Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2011 р. справа № 2а/0570/9898/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Спільного Українсько-Літовського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛ-МАР» про стягнення заборгованості у розмірі 66 939,96 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя (Жовтнева МДПІ м. Маріуполя, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спільного Українсько-Літовського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛ-МАР» (СП ТОВ «ТЕЛ-МАР», відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 66939,96 (шістдесят шість тисяч девятсот тридцять дев'ять грн. девяноста шість коп.) грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 66939,96 гривень, яка виникла у звязку з несплатою відповідачем узгодженого податкового зобовязання з земельного податку з юридичних осіб (далі земельний податок) у розмірі 4379,61 грн. та податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі орендна плата за землю) у розмірі 57 717,19 грн. на підставі поданих до Жовтневої МДПІ м. Маріуполя декларацій за цими податками; та нарахованої пені у загальній сумі 4 843,16 грн. Приймаючи до уваги факт несплати СП ТОВ «ТЕЛ-МАР» суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Спільне Українсько-Літовське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛ-МАР» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області. Відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб внесені 23.08.2006 року за № 1274120 0000 004784, що підтверджено довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЕ № 198299, ідентифікаційний код 25328948, місцезнаходження: 87516, Донецька область, м. Маріуполь, Орджонікідзевський район, бул. 50 років Жовтня, буд. 21/43. Відповідно до довідки про взяття на облік платників податків СП ТОВ «ТЕЛ-МАР» перебуває на податковому обліку в ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполь з 01.02.1998 року за № 1064. На обліку в Жовтневій МДПІ м. Маріуполя СП ТОВ «ТЕЛ-МАР» зареєстрований як окремий платник податків за розташуванням земельної ділянки за адресою: м. Маріуполь, бул. Шевченка, буд. 54.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість склалась за несплату узгодженого податкового зобовязання з земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, яка самостійно визначена відповідачем у наступних податкових деклараціях:
- податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік від 06.04.2010 року № 845 (уточнюючий). Згідно зазначеної декларації, відповідач визначив свої податкові зобовязання у розмірі 9205, 22 грн. на 2010 рік (по 767,10 грн. щомісяця 2010 року). Заборгованість за несплату земельного податку у 2010 році складає у розмірі 4379,61 грн.
За несплату наведеної суми заборгованості з земельного податку, позивачем нараховано відповідачу пеню у розмірі 24,25 грн.
- податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік (уточнююча) від 08.04.2011 року № 9000890673. Згідно зазначеної декларації, відповідач визначив свої податкові зобовязання у розмірі 57717,19 грн. на 2010 рік (по 4 809,77 грн. щомісяця 2010 року), яка не сплачена відповідачем до бюджету.
Крім того, позивачем за несплату орендної плати за землю нараховано відповідачу пеню у розмірі 4818,91 грн.
Таким чином, податковий борг СП ТОВ «ТЕЛ-МАР» з земельного податку становить у розмірі 4403,86 грн. (4379,61 грн. + 24, 25 грн.); з податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить у розмірі 62536,10 грн. (57717,19 грн. + 4818,91 грн.).
Про факт існування у відповідача заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності свідчать документи, що є в матеріалах справи. Так, з метою погашення такої заборгованості Жовтневою МДПІ м. Маріуполя приймалися заходи, передбачені чинним на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме боржнику через його директора вручені перша та друга податкові вимоги, відповідно - від 06.07.2009 року № 1/346 та від 31.08.2009 року № 2/426. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
В матеріалах справи, відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених першої та другої податкових вимог.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
За пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.
Плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 Податкового кодексу України).
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).
Приписами Податкового кодексу України встановлений порядок обчислення плати за землю, строк плати за землю, відповідальність за порушення вимог цього кодексу.
Так, відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Дана норма кореспондується з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).
Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.
Станом на день розгляду даної адміністративної справи податковий борг земельного податку та податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не сплачений.
Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобовязання з земельного податку та податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності СП ТОВ «ТЕЛ-МАР» не сплачене в установлений чинним законодавством строк, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості (разом із пенею) з земельного податку у розмірі 4403,86 грн. та податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 62 536,10 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується обліковими картками відповідача за даними платежами, довідкою про податковий борг станом на 14.02.2011 року, наданих Жовтневою МДПІ м. Маріуполя; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Спільного Українсько-Літовського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛ-МАР» про стягнення заборгованості у розмірі 66 939,96 грн. задовольнити повністю.
Стягнути зі Спільного Українсько-Літовського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛ-МАР» (ідентифікаційний код 25328948, місцезнаходження: 87516, Донецька область, м. Маріуполь, Орджонікідзевський район, бул. 50 років Жовтня, буд. 21/43) на користь місцевого бюджету м. Маріуполя:
- заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 4403,86 грн. (чотири тисячі чотириста три грн. 86 коп.) на розрахунковий рахунок № 33217811700052, банк одержувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, код платежу 13050100;
- заборгованість з податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 62536,10 грн. (шістдесят дві тисячі пятсот тридцять шість грн.. 10 коп.) - на розрахунковий рахунок № 33216812700052, банк одержувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, код платежу 13050200.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 1 липня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.