Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.07.11р.Справа № 23/5005/5847/2011 За позовом Комунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс",
м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості у розмірі 100 380,00 грн., розірвання інвестиційного договору № 137 від 10.06.2005р. та зобов'язання вчинити дії
Суддя Бєлік В.Г.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - дов. № 06-5/12 від 04.012.2011р., провідний юрисконсульт;
від відповідача: не з"явився.
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" про:
- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" на користь Комунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" заборгованості у розмірі 100 380,00 грн.;
- розірвання інвестиційного Договору № 137 від 10.06.2005р. фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 10.06.2005р.;
- зобовязання Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" демонтувати МАФи (зупинкові комплекси), згідно з переліком встановлених зупинкових комплексів по інвестиційному Договору № 137 від 10.06.2005р. фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 10.06.2005р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" (Інвестор) та Комунальним підприємством "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" (Виконавець) інвестиційного Договору № 137 фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 10.06.2005р., Позивачем, обумовлені п.2.2.1. даного Договору зобовязання щодо виготовлення, узгодження та забезпечення Відповідача повним комплексом дозвільної документації, визначеної додатком № 3, необхідної для встановлення та експлуатації зупинкового комплексу, виконані. Відповідачем прийнято виконані роботи, але у встановлений розділом 4 договору термін не здійснено оплату виконаних робіт в повному обсязі.
Представник Відповідача в дане судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання, повідомлений судом належним чином, за адресою, зазначеною в позовній заяві, яка відповідає даним витягу з ЄДРПОУ Відповідача станом на 01.06.2011р. Конверт з ухвалою суду від 06,05.2011р., направлений на поштову адресу Відповідача, повернулись до суду з відміткою органу зв'язку про сплив терміну зберігання.
Клопотання про відкладення розгляду справи у звязку з неможливістю участі у справі представника Відповідача до суду не надходили.
Неприбуття у судове засідання представника Відповідача за викладених обставин не є перешкодою для розгляду справи.
Суд вважає за можливе розглянути дану справу по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
За згодою представника Позивача у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника Позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" (Інвестор) та Комунальним підприємством "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" (Виконавець) інвестиційного укладений Договір фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту № 137 від 10.06.2005р.
Предметом даного Договору є зобовязання Сторін щодо забезпечення переобладнання зупинок міського громадського транспорту зупинковими комплексами згідно з додатками № 1, 2 (п.1.1. Договору).
Переобладнання зупинок громадського транспорту зупинковими комплексами здійснюється Сторонами поетапно, відповідно до вимог міської адресної програми за кошти Інвестора, куди входить проектування, будівництво, монтаж, підключення до комунальних мереж та інші затрати Виконавця на цю роботу (п.1.2. Договору).
На кожен зупинковий комплекс Інвестор додатково фінансує проектування (в необхідних випадках) виготовлення, заміну (встановлення) 1-2 павільйонів очікування, які будуть розміщені в інших місцях з невеликим напливом пасажирів, згідно з додатками № 1, 2 (п.1.3. Договору).
Торговий павільйон після встановлення, відповідно до даного Договору, передається Інвестору на правах власності, а секція для реалізації проїзних документів на всі види громадського транспорту (площа не менше 1,8 кв.м.) передається в безкоштовне користування КП "Київпасттранс" (п.1.4. Договору).
Павільйон очікування з вмонтованими лайтбоксами стає власністю територіальної громади м. Києва і залишається в володінні та користуванні Виконавця (п.1.5. Договору).
Згідно з п.2.1.4. Договору, Інвестор зобовязаний щомісячно виділяти додаткові кошти на технічне утримання та придбання інших павільйонів очікування, передбачених в п.1.3. Договору та додатками № 1,2.
В період з 01.02.2010р. по 01.03.2011р. Відповідачем на виконання зобовязань за Договором було здійснено перерахування коштів на рахунок Позивача в сумі 16600,00грн. Згідно розрахунку станом на 01.03.2011р. заборгованість Відповідача перед Позивачем визначена у розмірі 100380, 00 грн. Вказані обставини підтверджені матеріалами справи.
Згідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні вимоги містить ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України
Відповідно до ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
У встановлений договором термін Відповідач договірні зобовязання в частині сплати заборгованості не виконав, заборгованість не сплатив.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
Отже, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача заборгованості за Договором фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту № 137 від 10.06.2005р. підлягають задоволенню.
Крім того, пунктом 1 частини 1 статті 611 ЦК України передбачені правові наслідки порушення зобов'язання у вигляді, зокрема, розірвання договору.
Відповідно до ст.651 ЦК України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення Стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно п. 8.2. Договору, в разі невиконання або неналежного виконання однією із сторін своїх зобовязань по даному Договору, останній може бути достроково розірваний з ініціативи другої сторони.
Оскільки Відповідачем не були виконані зобов'язання за Договором фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту, невиконання цього обовязку згідно умов інвестиційного Договору та закону є підставою для розірвання договору в судовому порядку.
Відтак позовні вимоги про розірвання спірного договору є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд відмовляє Позивачу в частині зобовязання Товариством з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" демонтувати МАФи (зупинкові комплекси), згідно з переліком встановлених зупинкових комплексів по інвестиційному Договору № 137 від 10.06.2005р. фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 10.06.2005р. з наступних підстав.
Відповідно до п.13.2.1. Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року № 1051/1051 із змінами і доповненнями внесеними рішенням Київської міської ради від 28.10.2010 року № 176/4988, розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд під час проведення ярмаркових, загальноміських або державних заходів здійснюється відповідно до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради, в яких обов'язково передбачаються заходи щодо запобігання пошкодженню обєктів благоустрою, укладання угод на вивезення відходів, забезпечення контролю за організацією постійного прибирання закріплених і прилеглих територій, своєчасного вивезення вмісту контейнерів та урн для сміття, належного утримання туалетів і біотуалетів.
Пунктом 13.2.5. цих же Правил, передбачено, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва. Відповідною, оформленою в установленому порядку, дозвільною документацією для розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) є Ордер на розміщення тимчасової споруди (в тому числі тимчасовий), виданий Головним управлінням містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Особа, яка здійснила або здійснює самочинне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не набуває права власності на них.
Згідно з п.2.2.1. Договору, Виконавець (позивач) бере на себе зобовязання виготовити, узгодити та забезпечити Інвестора повним комплексом дозвільної документації (додаток № 3) необхідної для встановлення та експлуатації зупинкового комплексу, що підтверджується атом прийому - передачі документів.
Згідно з додатком № 3 до Договору фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту № 137 від 10.06.2005р., перелік дозвільної документації необхідної для встановлення та експлуатації зупинкового комплексу складає: топографічна зйомка місця встановлення та експлуатації зупинкового (их) комплексу (ів), паспорт на зупинковий комплекс, дозвіл на розміщення зупинкового комплексу, технічні умови та проект підключення електричної енергії до зупинкового комплексу, ордер на виконання робіт, інші документи, що можуть знадобитися в ході реалізації даного Договору.
Позивач підтвердив, що з моменту встановлення зупинкового комплексу по час розгляду справи Відповідач дозвільної документації не отримував.
На думку позивача отримання відповідної дозвільної документації є обов'язком Відповідача на підставі п. 2.1.1. Договору.
Згідно з цім пунктом, Інвестор (відповідач) бере на себе зобов'язання за свій рахунок і на свій ризик забезпечити фінансування розробки та узгодження необхідної дозвільної документації; проектування, виготовлення установки і наступного технічного утримання зупинкових комплексів.
Тобто, визначені зобов'язання відповідача за цим пунктом обмежуються лише фінансуванням необхідних витрат.
Натомість, згідно з п. 2.2.1. Договору, виконавець (позивач) бере на себе зобов'язання виготовити, узгодити та забезпечити Інвестора повним комплектом дозвільної документації, необхідної для встановлення та експлуатації зупинкового комплексу, що підтверджується актом прийму-передачі документів.
Отже, обов'язок отримання дозвільної документації покладено саме на Позивача. Тому, заява Позивача про порушення відповідачем умов Договору в частині отримання дозвільної документації є необґрунтованою.
За таких обставин, позовні вимоги про зобовязання Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" демонтувати МАФи (зупинкові комплекси), згідно з переліком встановлених зупинкових комплексів по інвестиційному Договору № 137 від 10.06.2005р. фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 10.06.2005р. не підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги Комунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" підлягають задоволенню в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" на користь Комунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" заборгованості у розмірі 100 380,00 грн. та розірвання інвестиційного Договору № 137 від 10.06.2005р. фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 10.06.2005р.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати стягуються з відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмашсервіс" (49029, м. Дніпропетровськ, вул. Артема, буд. 33, кв. 3, ідентифікаційний код 31958811)на користьКомунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби по облаштуванню та утриманню зупинок наземного транспорту загального користування "Київтранссервіс" (04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, 2, ідентифікаційний код 31725604) заборгованості у розмірі 100 380,00 грн., 1 088,80 грн. - державного мита, 236,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Розірвати інвестиційний договір № 137 від 10.06.2005р. фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту.
В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяВ.Г. Бєлік Повне рішення складено 11.07.2011р.