Рішення № 16936328, 21.06.2011, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
5013/926/11
Номер документу
16936328
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" червня 2011 р.Справа № 5013/926/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/926/11

за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Ульяновський район електричних мереж, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Транспортна, 14

до відповідача: управління праці та соціального захисту населення Ульяновської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Леніна, 72

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград, вул. Луначарського, 38

про стягнення 26212,85 грн.

Представники сторін:

від позивача - юрисконсульт ОСОБА_1, довіреність №2960/07 від 06.04.2011 р.;

від відповідача - не брав участі;

від третьої особи - не брав участі.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Ульяновський район електричних мереж, звернулось до господарського суду з позовною заявою про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Ульянівської районної державної адміністрації заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років в сумі 25212,85 грн., з покладенням на відповідача судових витрат.

Присутній в судовому засіданні 21.06.2011р. представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав повністю.

03.06.2011р. на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову, оскільки, витрати, пов'язані із наданням пільг по оплаті на житлово-комунальні послуги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи не враховані у державному бюджеті на 2009 - 2010 р.р., а відповідач є розпорядником бюджетних коштів і проводить розрахунки з організаціями, надавачами послуг в межах обсягів, передбачених державним бюджетом на відповідний рік.

Третя особа у своїх поясненнях 20.06.2011р. просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що розрахунки за фактично надані пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції за період з вересня 2010 року по лютий 2011 року проведені без врахування норм користування електроенергією, а тому не були прийняті для відшкодування.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частин 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина 4 ст. 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Як вбачається із вищезазначеного, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р. №10-рн/2008 визнано неконституційними.

Одночасно слід зазначити, що відповідно до ст. 24 Закону України "Про міліцію" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Позивач в період з вересня 2010 року по лютий 2011 року включно постачав споживачам, що користуються пільгами, електричну енергію.

Протягом вказаного періоду управлінню праці та соціального захисту населення Ульяновської районної державної адміністрації подавались рахунки витрат щодо надання пільг.

Із матеріалів справи вбачається, що починаючи з вересня 2010 року, відшкодування понесених ПАТ "Кіровоградобленерго" витрат, повязаних з наданням ним пільг звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції проводилося управлінням праці не в повному обсязі, у зв”язку з чим за ним утворилася заборгованість по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію в загальній сумі 26212,85 грн.

Зазначена сума заборгованості підтверджується наявними в матеріалах справи копіями особових рахунків пільговиків, звітів по пільговикам за розрахунковий період з вересня 2010р. по лютий 2011р., розрахунками витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг за вересень 2010р. по лютий 2011р., а також підписаними керівниками позивача та відповідача актами звірки розрахунків (т. 1 а.с. 86-92).

Статтею 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі - Порядок).

Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.

Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.

Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.

Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 №117 (надалі - Положення).

Згідно пунктів 10, 11 цього Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Позивач дотримався правил вищевказаного порядку в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга", що підтверджується матеріалами справи (т. 1 а.с. 80-85).

Однак, відповідачем відшкодування понесених ПАТ "Кіровоградобленерго" витрат, повязаних з наданням ним пільг звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції проведено не в повному обсязі, а в межах обсягів, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у зв"язку з чим утворилась заборгованість сумі 26212,85 грн., яка не оспорюється відповідачем.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Ст.19 названого Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності.

Таким чином відсутність коштів в державному бюджеті не звільняє державний орган від виконання обов'язків покладених на нього законодавством України.

З огляду на викладені обставини та норми чинного законодавства, вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ульяновської районної державної адміністрації (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Леніна 72, ідентифікаційний код 03197859) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, проспект Комуністичний 15, ідентифікаційний код 23226362, на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання №260343211425 в філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475) - 26212,85 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою, або вислугою років.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ульяновської районної державної адміністрації (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка вул. Леніна 72, ідентифікаційний код код 03197859) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, проспект Комуністичний 15, ідентифікаційний код 23226362, поточний рахунок № 26005024000865 у ВАТ "Перший інвестиційний банк" м. Київ, МФО 300506) - 262,13 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя О.Б. Шевчук

Повне рішення складено: 29.06.2011р.