Постанова № 16941890, 05.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2011
Номер справи
2а/0570/9858/2011
Номер документу
16941890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2011 р.                                                                       справа № 2а/0570/9858/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Грищенка Є.І.

при секретарі                                                  Черніковій О.Є.

сторони в судове засідання не з’явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 164 від 14.04.2011 р., –

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області (надалі Управління, відповідач) про визнання недійсним та скасування рішення № 164 від 14.04.2011 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Управління від 14.04.2011 року № 164 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску», до позивача, за своєчасно несплачені суми єдиного внеску за період з 21 березня по 25 березня 2011 року, було застосовано штраф в розмірі 19078,29 грн. та нарахована пеня в розмірі 763,13 грн. Позивач зазначає, що відповідно до вимог п. 14 розділу ХУ Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі по тексту – Закон 1058) гірничі підприємства зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а не до 20 числа, як це вимагає відповідач. На підставі викладеного, просив суд визнати недійсним та скасувати рішення Управління від 14.04.2011 року № 164 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» про стягнення суми штрафу у розмірі 19078,29 грн. та пені в розмірі 763,13 грн.

Представник позивача до судового засідання не з’явився, надав суду заяву, якою підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. На адресу суду не надходило клопотань про відкладення розгляду справи. Думка стосовно позовних вимог суду не відома. Оскільки належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не з’явився і не повідомив про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Шахтарської міської ради від 30.04.2003 року.

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, про що присвоєно код ЄДРПОУ 32299510.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області як платник єдиного внеску до Пенсійного фонду України, що не заперечується позивачем та підтверджується матеріалами справи.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Згідно п.п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що 14.04.2011 року управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення №164 про застосування до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій у розмірі 19078,29 грн. та нарахування пені у розмірі 763,13 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування за період з 21.03.2011 року по 25.03.2011 року (а.с. 6).

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», від 08.07.2010 року № 2464-ІV (надалі Закон 2464-ІV), який набрав чинності з 01.01.2011 року, та який підлягає застосуванню при вирішенні спірних правовідносин, визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Дія Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» поширюється на відносини що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність (частини 1, 2 статті 2).

Частиною 8 ст. 9 Закону №2464 визначено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

З урахуванням вимог абзацу 3 ч. 8 ст. 9 Закону №2464, базовим звітним періодом для Державного підприємства «Шахтарськантрацит», є календарний місяць.

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

На суму недоїмки, згідно частини 10, пункту 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, відповідно до ч.13, 14 ст. 25 Закону №2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Матеріалами справи підтверджується та встановлено судом, що єдиний внесок нарахований до сплати Державним підприємством «Шахтарськантрацит» за звітний період сплачений 25.03.2011 року, що вбачається з банківської виписки про здійснені операції.

З огляду на наведені вимоги законодавства, територіальним органом Пенсійного фонду України правомірно винесено рішення № 164 від 14.04.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування до Державного підприємства «Шахтарськантрацит»», як платника єдиного внеску.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суб’єкт владних повноважень при винесенні оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-ІV.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на п. 14 розділу ХV Закону №1058, згідно якого гірничі підприємства зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, з огляду на те, що дія цієї норми розповсюджується на страхові внески та не стосується сплати сум єдиного внеску. Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а також строки сплати єдиного внеску, визначені нормами саме Законом №2464.

Зважаючи на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємство «Шахтарськантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування» № 164 від 14.04.2011 року, не підлягають задоволенню.

Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 164 від 14.04.2011 р. - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, проголошена її вступна та резолютивна частини 5 липня 2011 року.

Повний текст постанови складений 11 липня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

                    

Суддя                                                                                 Грищенко Є.І.