Постанова № 16942052, 12.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2а/0570/10864/2011
Номер документу
16942052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2011 р. справа № 2а/0570/10864/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Христофорова А.Б.

при секретаріМалій С.Ю.

за участю:

представника позивача - Платонової Я.В.,

представника відповідача Гісіс Т.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Томекс» про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10200 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області, звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Томекс» про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10200 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 18.03.2011 рішенням РУ Департаменту САТ ДПА у Донецькій області № 051536-0163-32-41 до ТОВ «Томекс» застосовані штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 10200 грн. за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Вказане рішення, зазначає позивач, було направлено на юридичну адресу підприємства 19.03.2011, отримано 23.03.2011. Рішення не оскаржувалося і є чинним.

Позивач посилається на ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій та вказує, що у разі невиконання субєктом господарювання рішення, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача у судому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, зазначила, що правопорушення підтверджується матеріалами перевірки і станом на момент розгляду справи заборгованість, щодо якої предявлено позовні вимоги відповідачем не сплачена.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, пояснила, що стосовно застосування до неї штрафної санкції у розмірі 3400 грн. в звязку з нерозміщенням наочної інформації вона погоджується, проте не погоджується із тим, що відповідач ТОВ «Томекс» не має статусу підприємства громадського харчування, що дозволяє реалізовувати алкогольні напої на розлив для споживання на місці. Вказує, що на момент перевірки у неї було свідоцтво де визначено тип ТОВ «Томекс» - закусочна. З урахуванням вказаного просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього встановив наступне.

Відповідач, - Товариство з обмеженою відповідальністю «Томекс» зареєстроване рішенням Донецької міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію від 09.03.1995 № 23178410 та є юридичною особою.

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до покладених завдань Департамент САТ ДПА здійснює контроль:

за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів;

за відвантаженням спирту етилового підприємствам виробникам продуктів органічного синтезу;

за виробництвом парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;

за додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв;

за додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів і технологічних інструкцій та інших нормативних документів щодо виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

за показниками спиртовимірювальних апаратів, за пломбуванням місць можливого доступу до спирту на брагоректифікаційних апаратах підприємств виробників спирту та спиртовмісної продукції всіх форм власності;

за відвантаженням спирту та за наявністю спеціальних технічних пристроїв, які фіксують в електронному вигляді дані про обсяг відвантаженого спирту та використання денатуруючих домішок.

Позивач Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області,- є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Судом встановлено, що 14.02.2011 року уповноваженими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області, проведено перевірку відповідача ТОВ «Томекс». Перевірку проведено на підставі направлення від 14.02.2011 № 000094, виданого начальником Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області. Зазначене направлення отримано особисто директором ТОВ «Томекс» Гісіс Т.Д. (а.с. 15)

Предметом проведення перевірки було питання додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та / або тютюновими виробами.

За наслідками проведеної перевірки встановлені порушення та 14.02.2011 року складено акт № 79/03/23178410 (а.с. 7-10), який підписано директором ТОВ «Томекс» без заперечень. При цьому, як вбачається з акту перевірки, питання щодо підтвердження статусу відповідача як підприємства громадського харчування, яке дозволяє реалізацію алкогольних напоїв для споживання на місці, остаточно не вирішено.

15.03.2011 року позивачем було складено Доповнення до акту перевірки від 14.02.2011 № 79/03/23178410, з якого вбачається, що при проведенні перевірки ТОВ «Томекс» 14.02.2011 було встановлено порушення відповідачем ст. 15-3 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме встановлено продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці субєктом господарювання, що не має статусу підприємства громадського харчування, субєкта господарювання з універсальним асортиментом товарів. (а.с. 13)

На підставі акту перевірки від 14.02.2011 № 79/03/23178410 та доповнення до нього від 15.03.2011 позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 10200,00 гривень. (а.с. 5-6)

Вказане рішення було надіслано відповідачу поштою 19.03.2011 та отримано 23.03.2011 року, про що свідчить розписка про отримання поштового відправлення(а.с. 14)

Відповідно до ч. 4 ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

Згідно ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Вчинення зазначених правопорушень відповідачем ТОВ «Томекс» підтверджується матеріалами перевірки, дослідженими у судовому засіданні.

Суд не погоджує правову позицію представника відповідача, що у ТОВ «Томекс» на момент перевірки був статус підприємства громадського харчування з огляду на таке.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Частиною 6 статті 15-3 цього Закону визначено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Абзацом 9 частини 2 статті 17 цього Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у разі порушення субєктом господарювання вимог статті 15- 3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.

Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої), спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету міністрів України N 854 від 30 липня 1996 року (далі Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями).

Відповідно до пункту 2 цієї постанови, роздрібна торгівля алкогольними напоями є діяльністю з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.

Відповідно до пункту 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Визначення терміну «підприємство громадського харчування» містилося в Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року. Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 309 від 09 жовтня 2006 року поняття «підприємство громадського харчування» було змінено на поняття «підприємство ресторанного господарства».

Відповідно до пункту 1.3. цих правил, закладом ресторанного господарства є організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.

Згідно пунктів 1.5., 1.6 цих Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.

Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.

Відповідачем до суду не надано документи, які б посвідчували узгодження позивачем відкриття закладу ресторанного господарства з органами місцевого самоврядування та установами державної санітарно-епідеміологічною служби.

Зазначені обставини підтверджуються також листами Донецької міської ради від 03.02.2011 № 426/95 та від 10.03.2011 № 426/189 (а.с. 21-22) із змісту яких вбачається, що Донецькою міською радою не узгоджувалось відкриття підприємства ресторанного господарства типу «закусочна» ТОВ «Томекс».

Як встановлено у судовому засіданні, станом на момент розгляду справи, заборгованість згідно застосованих до відповідача фінансових санкцій до бюджету не сплачена і складає 10200 гривень. Вказана обставини підтверджується також інформацією, наданою Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька від 08.07.2011 і представником відповідача не оспорюється.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами Державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Оскільки відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкції сплачені не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача суми фінансових санкцій у розмірі 10200,00 гривень до Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Томекс» про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10200 грн., - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Томекс» (ЄДРПОУ 23178410, м. Донецьк, бул. Шевченка, б.88) фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10200 грн. (десять тисяч двісті гривень ) на користь Державного бюджету України код платежу 21081100, код 34687090, МФО 834016 УДК у Донецькій області, р/р 31119106700005.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 12 липня 2011 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 15 липня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Христофоров А.Б.