у зв'язку з поданням заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості. Допомогу по безробіттю припинено з 06.05.2009 р.

14.10.2010 р. заступником начальника відділу організації працевлаштування населення ХМЦЗ Крамаренко Т.Г. проведено перевірку достовірності страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За результатами перевірки складено акт від 14.10.2010 р. № 302/П. Перевіркою встановлено порушення відповідачем ст.2 Закону України "Про зайнятість населення", а саме згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 26.08.2010 р. ОСОБА_3 в період перебування на обліку в ХМЦЗ у якості безробітного був зайнятою особою - фізичною особою - підприємцем з 18.05.2001 р.

Відповідно до наказу директора Херсонського міського центру зайнятості від 04.04.2011 р. № НТ110404, прийнято рішення про повернення коштів матеріального забезпечення відповідачем у період з 28.07.2008 р. по 09.09.2008 р. в сумі 1561 грн. 77 коп., з 24.09.2008 р. по 06.05.2009 р. в сумі 5690 грн. 89 коп. (допомога по безробіттю), кошти, надані як допомога по безробіттю у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного за період з 10.09.2008 р. по 23.09.2008 р. в сумі 485 грн. 88 коп., вартість навчання в розмірі 199 грн. 88 коп.

Листом від 06.04.2011 р. № 08-11/1376 ОСОБА_3 було запропоновано добровільно повернути суму боргу в розмірі 7938 грн. 42 коп. в п'ятнадцятиденний термін з дня отримання листа. Станом на 11.04.2011 р. заборгованість зі сплати коштів матеріального забезпечення залишається непогашеною.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі- Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Згідно з п.б ч.3 ст.1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі- Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Абзацом 1 ч.3 ст.36 Закону №1533-ІІІ встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пп.1 п.5.5 розд.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики Українивід 20 листопада 2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136(далі-Порядок надання допомоги по безробіттю) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Згідно з п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до абзацу 1 пп.1.п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку: з дня: працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.

Відповідно до ст.71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Судом з'ясовано, що 31.10.2007 р. до Єдиного державного реєстру внесено рішення фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про припинення підприємницької діяльності.

Згідно з п.9 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755 - IV (далі - Закон № 755 - IV) для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.

За приписами ч.15. ст.47 Закону № 755 - IV дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на наявність в Єдиному державному реєстрі запису щодо рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності, оскільки дана заява ОСОБА_3 була тільки наміром припинення діяльності і відповідачем не вчинено подальших дій для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за своїм рішенням.

Оскільки відповідачем не виконано обов'язку застрахованої особи, зареєстрованої в установленому порядку у статусі безробітної, а саме не подано відповідно до вимог Закону № 1533-ІІІ та Порядку надання допомоги по безробіттю до центру зайнятості відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення внаслідок державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності та не сплачено у добровільному порядку кошти в розмірі 7938 грн. 42 коп., а тому дану заборгованість належить стягнути в судовому порядку.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати, відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94 ,158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Херсонського міського центру зайнятості (р/р № 37173001004936 ГУДКУ у Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 35219574) кошти в розмірі 7938 (сім тисяч дев'ятсот тридцять вісім) грн. 42 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 липня 2011 р.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.2.3