ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2011 р. Справа №2а-5611/11/0170/3 (11:24) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватне акціонерне товариство "Аспект"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № б/н від 12.04.11 р.,
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 5/10 від 21.01.11 р.
Суть справи:
Акціонерне товариство закритого типу "Аспект" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними дій з невизнання як податкового звіту податкової декларації із ПДВ за березень 2011 р.; зобов'язання відобразити показники декларації АТЗТ "Аспект" за березень 2011 року із ПДВ у картці особового рахунку із ПДВ.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.05.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.07.11 р. внесено виправлення до до вступних та мотивувальних частин ухвал Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.05.11 р. про відкриття провадження у справі та закінчення підготовчого провадження і призначення судового засідання, а саме вказано належне найменування позивача - Приватне акціонерне товариство "Аспект".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність дії ДПІ в м. Сімферополі АР Крим з невизнання як податкового звіту податкової декларації із ПДВ ПАТ "Аспект" за березень 2011 року у зв'язку із тим, що позивач не є платником ПДВ за тих підстав, що рішення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку із ПДВ АТЗТ "Аспект", оформлене актом № 190/15-2 від 30.09.2009 р., визнано протиправним та скасовано рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим від 1.12.2009 р. у справі № 2а-11985/09/12/0170 та набрало законної сили 27.09.2010 р.
Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що декларація позивача із ПДВ за березень 2011 року надана із порушенням вимог п.п.1.1, 1.2 п. 1 Порядку заповнення та надання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 12.05.10 р. № 313, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.05.2010 р. за № 350/17645, а саме декларація надана по АТЗТ "Аспект" (ЄДРПОУ 22278196), яке не зареєстроване платником ПДВ в ДПІ в м. Сімферополі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Акціонерне товариство закритого типу "Аспект" (ЄДРПОУ 22278196) зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 18.01.1994 р. за адресою місцезнаходження: 95022, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Самохвалова, буд.19, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 438149 (а.с. 15) та довідка статистики № 05.3-6.06/551 (а.с. 13-14).
Згідно довідки ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 15.09.2005 р. № 233/28-1 АТЗТ "Аспект" узято на облік платників податків 15.02.1994 р. за № 3029 (а.с. 16).
17.03.2011 р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим зареєстровано зміну найменування юридичної особи АТЗТ "Аспект" на Приватне акціонерне товариство "Аспект" (ЄДРПОУ 22278196), про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 630164 (а.с. 17) та підтверджується довідкою статистики серії АА № 461821 станом на 04.04.2011 р. (а.с. 19-20).
20.04.2011 р. ПАТ "Аспект" подало до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим податкову декларацію із ПДВ за березень 2011 року, що підтверджується відбитком штампу відповідача (а.с. 74). Податкову декларацію із ПДВ за березень 2011 року ПАТ "Аспект"не було прийнято у якості податкового звіту у відповідності до ст.ст. 48, 49 Податкового кодексу України у зв'язку з порушенням п. 10 Порядку заповнення та подання податкової декларації із ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 р. № 41, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.02.11 р. за № 197/18935, оскільки ПАТ "Аспект" відсутнє у Реєстрі платників ПДВ, про що позивач був повідомлений листом № 17392/10/28-4 від 27.04.11 р. (а.с. 12).
Згідно із п. 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платниками податків відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно п.п. 16.1.2., 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору, а саме відображати інформацію, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст. 48 Податкового кодексу України).
Згідно п. 48.3. ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до п.п. 48.5.1. п. 48.5 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку; податкова звітність, складена з порушенням, не вважається податковою декларацією.
Порядок заповнення податкової декларації із ПДВ визначений наказом ДПА України № 41 від 25.01.11 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 р. за N 197/18935 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", яким відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" затверджено форми та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Надана позивачем декларація із ПДВ за березень 2011 року, копія якої наявна в матеріалах справи, не містить в собі будь-яких порушень наведених вище норм законодавства.
Отже посилання відповідача на порушення відповідачем вимог ст.ст. 48, 49 Податкового Кодексу України, п. 10 Порядку заповнення та подання податкової декларації із ПДВ не відповідають чинному законодавству.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно п. 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 49.11 ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови, що і було зроблено відповідачем супровідним листом № 17392/10/28-4 від 27.04.11 р. (а.с. 12), в якому ДПІ в м. Сімферополі АР Крим повідомив позивача про неприйняття декларації із ПДВ за березень 2011 року, оскільки ПАТ "Аспект" відсутнє у Реєстрі платників ПДВ.
З матеріалів справи вбачається, що актом № 190/15-2 від 30.09.09 р. (а.с. 70) ДПІ у м. Сімферополі АР Крим оформлене рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ АТЗТ "Аспект", що було визнано протиправним і скасовано постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.12.2009 р. у справі № 2а-11985/09/12/0170 за позовом АТЗТ "Аспект" до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ (а.с. 50-52), яке ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.09.10 р. залишено без змін (а.с. 46-49).
21.10.10 р. АТЗТ "Аспект" подало до ДПА України, ДПІ в м. Сімферополі АР Крим заяву про поновлення реєстрації платника ПДВ (а.с. 53), щодо якої отримало відповідь ДПА України листом № 11588/6/29-2016 від 03.11.2010 р. (а.с. 55) та ДПА в АР Крим листом № 2913/10/29-033 від 12.11.2010 р. (а.с. 56-57) про оскарження рішення суду апеляційної інстанції у справ № 2а-11985/09/12/0170, про що відповідачем надана відповідна копія ухвали ВАС України від 09.11.2010 р. про відкриття провадження у справі (а.с. 67).
Пунктом 49.12. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
- подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
- оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Відповідно до п. 6.2 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N 978, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1400/18695, підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, ч. 1 ст. 255 КАС України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Судове рішення про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника ПДВ АТЗТ "Аспект", оформлене актом № 190/15-2 від 30.09.2009 р., набрало законної сили 27.09.2010 р. Таким чином, підстав вважати позивача особою, не зареєстрованою платником ПДВ, у відповідача на час подання податкової декларації із ПДВ за березень 2011 року не було.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача з невизнання у якості податкового звіту декларації із ПДВ ПАТ "Аспект" за березень 2011року є правомірними та у цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року N 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за N 843/11123, якою встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Таким чином, позовні вимоги ПАТ "Аспект" щодо зобов'язання ДПІ в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації із ПДВ ПАТ "Аспект" за березень 2011 року у картці особового рахунку із ПДВ відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 3,40грн.
У судовому засіданні 08.07.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 08.07.2011р. постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167, ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим щодо невизнання як податковий звіт податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року Приватного акціонерного товариства "Аспект" (ЄДРПОУ 22278196).
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року Приватного акціонерного товариства "Аспект" (ЄДРПОУ 22278196) в картці особового рахунку по податку на додану вартість.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "Аспект" 3,40 грн. судових витрат.
5. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі надати до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звіт про виконання судового рішення.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.