Постанова № 16942325, 17.06.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2011
Номер справи
2а-4501/10/0770
Номер документу
16942325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2а-4501/10/0770

Ряд стат. звіту № 9.2.1

Код - 10

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2011 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Луцович М.М.

при секретарі судового засідання Боднар Т.А.

за участю:

представника позивача Зан І.А.;

представників відповідача Борсенко О.В., Молдавчука І.М.;

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Рахівського споживчого товариства до державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатській області про визнання нечинним податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001352302 від 05.07.2010 р., -

В С Т А Н О В И В:

Рахівське споживче товариство звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатській області, якою просить визнати нечинним податкове рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001352302 від 05.07.2010 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем на підставі акту від 24.06.2010 року № 26/2351/01750660 «Про результати планової виїзної перевірки Рахівського споживчого товариства з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року»прийнято податкове рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001352302 від 05.07.2010 р., яким до Рахівського споживчого товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 35500 грн. Позивач не погодився з даним рішенням, оскільки вказує на те, що ним не порушено вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме в частині проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій під час виїзної торгівлі, що проводилась 13.09.2009 року в парку «Буркут»м. Рахів, де було реалізовано гарячих страв на суму 7100 гривень. Позивач посилається на те, що 13.09.2009 року обслуговуючий персонал бару «Кооператор», здійснював обслуговування гостей міста в парку «Буркут»використовуючи касовий апарат, який зареєстрований за баром «Кооператор». Для використання касового апарата було підключено електроенергію Рахівським РЕМ в парку «Буркут». Вважає, що висновок податкового органу про порушення позивачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»грунтується на припущенні, а не на факті, оскільки вся сума виручки в розмірі 7100 гривень була проведена через реєстратор розрахункових операцій, акт реалізації повністю оприбуткований у товаро-грошовий звіт, із вказаної суми сплачено податок на додану вартість, податок на прибуток, проведено оплату праці за 7100 гривень товарообороту у подвійному розмірі, з якої сплачено податки у пенсійний фонд та інші соціальні фонди. Крім того вказує на те, що в порядку здійснення виїзної торгівлі, неможливо провести реєстрацію касових апаратів на об'єкт, який не має адреси, в даному випадку урочище «Буркут».

В судовому засіданні представник позивача Зан І.А. позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, що наведені в позовній заяві, пояснив, що позивач звертався до податкового органу з усним проханням зареєструвати касовий апарат для виїзної торгівлі, однак йому було повідомлено, що це неможливо, оскільки обєкт торгівлі не має адреси, з письмовою заявою щодо необхідності реєстрації касового апарату для виїзної торгівлі в парку «Буркут»м. Рахів 13.09.2009 року до ДПІ у Рахівському районі позивач не звертався, мотивованої письмової відмови не отримував.

Відповідач ДПІ у Рахівському районі надала суду письмове заперечення проти позову (а.с. 44), згідно якого адміністративний позов заперечує повністю з тих підстав, що перевіркою встановлено, порушення позивачем вимог пунктів 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»13.09.2009 р. в парку «Буркут»м. Рахів, а саме позивачем реалізовано страв на суму 7100 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій. Вказує на те, що згідно контрольної стрічки, розрахункові операції 13 вересня 2009 року здійснювались з використанням реєстратора розрахункових операцій типу Datex МР -50 (фіскальний № 0711000709, заводський № ДУ 02019236), який зареєстровано ДПІ у Рахівському районі на господарську одиницю Рахівського споживчого товариства - бар «Кооператор»за адресою: м. Рахів, вул Миру, 5. Рахівське споживче товариство не зверталось до ДПІ у Рахівському районі щодо реєстрації (перереєстрації) РРО або КОРО/РК для здійснення виїзної торгівлі в парку «Буркут»м.Рахів. Крім того, відповідачем подано доповнення до позовної заяви (а.с. 52-53), якими додатково вказує на те, що відповідачем 13.09.2009 року в парку «Буркут»м. Рахів було реалізовано продукцію на суму 7100 грн. Дана виручка була здана в касу бару «Кооператор» та по видах проданої продукції внесена в РРО з фіскальним номером 0711000709, який використовується в барі «Кооператор»за адресою: м. Рахів, вул Миру, 5 (Datex МР -50, заводський № ДУ 02019236, зареєстрований 18.09.2007 року). Зазначає, що проведеним аналізом контрольної стрічки за 13.09.2009 року встановлено, що загальна сума виручки протягом дня становить 13127,80 грн., в т.ч. 7100 (проведено через РРО 18.45 19.42 год. к.ч.), що на думку відповідача підтверджує факт одночасної торгівлі і в барі «Кооператор» і в парку «Буркут», що в свою чергу унеможливлює використання одного РРО в двох різних місцях одночасно, а відтак вважає, що розрахунки з покупцями в парку «Буркут»м. Рахів 13.09.2009 року проводилися без застосування РРО.

Представники відповідача Борсенко О.В. та Молдавчук І.М. в судовому засіданні позовні вимоги заперечили повністю, просили відмовити позивачеві в задоволенні адміністративного позову з мотивів що наведені в письмових запереченнях та доповненнях до них.

Заслухавши представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Рахівське споживче товариство зареєстроване за адресою: 90060, Закарпатська область, Рахівський район, м. Рахів, вул.. І.Франка, 3, є юридичною особою, ідентифікаційний номер 01750660, керівник Зан Іван Андрійович (а.с. 48).

В судовому засіданні встановлено, що посадовими особами відповідача за наслідками проведеної перевірки Рахівського споживчого товариства складено акт від 24.06.2010 року № 26/2351/01750660 «Про результати планової виїзної перевірки Рахівського споживчого товариства з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року»(а.с. 10-14).

З зазначеного акту вбвчається порушення Рахівським споживчим товариством вимог пунктів 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема 13.09.2009 р. в парку «Буркут»м. Рахів, позивачем реалізовано страв на суму 7100 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій.

На підставі вищезазначеного акту податковим органом прийнято податкове рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001352302 від 05.07.2010 р., яким до Рахівського споживчого товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 35500 грн. (а.с. 15).

Судом встановлено, що згідно контрольної стрічки (оригінал якої досліджено в судовому засіданні), розрахункові операції 13 вересня 2009 року здійснювались з використанням реєстратора розрахункових операцій типу Datex МР -50 (фіскальний № 0711000709, заводський № ДУ 02019236), який зареєстровано ДПІ у Рахівському районі на господарську одиницю Рахівського споживчого товариства - бар «Кооператор»за адресою: м. Рахів, вул Миру, 5 (а.с. 60-62).

Рахівське споживче товариство не зверталось до ДПІ у Рахівському районі з письмовою заявою, щодо реєстрації (перереєстрації) РРО або КОРО/РК для здійснення виїзної торгівлі в парку «Буркут» м. Рахів, що підтвердив в судовому засіданні і представник позивача.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно пунктів 1 та 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п. 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, зокрема у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Згідно п. 4.2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.02.2001 року за № 107/5298 РРО може застосовуватись лише в господарській одиниці, назву та адресу якої зазначено в реєстраційному посвідченні, та у сфері застосування, визначеній Державним реєстром реєстраторів розрахункових операцій.

При цьому суд відхиляє посилання позивача на те, що ним було оплачено підключення до електропостачання та фактично здійснено таке, оскільки сам факт підключення до електромережі не доводить використання в процесі виїзної торгівлі належним чином зареєстрованого у податковому органі РРО.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно прийнято податкове рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001352302 від 05.07.2010 р., яким до Рахівського споживчого товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 35500 грн., оскільки, як встановлено в ході судового розгляду справи позивачем не було зареєстровано у встановленому законом порядку РРО для належного використання під час здійснення виїзної торгівлі в парку «Буркут»м. Рахів, Закарпатської області 13.09.2009 року, а відтак правові підстави для задоволення вимог позивача відсутні.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Рахівського споживчого товариства до державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатській області про визнання нечинним податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001352302 від 05.07.2010 р. в і д м о в и т и.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 КАС України десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий-суддяЛуцович М.М.