ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" липня 2011 р. Справа № 5023/4039/11
вх. № 4039/11
Суддя господарського суду Погорелова О.В.
при секретарі судовогозасідання Стешенко О.В.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1., за дорученням
відповідача - ОСОБА_2, за дорученням
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків
до Комунального підприємства каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод", м.Харків
про стягнення 27405,64 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача 27405,64 грн. шкоди, заподіяної внаслідок забруднення земельної ділянки стічними водами. Позов обґрунтований ст.ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 1, 44, 48, 49, 70, 110, 11 Водного кодексу України, ст.ст. 68, 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища". Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, наданому до суду 21.06.2011 року та долученому до матеріалів справи. Зокрема посилається на те, що позивачем були порушені вимоги ч. 11 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" під час здійснення перевірки; не надані акти відбору проб, що ставить під сумнів результат аналізів та вказує на відсутність вини відповідача.
01.07.2011 року до господарського суду від позивача надійшли заперечення на відзив відповідача.
Суд, дослідивши надані заперечення та додані до них акти відбору проб, долучає їх до матеріалів справи.
До початку судового засідання сторони звернулись до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява сторін розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.
В судовому засіданні 04.07.2011 року представник позивача підтримує позов у повному обсязі та наполягає на його задоволенні.
Присутній в судовому засіданні представник відповідача позов не визнає та заперечує проти його задоволення.
Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Харківській області від 10.06.2010 року № 385/01-26 була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Комплексом біологічної очистки “Диканівський” Комунального підприємства каналізаційного господарства “Харківкомуночиствод”, за адресою: м. Харків, вул. Біологічна, 1 в період 14-18, 21-25, 28-30.06, 01-02.07.2010 року.
Комплекс біологічної очистки “Диканівський” є структурним підрозділом Комунального підприємства каналізаційного господарства “Харківкомуночиствод” згідно статуту, зареєстрованого за № 14801050009010649 від 20.02.2009 року.
За результатами перевірки був складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 00504.
Згідно ч. 11 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Згідно п 1.1 посадових інструкцій директора КБО “Диканівський” КП КГ “Харківкомуночиствод”, затверджених генеральним директором КП КГ “Харківкомуночиствод” від 05.01.2009 року, посада директора КБО “Диканівський” відноситься до професійної групи - “керівники”. Враховуючи зміст акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 00504, під час перевірки були присутні: заступник директора по виробництву КБО “Диканівський” - Шаталов Ю.В., головний технолог КБО “Диканівський” - Калиненко О.М., інженер - еколог КП КГ “Харківкомуночиствод” Устіченко Н.В.
Акт отримав (без зауважень) - директор КБО "Диканівський" - Костенко О.О., про що свідчить особистий підпис на акті (а .с. 10-22).
Відповідно до даного акту було зафіксовано наступне: в м. Харкові прийнята роздільна система каналізації. Промислові та госппобутові стічні води міста надходять на міські очисні споруди біологічної очистки у складі КБО „Диканівський" і КБО „Безлюдівський". Перевірка здійснюється на КБО „Диканівський" КП КГ “Харківкомуночиствод”. Стічні води міста по каналізаційним мережам надходять на головну каналізаційну насосну станцію (ГКНС) і перекачуються на комплекс біологічної очистки „Диканівський" КП КГ “Харківкомуночиствод” проектною потужністю 750 тис. м /добу. Після очистки стічні води скидаються в р. Лопань. Крім того, частина стоків перекачується (не через ГКНС) безпосередньо на очисні споруди КБО "Диканівський" КП КГ “Харківкомуночиствод” з каналізаційної насосної станції (КНС) КП КГ "Харківкомуночиствод", яка знаходиться за адресою: м. Харків, в'їзд Плодовий, 2 (Жовтневий район м. Харкова).
На час перевірки стічні води після очистки скидаються у р. Лопань по одному водовипуску на підставі дозволу на спеціальне водокористування Укр. № 4785 А/Хар, який виданий державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області 09.04.2010 року на термін - до 23.04.2012 року. У дозволі затверджені ліміти і нормативи ГДС забруднюючих речовин в складі стічних вод на скиді до р. Лопань (комунально-побутова категорія). Ліміт скиду стічних вод до поверхневої водойми становить - 213246,0 тис. мЗ/рік. Кількість показників забруднюючих речовин, по яким встановлені нормативи ГДС - 19. Дозвіл на спецводокористування діє з 09.04.2010 року. Попередній дозвіл на спецводокористування - Укр. № 4564 А/Хар від 29.04.2009 року на термін до 23.04.2012 року анульовано. Новий дозвіл отримано з причини зміни кількісного складу забруднюючих речовин, що скидаються в складі стічних вод до р. Лопань. Водовипуск в річку впорядкований відповідно до діючих норм і вимог.
Якість очистки стічних вод досягає встановлених нормативів і стічні води у формі 2-ТП (водгосп) за 2009 рік віднесені до категорії „нормативно очищені". Обсяг стічних вод, які були скинуті до р. Лопань становив - 151749,5 тис. мЗ. Лабораторний контроль якості стічних вод, що скидаються в р. Лопань проводиться відомчою хімічною лабораторією КБО "Диканівський" КП КГ “Харківкомуночиствод”, яка атестована на проведення даних видів робіт.
Під час перевірки 17 та 21 червня відділом інструментально-лабораторного контролю екологічної інспекції були відібрані проби стічних вод на скиді їх в р. Лопань для проведення аналізів. Результати аналізів (протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 23.06.2010 року № 117-бп/206 та від 29.06.2010 року № 121-бп/215) показали перевищення встановлених в дозволі на спецводокористування Укр. № 4785 А/Хар нормативів ГДС забруднюючих речовин по фосфатам. Інформація щодо загального обсягу скинутих до р. Лопань стічних вод за період з 17 по 21 червня не представлена. Надано лише дані з журналу первинного обліку водовідведення по формі ПОД-12 по частині від загального обсягу стічних вод, які були скинуті до р. Лопань за період з 17 по 21 червня -1859600 мЗ (без урахування стічних вод, що надходять з КНС № 2 по в'їзду Плодовому, 2 в м. Харкові).
Для усунення порушень природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища виявлених під час здійснення перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області був наданий припис від 09 липня 2010 року № 10-25-91, яким було приписано не допускати скиду стічних вод з очисних споруд з перевищенням встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин в р. Лопань - постійно.
Згідно листа від 19.07.2010 року № 281 загальний обсяг скинутих у р. Лопань стічних вод з очисних споруд КБО “Диканівський” КП КГ “Харківкомуночиствод” у період з 17 по 21 червня 2010 року (включно) складає - 2 0421,8 тис. м3.
В зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених “Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р., розраховано суму шкоди та складено претензію № 188 від 04.10.2010 року, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 27405,64 грн. Після отримання претензії та розрахунку шкоди відповідачем (згідно повідомлення про вручення поштового відправлення № 61030003011774) шкода заподіяна державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства добровільно сплачена не була.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 001251 від 07 липня 2010 року та постанова про накладення адміністративного стягнення № 10-26-284 від 07 липня 2010 року, згідно яких за забруднення поверхневої водойми р. Лопань внаслідок скиду до неї стічних вод категорії “недостатньо очищені”, тобто з перевищенням встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин - начальника служби експлуатації КБО “Диканівський" КП КГ “Харківкомуночиствод” Калиненко Валерія Олександровича було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 59 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102,00 грн. Даний штраф був сплачений у добровільному порядку, згідно з квитанцією № 038КП5 від 07 липня 2010 року. У протоколі в графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності начальник служби експлуатації власноручно написав “згоден”.
Щодо твердження відповідача про відсутність його вини на підставі п. 3.2.3 акту перевірки, суд зазначає наступне.
Згідно даного пункту акту вбачається, що очисні споруди по всіх ступенях очистки знаходяться у задовільному стані і працюють у проектному режимі. Зношеність обладнання та споруд складає від 43 до 100 %, але проведення своєчасного ремонту споруд дозволяє підтримувати їх і обладнання у задовільному технічному стані. Фактична навантаженість очисних споруд складає 56,4 % від проектної. Якість очистки стічних вод досягає встановлених нормативів і стічні води у формі 2-ТП (водгосп) за 2009 рік віднесені до категорії „нормативно очищені". Обсяг стічних вод, які були скинуті до р. Лопань становив - 151749,5 тис. мЗ. Лабораторний контроль якості стічних вод, що скидаються в р. Лопань проводиться відомчою хімічною лабораторією КБО "Диканівський", яка атестована на проведення даних видів робіт. Однак, відбір проб вод здійснювався у 2010 році (17 та 21 червня) внаслідок яких і була нарахована шкода в розмірі 27405,64 грн. (результати аналізів (протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 23.06.2010 року № 117-бп/206 та від 29.06.2010 року № 121-бп/215) показали перевищення встановлених в дозволі на спецводокористування Укр. № 4785 А/Хар нормативів ГДС забруднюючих речовин по фосфатам).
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Згідно ст.1 Водного Кодексу України, водокористування - це використання води (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
Згідно ст.1 Водного Кодексу України, вода стічна - це вода, що утворюється в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадіння атмосферних опадів.
Відповідно до ч.З ст. 44 Водного Кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ч.1 ст.48 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними вода із застосуванням каналів.
Відповідно до ст. 44 Водного Кодексу України, водокористувачі зобов'язані: дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин та санітарних вимог; здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст. 49 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається органами охорони навколишнього природного середовища. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміти скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст.70 Водного Кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 110 Водного Кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи , винні у: забрудненні та засміченні вод, недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Виходячи з положень ст.1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини". Згідно ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону, навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."
Згідно п 1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України - "Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідно до п. „з" ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.2006 року № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить „подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідно ч. 1 ст. 33 Господарсько процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .
Відповідно ч. 1 ст. 43 Господарсько процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією із основних засад судочинства.
Враховуючи вищевикладене, ретельно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доведеність та обґрунтованість позовних вимог, а тому задовольняє позов у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст.49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі слід покласти на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства каналізаційного господарства “Харківкомуночистводи”, яке розташоване за адресою: 61031, м. Харків, вул. Шевченка, 2 (код ЄДРПОУ 03361715, р/р 26005010041510 в АТ "Банк Золоті ворота" м. Харків, МФО 351931) на користь місцевого бюджету, р/р 33115331700004, УДК Київському району, м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134573, банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної класифікації 24062100 “Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”, шкоду, заподіяну державі внаслідок забруднення земельної ділянки стічними водами в розмірі 27405,64 гривень (двадцять сім тисяч чотириста п'ять грн. 64 коп.).
Стягнути з Комунального підприємства каналізаційного господарства “Харківкомуночистводи”, яке розташоване за адресою: 61031, м. Харків, вул. Шевченка, 2 (код ЄДРПОУ 03361715, р/р 26005010041510 в АТ "Банк Золоті ворота" м. Харків, МФО 351931) на користь Державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) 274,05 грн. державного мита.
Стягнути з Комунального підприємства каналізаційного господарства “Харківкомуночистводи”, яке розташоване за адресою: 61031, м. Харків, вул. Шевченка, 2 (код ЄДРПОУ 03361715, р/р 26005010041510 в АТ "Банк Золоті ворота" м. Харків, МФО 351931) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Погорелова О.В.
Повний текст рішення складений та підписаний 05 липня 2011 року