Постанова № 16942780, 20.04.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2011
Номер справи
2а-609/11/1070
Номер документу
16942780
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2011 року 2а-609/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., за участю секретаря судового засідання Волощука О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго»до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ідальго»(надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області (надалі - відповідач) про скасування рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області № 0004912302 про застосування штрафних санкцій у розмірі 5929 грн. 00 коп. за порушення п. 1, п. 2, п. 8, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; скасування рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області № 000492302 про застосування штрафних санкцій у розмірі 7379 грн. 00 коп. за порушення п. 2.6 постанови Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»; скасування рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області № 0004932302 про застосування штрафних санкцій у розмірі 6800 грн. 00 коп. за порушення ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведенні перевірки з питань дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, відповідачем було встановлено ряд порушень. На підставі акта зазначеної перевірки відповідачем були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Вважаючи висновки висвітлені відповідачем в акті перевірки такими, що не відповідають нормам закону, позивач просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідач позов не визнав, представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, в яких зазначав, що рішення про застосування фінансових санкцій прийняті на підставі та в межах закону.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю (ідентифікаційний код: 32683974, місцезнаходження: 08141, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Петрівське, вул. Київська, буд. 36) зареєстрований державним реєстратором Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області як юридична особа 01.10.2003.

Судом встановлено, що у листопаді 2010 року посадовими особами відповідача згідно направлень на перевірку від 15.11.2010 №№ 807, 808, на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 № 509-ХII з метою здійснення контролю за додержанням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових ліцензій було доручено провести перевірку та хронометраж за порядком проведення готівкових операцій та ведення товарних запасів за місцем їх реалізації Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго» з питань дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 № 265/95-ВР (надалі Закон України № 265/95-ВР), Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.1996 № 98/96-ВР, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 № 481/96-ВР, Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності»від 01.06.2000 № 1775-III, постанови правління Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України»від 15.12.2004 № 637.

Перевірці підлягала господарська одиниця позивача кафе-бар «Торба Золота», що розташована за адресою: Київська обл., с. Петрівське, вул.. Київська, буд. 36.

Під час, перевірки податковим органом виявлено, що в порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, розрахункової операції без застосування РРО при продажу двох склянок кави «Еспрессо»по ціні 10 грн. 00 коп. за склянку на загальну суму 20 грн. 00 коп.

Також, встановлено, що в порушення п. 8 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР під час реалізації алкогольних напоїв були відсутні цінники в грошовій одиниці України в прейскуранті цін (меню) у кількості 157 штук.

В порушення п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня,

В порушення п. 2 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначених в поточному »- звіті у сумі 652 грн. 00 коп. (з покупкою).

Також, в порушення п. 2.6 розд. 2 постанови правління Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України»від 15.12.2004 № 637 виявлено не забезпечення оприбуткування готівкових коштів від реалізації алкогольних напоїв у відповідності »- звітів: №283 від 12.11.2010 на суму 498 грн. 60 коп.; № 284 від 13.11.2010 на суму 697 грн. 20 коп.; №285 від 14.11.2010 на суму 208 грн. 00 коп., в розділ 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»Книги ОРО № 1013005722/Р від 22.01.2010.

На момент перевірки в кафе-барі «Торба Золота»реалізуються алкогольні напої на розлив за готівковий розрахунок. Підприємство не надає послуги громадського харчування (не забезпечує повний цикл виготовлення їжі). Встановлено що в кафе-барі «Торба Золота»послуги громадського харчування надаються ФОП ОСОБА_1, що є порушенням відповідно до ст. 15і Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 № 481/96-ВР.

За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки та наявності торгових патентів і ліцензій від 15.11.2010 номер реєстрації в органі ДПС від 16.11.2010 № 0466/101323/32683974 (надалі акт перевірки).

Перевірка та складання акту проводилися в присутності ОСОБА_2, який працює барменом.

Вищезазначений акт перевірки був ним підписаний, про що свідчить його підпис в графі «Від суб`єкта господарювання».

На підставі акта перевірки Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Київської області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 25.11.2010 № 0004932302 за порушення ч. 6 ст. 15/3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 № 481/96-ВР на суму 6800 грн. 00 коп.; рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.11.2010 № 0004912302 за порушення п. 1 п. 2 п. 8 п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР на суму 5929 грн. 00 коп.; рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.11.2010 № 0004922302 за порушення п. 2.6 розд. 2 постанови правління Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України»від 15.12.2004 № 637 на суму 7379 грн. 00 коп.

Представник позивача заперечував проти даних обставин, зокрема відносно порушення п. 8 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР під час реалізації алкогольних напоїв були відсутні цінники в грошовій одиниці України в прейскуранті цін (меню) у кількості 157 штук пояснив наступне.

Особам, які проводили перевірку було надано прейскурант цін (меню) на алкогольні напої. Згідно цього меню грошова одиниця зазначена не навпроти кожної позиції, а на початку стовпчика. В обґрунтування даного твердження, позивачем долучено до матеріалів справи копію меню алкогольних напоїв ТОВ «Ідальго».

Також, представник зазначив, що співробітники податкового органу, що проводили перевірку зазначили 157 одиниць, виходячи з того, що деякі позиції алкогольних виробів містять вказівку про ціну за певну кількість напою 50 гр., 100 гр. та за 1 пляшку.

У судовому засіданні було досліджено меню алкогольних напоїв ТОВ «Ідальго», копія якого наявна в матеріалах справи, та підтверджено дані посилання представника позивача.

Представник відповідача зазначив, що особам, які проводили перевірку, не було надано меню, тому вони дійшли висновку про відсутність цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.

Представник відповідача зазначив, що за порушення п.8 ст. 3 Закону України 265/95-ВР, передбачена відповідальність ст. 23 цього Закону України. Відповідно до якої, до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги,що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний не виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях. Зазначені цінники та прейскуранти мають бути розміщені у спосіб, який не дозволятиме покупцям (у тому числі контролюючим особам) вилучати такі цінники та прейскуранти поза контролем осіб, уповноважених таким продавцем здійснювати нагляд за дотриманням норм цього Закону. За умисне вилучення працівником контролюючого органу цінника (прейскуранта) з метою неправомірного накладення на продавця адміністративного або іншого стягнення такий працівник притягається до відповідальності згідно з законом.

Тобто, сума фінансових санкцій становить 2669 грн. 00 коп. (157 штук x 17 грн. 00 коп. = 2669 грн. 00 коп.)

Як вбачається з акта перевірки, податковим органом зазначено про відсутність цін в грошовій одиниці України у гривні саме у меню.

З огляду на встановленість наявності цін у грошовій одиниці України гривні в меню алкогольних напоїв ТОВ «Ідальго», суд дійшов висновку, що меню посадовим особам податкового органу надавалося, а отже порушення з боку позивача, передбачених п. 8 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР відсутні.

Тому, в цій частині рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.11.2010 № 0004912303 підлягає скасуванню.

Відносно порушень п. 1 п. 2 п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, відповідальність передбачено п. 1 ст. 17 цього Закону, відповідно до якої у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки, ст.22 Закону № 265/95-ВР - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Тобто, сума фінансових санкцій становить 3260 грн. 00 коп. (5 x 652 грн. 00 коп. = 3260 грн. 00 коп.).

Представник позивача зазначив, що невідповідність сум готівкових коштів на суму 625 грн. 00 коп. на місці проведення розрахунків не є порушенням, бо дані кошти взагалі не належить ТОВ «Ідальго», а відноситься до ФОП ОСОБА_1, яка здійснює в кафе-барі торгівлю продуктами харчування на підставі договору про співпрацю, укладеного між нею та ТОВ «Ідальго»01.01.2010. Також, представником позивача зауважено, що дані кошти знаходилися в окремому ящику та під час перевірки помилково були зараховані як такі, що належить позивачу. Жодних доказів на підтвердження даних обставин, таких як пояснення бармена чи ФОП ОСОБА_1 представником не надано.

Дані твердження позивача суд не бере до уваги, з огляду на зафіксованість цього порушення у акті перевірки, який підписаний барменом кафе-бару позивача, а також враховуючи наявну в матеріалах справи копію документа «Підтвердження фактичної наявності коштів», згідно з якою встановлено обсяг коштів в національній валюті у сумі 926 грн. 40 коп.

Таким чином, суд дійшов висновку, що податковий орган довів правомірність прийнятого ним рішення в частині застосування штрафної (фінансової) санкції за порушення п. 1 п. 2 п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, а отже позовні вимоги в цій частині задоволенню на підлягають.

Відносно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.11.2010 № 0004922302 за порушення п. 2.6 постанови правління Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України»від 15.12.2004 № 637, що полягало у незабезпеченні оприбуткування готівкових коштів від реалізації алкогольних напоїв у відповідності »- звітів: №283 від 12.11.2010 на суму 498 грн. 60 коп.; № 284 від 13.11.2010 на суму 697 грн. 20 коп.; №285 від 14.11.2010 на суму 208 грн. 00 коп., в розділ 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»Книги ОРО № 1013005722/Р від 22.01.2010 на суму 7379 грн. 00 коп., судом встановлено наступне.

Відповідальність за порушення п. 2.6 постанови правління Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України»від 15.12.2004 № 637 передбачено п. 1 указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 № 436/95.

Відповідно до нього за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Судом встановлено, що податковим органом було виявлено не забезпечення оприбуткування готівкових коштів від реалізації алкогольних напоїв у відповідності »- звітів: №283 від 12.11.2010 на суму 498 грн. 60 коп.; № 284 від 13.11.2010 на суму 697 грн. 20 коп.; №285 від 14.11.2010 на суму 280 грн. 00 коп., в розділ 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»Книги ОРО № 1013005722/Р від 22.01.2010.

Тобто санкція складає вираховується таким чином: 498 грн. 60 коп. (звіт №283) + 697 грн. 20 коп. (звіт № 284) + 280 грн. 00 коп. (звіт № 285 ) = 1475 грн. 80 коп. x 5 = 7379 грн. 00 коп.

Судом встановлено, що зазначені »- звіти від 12.11.2010 № 283, від 13.11.2010 № 284, від 14.11.2010 № 285 були підклеєні, касові ордери наявні, однак не було внесено запису в книгу обліку.

Відповідно п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2005 № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Судом встановлено, що даної вимоги чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства України позивачем виконано не було, однак судом встановлено, що податковим органом під час складання акту перевірки було помилково внесено суму неоприбуткованих коштів від реалізації алкогольних напоїв у »- звіті від 14.11.2010 № 285 і замість фактичної кількості 208 грн. 00 коп., вказано 280 грн. 00 коп.

Дана обставина підтверджена наявними у матеріалах справи доказами, зокрема копією самого »- звіту від 14.11.2010 № 285, даними таблиці обліку руху готівки та сум розрахунків та копією прибуткового ордеру від 14.11.2010 № 363.

Враховуючи викладене, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.11.2010 № 0004922302 підлягає скасуванню в частині неправомірно застосованої санкції, а саме: із розрахунку »- звіту від 14.11.2010 № 285 на суму 208 грн. 00 коп. x 5 = 1040 грн. 00 коп., 12.11.2010 № 283 на суму 498 грн. 60 коп. (498 грн. 60 коп. x 5 = 2493 грн. 00 коп.); від 13.11.2010 № 284 на суму 697 грн. 20 коп. (697 грн. 20 коп. x 5 = 3486 грн. 00 коп. ).

Тобто, санкція складає 7019 грн. 00 коп. (1040 грн. 00 коп. + 2493 грн. 00 коп. + 3486 грн. 00 коп.) = 7019 грн. 00 коп., замість 7379 грн. 00 коп.

Суд дійшов висновку про доведеність правомірності дій податкового органу при винесенні рішення від 25.11.2010 № 0004922302, крім застосування штрафної (фінансової) санкцій у розмірі 360 грн. 00 коп., тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відносно рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області №. 0004932302 про застосування штрафних санкцій у розмірі 6800 грн. 00 коп. за порушення ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами»судом встановлено наступне.

З акта перевірки вбачається, що під час перевірки податковим органом було встановлено продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці за готівкові кошти. ТОВ «Ідальго»не надає послуги громадського харчування (не забезпечує повний цикл виготовлення їжі).

Також, було встановлено, що в кафе-барі послуги громадського харчування надаються ФОП ОСОБА_1

Відповідно до приписів ст. 15і Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 № 481/96-ВР, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Представник позивача стверджує, що позивач здійснює продаж алкогольних напоїв на підставі ліцензії.

Крім цього, в приміщенні кафе-бару позивача здійснюється продаж різного роду страв та напоїв.

Таким чином, представник вважає, що позивач є суб`єктом господарювання громадського харчування і може здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив.

Представник відповідача проти даного твердження заперечував.

Судом встановлено наступне, відповідно до листа Мінекономіки України «Щодо характеристик підприємств громадського харчування за типами і класами»від 09.09.1998 № 15-03/29-577а, визначено, що відноситься до підприємств громадського харчування.

Крім того, даним листом визначено класифікацію по таким критеріям як асортимент та тип.

Бар підприємство громадського харчування з барною стійкою, яка реалізує алкогольні, безалкогольні, змішані алкогольні та безалкогольні напої, закуски, десерти, кондитерські й булочні вироби, покупні товари.

Представник позивача в судовому засіданні на питання суду пояснив, що здійснює продаж лише алкогольних напоїв. Тому, суд дійшов висновку, що в розумінні визначення бар або бар в кафе діяльність ТОВ «Ідальго»з продажу алкогольних напоїв на розлив у кафе-барі «Торба Золота» не підпадає під класифікацію по критерію асортименту.

Відповідальність за порушення ст. 15і Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 № 481/96-ВР передбачено абз. 8 ст. 17 цього Закону.

Суд дійшов висновку про доведеність податковим органом правомірності застосування штрафної санкції у розмірі 6800 грн. 00 коп., що виразилось у прийнятті рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 25.11.2010 №. 0004932302.

За даних обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивач не заявляв про понесення ним витрат пов`язаних з розглядом справи, отже присудженню підлягає лише судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 25 листопада 2010 року № 0004912302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2669 грн. 00 коп.

Визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 25 листопада 2010 року № 0004922302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 360 грн. 00 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго» судовий збір у сумі 1 (одна) грн. 13 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови..

Суддя Спиридонова В.О.

Постанова у повному обсязі виготовлена26.04.2011