ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2011 року 15:05 Справа № 2а-0870/1399/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Татаринова Д.В.
при секретаріСандига В.М.
за участю представників:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до: ОСОБА_1
про: стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
14 березня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі позивач, ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя) до фізичної особи ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 9223,56 грн. Обґрунтовуючи це тим, що відповідач не сплатив орендну плату у 2010 році за користування землею, наданою договором оренди землі від 08 вересня 2008 року. Податковий борг станом на 17 лютого 2011 року становить 9223,56 грн.
У судове засідання представник позивача не зявився. Надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач до суду також не прибув. Про місце, час та дату судового засідання був повідомлений належним чином. Поштова кореспонденція суду повернулась з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами статей 35, 41 КАС України суд розглянув справу без участі сторін на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Даний податковий борг по орендній платі з фізичних осіб виник на підставі наступного.
Статті 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ, якою регламентовано «Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель».
Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про плату за землю» визначено, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ, якою регламентовано, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
08 вересня 2008 року між Запорізькою міською радою, в особі ОСОБА_2 (орендодавець) та громадянами ОСОБА_3 (орендар 1) і ОСОБА_1 (орендар 2) укладено договір оренди землі. Предметом договору є земельна ділянка, яка надається у платне користування для розташування готельно-офісного комплексу, яка знаходиться: АДРЕСА_1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1788 га. На земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна: нежитлова будівля орендаря, яким самовільно встановлені металеві гаражі та підземні сховища, які підлягають знесенню.
24 вересня 2008 року було укладено акт прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі №040826101515, яким орендодавець передає земельну ділянку кадастровий №2310100000:05:001:0592, загальною площею 0,1788га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а орендарі приймають вищевказану земельну ділянку в оренду. Пункт 11 договору встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За результатами здійснення фінансово господарської діяльності у 2010 році до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надано додаткову угоду від 10 лютого 2010 року, якою було внесено зміни до договору оренди землі від 24 вересня 2008 року. Пункт 9 було викладено у такій редакції: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 30752 грн. 34 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний в цінах 2010 року, наступним чином: орендар 1 20501,56 грн., ОСОБА_1 10250,78 грн., із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати за 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6, від 19 листопада 2008 року та Запорізької обласної ради від 27 листопада 2008 року №7.
15 травня 2011 року ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було прийнято податкове повідомлення рішення форми «Ф» №0006531703/0 виставлене ОСОБА_1 на загальну суму податкового зобовязання по орендній платі з фізичних осіб 12196,54 грн., яким встановлено граничні строки сплати 16 серпня 2010 року - 6098,27 грн. та 15 листопада 2010 року 6098,27 грн. Відповідач отримав дане податкове повідомлення - рішення 05 липня 2010 року.
Станом на 16 серпня 2010 року у відповідача була переплата розмірі 2,79 грн. та йому було нараховано суму зобовязання у розмірі 6098,27 грн. Сума боргу складала 6095,48 грн.
24 вересня 2010 року відповідачем частково сплачена сума боргу у розмірі 3000,00 грн.
Згідно розрахунку позивача станом на 17 лютого 2011 року у відповідача існує заборгованість перед бюджетом 9193,75 грн. податковий борг по орендній платі з фізичних осіб та 29,81 грн. пеня. Загальна сума податкового боргу становить 9223,56 грн.
Згідно абз. 1 пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України від 21.12.200р. №2181- III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами і доповненнями) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену ним у поданій податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, встановленого для подання податкової декларації.
Пунктом 1.2 ст. 1 Закону України №2181-ІІІ - податкове зобов'язання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені Законом №2181-111 або іншими законами України.
Згідно з п.1.11 ст.1 вищевказаного Закону - податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» пп. 4.2.2 п. 4.2, а також п. 4.3 цієї статті.
Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ «платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій. Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу. За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні».
Згідно ст. 17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-ХІІ «земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада».
Згідно ст. 27 Закону України «Про плату за землю «контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби».
Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належать до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).
Пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За приписами ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
У звязку з несплатою платником податків суми податкових зобовязань згідно із ст.6 Закону № 2181 платнику податків були направлені податкові вимоги.
26 серпня 2010 року - перша податкова вимога №1/3, яка повернута до позивача з відміткою поштового відділення «про неможливість вручення». На підставі цього був складений акт про неможливість вручення податкової вимоги №374 від 22 вересня 2010 року та розміщена на дошці податкових оголошень 22 вересня 2010 року.
22 жовтня 2010 року відповідачу була направлена друга податкова вимога №2/6, яка повернута до позивача з відміткою поштового відділення «про неможливість вручення». На підставі цього був складений акт про неможливість вручення податкової вимоги №454 від 09 грудня 2010 року та розміщена на дошці податкових оголошень 09 грудня 2010 року.
На підстави викладеного, у звязку з тим, що відповідачем самостійно не сплачено суму податкового боргу по орендній платі за землю з фізичних осіб, що є порушенням податкового законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 9223 (девять тисяч двісті двадцять три) грн. 56 коп. та перерахувати на р/р33212815700007, код платежу 13050500, отримувач Місцевий бюджет Орджонікідзевського району, код одержувача 34677145, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову виготовлено та підписано 23 травня 2011 року.
СуддяД.В. Татаринов