Постанова № 16914801, 29.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2011
Номер справи
2а/0570/8542/2011
Номер документу
16914801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8542/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Бєломєстнова О. Ю.

при секретаріАврамченко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Євробуд»

про накладання арешту на кошти ТОВ «Донбас Євробуд»

за участю представників позивача Сєркіна Ю.Ю., Удода М.І.

від відповідача не зявився

ВСТАНОВИВ:

Красноармійська обєднана державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Євробуд» про накладання арешту на кошти ПП «Донбас Євробуд».

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 10.12.02010р. Красноарміською ОДПІ проводилась камеральна перевірка відповідача з питання ненадання податкових декларацій з ПДВ за травень жовтень 2010 року та не повернення свідоцтва платника ПДВ. За результатами перевірки відповідача був складений акт № 1601/15-214/32599338 від 10.12.2010р., яким встановлено порушення п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». На підставі цього акту, відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000991540/0 від 28.12.2010р. на суму 1190,00 грн. Також, 05.01.2011 року Красноармійською ОДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питання не визначення умовного продажу на товарні залишки при анулюванні свідоцтва платника ПДВ у жовтні 2010 року. За результатами перевірки був складений акт № 7/15-213-3/32599338 від 05.01.2011р., яким встановлено поріднення абз.16 п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» та п. 184.7 ст. 184 Податкового кодексу України. На підставі цього акту відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000071640/0 від 16.02.2011 року, яким збільшено суму грошового зобовязання з ПДВ на суму 146141,80 грн., у тому числі за основним платежем 104387,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 41754,80грн. Дані рішення отримані відповідачем, про що маються відповідні відмітки на їх корінцях, не оскаржені, у добровільному порядку суми заборгованості не сплачені. З метою погашення вказаної заборгованості Красноармійською ОДПІ приймалися заходи, які передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Податковим кодексом України, а саме: за юридичною адресою боржника направлялась податкова вимога № 5 від 08.02.2011р. З метою виявлення майна підприємства були направлені запити до відповідних органів, які здійснюють реєстрацію обєктів права власності:

·за даними КП БТІ м. Красноармійська (№360 від 22.02.2011р.) відомостей про наявність зареєстрованого майна у відповідача немає;

·згідно довідки ВРЕР м. Красноармійська від 9/14-491 від 23.02.2011р. автотранспорт за відповідачем не зареєстрований;

·згідно довідки відділу держкомзему у м. Красноармійську від 11.03.2011р. № 01-17/258 дані про наявність у підприємства земельних ділянок відсутні.

Адміністративний арешт передбачений ст. 94 Податкового кодексу України до підприємства не застосовувався.

Позивач зазначає, що враховуючи вищевикладене, у нього не має можливості застосувати заходи до ТОВ «Донбас Євробуд) щодо погашення податкового боргу за рахунок його майна. У звязку з цим, відповідно до п.п.20.1.17 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України просить суд накласти арешт на кошти ТОВ «Донбас Євробуд» на р/р №26001301623476 у філії ПАТ «Промінвестбанк» м. Красноармійськ, МФО 334497, р/р №26008059990152, № 26063059990272 у Донецькому РУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Донецьк, МФО 335496.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд без його участі від відповідача не надходило.

За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас Євробуд» зареєстроване виконавчим комітетом Красноармійської міської ради 28.11.2003р., як юридична особа, код ЄДРПОУ 32599338, свідоцтво серії А00 № 530045.

10.12.02010р. Красноарміською ОДПІ проводилась камеральна перевірка відповідача з питання ненадання податкових декларацій з ПДВ за травень жовтень 2010 року та не повернення свідоцтва платника ПДВ.

За результатами перевірки відповідача був складений акт № 1601/15-214/32599338 від 10.12.2010р., яким встановлено порушення п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п.17.1.1 п. 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

На підставі цього акту, відповідно до 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000991640/0 від 28.12.2010р. на суму 1190,00 грн.

Також, 05.01.2011 року Красноармійською ОДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питання не визначення умовного продажу на товарні залишки при анулюванні свідоцтва платника ПДВ у жовтні 2010 року.

За результатами перевірки був складений акт № 7/15-213-3/32599338 від 05.01.2011р., яким встановлено поріднення абз.16 п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» та п. 184.7 ст. 184 Податкового кодексу України.

Відповідно до абз. 16 п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

Також, згідно з п.184.7 ст. 184 Податкового кодексу України якщо в останньому звітному (податковому) періоді на обліку у платника податку залишаються товари та необоротні активи, при придбанні яких суми податку були включені до податкового кредиту, платник податку не пізніше дати подання заяви про анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визнати умовне постачання таких товарів та необоротних активів та нарахувати податкові зобов'язання виходячи із звичайної ціни відповідних товарів чи необоротних активів, крім випадків реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

Актом встановлено, що відповідно наданої декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року, ТОВ «Донбас Євробуд» відобразило у додатку К1/1 таблиці 1 «Розрахунок приросту (убутку) балансової вартості запасів» залишок матеріалів на кінець звітного періоду у сумі 468039,00 грн. та таблиці 2 «Розрахунок амортизаційних відрахувань» вартість основних засобів -53896,00 грн.

В результаті зазначеного, підприємством занижені податкові зобовязання з ПДВ по декларації за жовтень 2010 року на суму ПДВ -104387,00н.

Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п. 123.1. ст. 123 Податкового кодексу України У разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.

На підставі цього акту відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000071640/0 від 16.02.2011 року, яким збільшено суму грошового зобовязання з ПДВ на суму 146141,80 грн., у тому числі за основним платежем 104387,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 41754,80грн.

Дані рішення отримані відповідачем, про що маються відповідні відмітки на їх корінцях, не оскаржені, у добровільному порядку суми заборгованості не сплачені.

П. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання не сплачена платником податків у встановлені законом строки, визначаються сумою податкового боргу.

Крім того, пунктом 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, сума заборгованості відповідача з урахуванням переплати склала 147326,80 грн.

Красноармійською ОДПІ на адресу відповідача була направлена податкова вимога №5 від 08.02.2011р.

Позивач відповідно до п.п.20.1.17 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України просить суд накласти арешт на кошти ТОВ «Донбас Євробуд» на р/р №26001301623476 у філії ПАТ «Промінвестбанк» м. Красноармійськ, МФО 334497, р/р №26008059990152, № 26063059990272 у Донецькому РУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Донецьк, МФО 335496.

Відповідно до п.п.20.1.17. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Податковим кодексом України визначено особливий порядок накладення адміністративного арешту на кошти на рахунку платника податків.

Правові підстави для накладення арешту передбачені п.п. 89.4 ст. 89 та ст. 94 Податкового кодекса України, яка регулює питання накладення адміністративного арешту.

Згідно із п. 94.4. ст. 94 Податкового кодексу України арешт може бути накладено органом державної податкової служби на будь-яке майно платника податків, крім коштів на рахунку платника податків.

Застосування адміністративного арешту коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду (п.п. 94.6.2 п. 94.6. ст. 94 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 7.1. Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010р. № 1042, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за № 1437/18732, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Згідно із п. 7.3. наведеного Порядку, для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Таким чином, реалізація права податкового органу на застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків може здійснюватися виключно шляхом безпосереднього звернення до адміністративного суду з позовом про накладення арешту на кошти на рахунку платника податків.

У цьому разі рішення керівника податкового органу або його заступника не приймається.

Відповідно до п. 94.1. ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Суд зазначає, що арешт коштів на рахунку платника податків є різновидом адміністративного арешту, який застосовуються виключно на підставі рішення суду (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника податкового органу).

Разом з тим, підстави його застосування, що визначені п. 94.2. ст. 94 Податкового кодексу України, є загальними як для керівника податкового органу так і для суду.

Так, згідно із п. 94.2. ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин:

- платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі;

- фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;

- платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби;

- відсутні свідоцтва про державну реєстрацію суб'єктів господарювання, дозволи (ліцензії) на її здійснення, торгові патенти, сертифікати відповідності реєстраторів розрахункових операцій;

- відсутня реєстрація особи як платника податків в органі державної податкової служби, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;

- платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;

- платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу, та/або акта опису (виділення) майна для його продажу.

Пункт 94.2. ст. 94 Податкового кодексу України кореспондує із нормами Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010р. № 1042, відповідно до п. 3.1. якого арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин:

- платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі;

фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;

- платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби;

- відсутні свідоцтва про державну реєстрацію суб'єктів господарювання, дозволи (ліцензії) на її здійснення, торгові патенти, сертифікати відповідності реєстраторів розрахункових операцій;

- відсутня реєстрація особи як платника податків в органі державної податкової служби, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;

- платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;

- платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу, та/або акта опису (виділення) майна для його продажу;

- у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої абзацом першим пункту 20.1.5 статті 20 розділу I Кодексу, або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів).

Як вбачається із наведених норм, адміністративний арешт застосовується за наявності однієї із наведених обставин.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Наявність таких обставин позивачем не доведена.

Також, відповідно до п. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Позивачем наявність таких обставин також не доведена.

Крім того, як вже зазначалось раніше, відповідно наданої декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року, ТОВ «Донбас Євробуд» відобразило у додатку К1/1 таблиці 1 «Розрахунок приросту (убутку) балансової вартості запасів» залишок матеріалів на кінець звітного періоду у сумі 468039,00 грн. та таблиці 2 «Розрахунок амортизаційних відрахувань» вартість основних засобів -53896,00 грн.

Таким чином, матеріали справи містять докази наявності у відповідача майна, балансова вартість якого не менше за суму податкового боргу та яке може бути джерелом погашення податкового боргу. Надані позивачем відповіді з органів БТІ, МРЕВ та земельних ресурсів не спростовують твердження про можливу наявність у відповідача майна, оскільки таке майно може не підлягати державній реєстрації у відповідних органах. Таке виключає можливість накладання арешту на кошти останнього з підстав, на які посилається позивач.

Наявність у відповідача податкового боргу та направлення йому позивачем податкових вимог не може бути підставою застосування адміністративного арешту або зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на майно такого платника податків.

Суд звертає увагу позивача на те, що адміністративний арешт не є виключним та єдиним способом погашення податкового боргу. Винятковість адміністративного арешту законодавець чітко повязує із обставинами, визначеними п. 94.2. ст. 94 Податкового кодексу України, що виникли між платником податків та податковим органом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявність обставин, які є підставами для застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на банківському рахунку, у звязку із чим позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню не підлягають.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Євробуд» про накладання арешту на кошти накласти арешт на кошти ТОВ «Донбас Євробуд» на р/р №26001301623476 у філії ПАТ «Промінвестбанк» м. Красноармійськ, МФО 334497, р/р №26008059990152, № 26063059990272 у Донецькому РУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Донецьк, МФО 335496 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 29 червня 2011р. Постанова складена у повному обсязі 01 липня 2011р.

Суддя Бєломєстнов О. Ю.