Рішення № 16938037, 10.08.2009, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
10.08.2009
Номер справи
2-2239/2009
Номер документу
16938037
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-2239/2009

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2009 року Слов"янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Неминущого Г.Л.

при секретарі Муліховій О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Слов"янську цивільну справу за позовом Слов"янського управління по газозабезпеченню та газифікації ВАТ "Донецькоблгаз" до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення суми боргу, -

ВСТАНОВИВ:

02.04.09р. ВАТ "Донецькоблгаз" звернулося до суду з цим позовом, просить стягнути з відповідачів заборгованість за спожитий природний газ у сумі 3603, 65 грн.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 підтримала позовні вимоги, просила стягнути з відповідача заборгованість у сумі 3603, 65 грн., яка утворилася за період з лютого 2003 року по квітень 2009 року., а також стягнути витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 30 грн. Пояснила, що заборгованість утворилася внаслідок того, що відповідач сплачує 50 відсотків вартості газу, який використовує, а повинен сплачувати 75 відсотків його вартості, оскільки він користується пільгою як особа, зщо має статус "Дитина війни" в розмірі 25 відсотків і ця частка компенсується із бюджету через УПСЗН м. Слов’янська.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, тільки в частині заборгованості, яка утворилася за 2009 рік та в підтвердження своїх заперечень навів наступні докази. З жовтня 1973 року та по теперешній час він працює в органах прокуратури Донецької області, в тому числі з 1 червня 1998 року - помічником прокурора м. Слов’янська. Як працівник органів прокуратури користується пільгою - має 50-процентну знижку плати за займане ним та членами сім"ї житло, комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія), яка встановлена ст. 49 Закону України "Про прокуратуру" та Указом Президента України № 414\95 від 2 червня 1995 року. Тому він сплачував саме 50 відсотків наданих йому та членам його сім"ї комунальних послуг, в тому числі і з газопостачання. З цих підстав він позовні вимоги за період по 31 грудня 2008 року включно не визнає. Оскільки у 2009 році надання пільги передбачене за рахунок установи, в якій він працює, то за 2009 рік готов сплатити вартість послуг з газопостачання у повному розмірі, та сподівається, що 50 відсотків вартості йому компенсує прокуратура Донецької області.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, який наполягав на задоволенні вимог в повному обсязі, відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за слідуючих підстав.

Відповідачі дійсно мешкають у будинку № 9 по провул. Тихому у м. Слов’янську, на особовому рахунку якого заборгованість за спожитий природний газ в сумі 3603, 65 грн. Будинок обладнаний лічильником природного газу.

Як вбачається з наданого позивачем балансу абонента, відповідач дійсно регулярно сплачував за газ 50 відсоткв нарахованої суми.Заборгованість утворилася з лютого 2003 року по 1 квітня 2009 року. Судом приймаються до уваги пояснення відповідача про те, що він, як працівник прокуратури, користується встановленими Законом "Про прокуратуру" пільгами по сплаті комунальних платежів -50 процентною знижкою. Надана вказаним Законом знижка неодноразово переглядалася.

Так, статтею 59 ч.3, 4 Закону України, Про державний бюджет України на 2003 рік" та статтею 78 4.2, 3, 4 Закону України, Про державний бюджет України на 2004 рік" встановлено, що пільги, компенсації і гарантії, на які згідно з законами України мають право окремі працівники (військовослужбовці) бюджетних установ (військових формувань) щодо знижки плати за користування житлом квартирної плати, паливом, телефоном та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія), надаються у разі, якщо грошові доходи цих працівників (військовослужбовців) менше величини прожиткового мінімуму, встановленої для працездатних осіб. Витрати на безоплатне або пільгове матеріальне і побутове забезпечення, на яке згідно з законами України мають право окремі категорії працівників (військовослужбовців) бюджетних установ (військових формувань), здійснюються за рахунок і в межах асигнувань на утримання цих бюджетних установ.

Рішенням Конституційного Суду України від 17 березня 2004 року визнані неконституційними ч.ч.3, 4 ст.59 Закону України „Про державний бюджет України на 2003 рік", а рішенням Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року - ч.ч.2, 3, 4 ст.78 Закону України„Про державний бюджет України на 2004 рік" та втратили чинність з дня ухвалення рішень Конституційного Суду України. Крім того, рішенням Констітуційного Суду від 01.12.2004 р. визнані неконстітуцінними вимоги ст. 78 Закону України, Пpo державний бюджет України на 2004 рік", в частині порядку та розміру надання пільг окремим категоріям працівників бюджетних установ, в тому числі і працівникам прокуратури. Тобто порядок надання пільг, встановлений Постановою КМУ №426 від 31.03.2003г. на виконання вимог Закону „Про державний бюджет України на 2003 рік", також є не констітуційним. Таким чином, при оплаті працівниками прокуратури комунальних послуг, у тому числі оплаті газопостачання, слід керуватися вимогами ст. 49 Закону України «Про прокуратуру», тобто сплачувати послуги в розмірі 50 % їх вартості.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р., знов визнані неконституційними положення ст.36 Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.», який обмежує права осіб на встановлені їм раніше пільги та соціальні гарантії. В зазначеному рішенні також вказано, що Конституційний суд України неодноразово розглядав справи і приймав рішення, у яких визнавав окремі положення законів про державний бюджет України щодо зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій такими, що не відповідають Конституції України. Проте, незважаючі на зазначені рішення Конституційного Суду, ревізія законами про державний бюджет України пільг, компенсацій і гарантій, яку розпочато у 1995 році, набула системного характеру. Метою і особливістю закону про державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов»язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій. Отже, при прийнятті закону про державний бюджет України мають бути збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівенб (стаття 48 Конституції України). Оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов»язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

Крім вищенаведеного, суд вважає цілком правомірним посилання відповідача ОСОБА_1 на Указ Президента України № 414\95 від 2 червня 1995 року, яким з 1 червня 1995 року працівникам органів прокуратури та членам їх сімей надана 50 процентна знижка по оплаті всіх комунальних послуг. Положення цього Указу жодного разу ніяким органом не переглядалися, не скасовувалися, зміни до нього не вносилися і він діяв до 11 червня 2008 року, коли Указом Президента України № 539/2008 його визнано таким, що втратив чинність.

З ухваленням рішення Конституційного суду від 22.05.08 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та

пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення "ЗаконуУкраїни" Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Тому з цієї дати оплата комунальних послуг, в тому числі за газопостачання, за 2008 рік, повинна здійснюватись з урахуванням положень ст. 49 Закону України "Про прокуратуру", тобто в розмірі 50 процентів.

Посилання позивача на порядок надання пільг, встановлений Постановою КМУ №426 від 31.03.2003 г. також є цілком безпідставними. Цей порядок неразривно пов»язаний із тими положеннями Закону України «Про Державний бюджет» на відповідний рік, згідно яких пільги, компенсації і гарантії, на які згідно з законами України мають право окремі працівники (військовослужбовці) бюджетних установ (військових формувань) щодо знижки плати за користування житлом квартирної плати, паливом, телефоном та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія), надаються у разі, якщо грошові доходи цих працівників (військовослужбовців) менше величини прожиткового мінімуму, встановленої для працездатних осіб. Витрати на безоплатне або пільгове матеріальне і побутове забезпечення, на яке згідно з законами України мають право окремі категорії працівників (військовослужбовців) бюджетних установ (військових формувань), здійснюються за рахунок і в межах асигнувань на утримання цих бюджетних установ.

Тобто цей "Порядок..." ніколи не поширювався на тих пільговиків, грошові доходи яких більше величини прожиткового мінімуму, встановленої для працездатних осіб.

Доходи відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 більше величини прожиткового мінімуму, встановленої для працездатних осіб. Цього не заперечує ні представник позивача, на відповідачі. Тому порядок надання компенсацій за сплачені у 100 % розмірі комунальні послуги, встановлений Постановою КМУ №426 від 31.03.2003г. за умови, що він не був би визнаний неконстітуційним, не міг поширюватися на відповідачів.

В той же час, Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік" встановлено, (ст. 64), що...витрати на безоплатне або підьгове матеріальне і побутове забезпечення, на яке мають право окремі категорії працівників, здійснюється за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання цих бюджетних установ. Тобто за період січень-березень 2009 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повинні сплатити 75 % вартості газопостачання (з урахуванням пільги ОСОБА_1 як "дитина війни") і з них, на користь позивача, слід стягнути 286, 25 грн (3603, 65 - 3317, 4 = 286, 25) - заборгованість за спожитий природний газ у 2009 році.

Рішенням Слов»янської міської ОСОБА_3 позивача звільнено від сплати судового збору при подачі позовної заяви до суду про стягнення заборгованості з населення за надані житлово-комунальні послуги. У зв"язку з даною обставиною та відповідно до ст. 88 ЦПК України, ст. З Декрету KM України від 21 січня 1993р. з відповідачів на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 51 грн. Також відповідно до ч.1, ч.2 ст.81 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 30 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст 48 Конституції України, ст.ст, 10, 11, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, ст. 68 ЖК України, ст.ст. 11, 509, 526, 527 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Слов’янського управління по газозабезпеченню та газифікації ВАТ "Донецькоблгаз" - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, які мешкають за адресою: м. Слов’янськ, провул. Тихий, 9 на користь ВАТ "Донецькобленерго", його філії - Слов’янського управління по газозабезпеченню та газифікації (р/р №26033190494001 КБ "Приватбанк" м. Краматорська МФО 335548, Код ОКПО 20316969) заборгованість за поставлений природний газ в сумі 286, 25 грн. а також понесені витрати по сплаті за інформаційно-технічного забезпечення в сумі 30 грн. (р/р №26000190494001 КБ "Приватбанк" ОСОБА_4 МФО 335548, Код ОКПО 20316969)., а загалом підлягає стягненню 316 грн. 25 коп.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь держави судовий збір (в рахунок місцевого бюджету на р/р 31410537600075 у банку УДК м. Донецька, МФО 834016, код 24165094, міськфінвідділ) у розмірі 51 грн.

Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільним справам апеляційного суду Донецької області, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Слов’янського міськрайонного суду протягом десяти днів, з дня його проголошення, та шляхом подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подачі такої заяви до Слов’янського міськрайонного суду. Рішення складене в нарадчій кімнаті.