Постанова № 16914788, 29.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2011
Номер справи
2а/0570/7671/2011
Номер документу
16914788
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7671/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 19.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.

при секретаріАврамченко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта «Комсомолець

Донбасу»

до Кіровської обєднаної державної податкової інспекції

про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2011р.

№0000601540

за участю представника позивача Шабельник О.В.

представника відповідачаСовтус О.Н.

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта «Комсомолець Донбасу» звернулося до суду з позовом до Кіровської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2011р. №0000601540.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 05.04.2011 року Кіровською ОДПІ була проведена камеральна перевірка відносно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік. За результатами перевірки було встановлено порушення п.п. 3.3.11 ст. 3 та п.п. 4.4 ст. 4 Інструкції щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 17.03.2005р. за № 111, а саме: при обчисленні збору платником не вірно вказана нарахована сума за попередній звітний період (9 місяців 2010 року) у строчці 6 графи 9 розрахунку за 2010 рік. За результатами перевірки складений акт № 169/38/15-014-12/0550/186 від 05.04.2011р. На підставі цього акту, згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 123.1. ст. 123 Податкового кодексу України відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000601540 від 21.04.2011 року, яким визначено суму податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 204105,76 грн., у тому числі за основним платежем 163284,61 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 40821,15грн.

Позивач не згодний з вказаним податковим повідомленням-рішенням в повному обсязі. Посилаючись на Податковий кодекс України, Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Інструкцію щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 17.03.2005р. № 111 зазначає, що внаслідок помилки при заповненні декларації у нього не виникли зобовязання зі сплати збору до бюджету. Порушення призвело до завищення суми надмірної сплати збору, однак виникнення податкових зобовязань не спричинило.

Як до подання спірної декларації, так і після, у нього була наявна сума переплати. Вона виникла внаслідок виправлення помилки у поданих раніш деклараціях, зобовязання за якими вже сплачені. У разі, якщо спірне повідомлення-рішення не буде скасоване, складеться ситуація, у якій за наявності переплати позивач буде змушений повторно сплатити суму збору.

Крім того, посилається на неможливість застосування до спірних правовідносин норм Податкового кодексу України, оскільки це на його думку суперечить ст. 58 Конституції України. Тому спірне податкове повідомлення-рішення вважає таким, що суперечить законодавству України та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання зявився, адміністративний позов не визнав з підстав, які викладені у запереченнях від 08.06.2011 року № 9128. Посилаючись на Податковий кодекс України, Наказ Державної податкової адміністрації України № 985 від 22.12.2010р. «Про порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків» стверджує про завищення позивачем відємного значення збору. Внаслідок цього за особовим рахунком, який ведеться контролюючим органом у позивача неправомірно виникла надмірна сплата, на зменшення якої прийняте спірне повідомлення-рішення. У звязку з цим просить в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу», зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кіровської міської ради Донецької області 02.10.1996р, заміна свідоцтва 29.04.2011 року, у звязку зі зміною найменування юридичної особи, свідоцтво серії А00 № 534307, код ЄДРПОУ 05508186.

Кіровською обєднаною державною податкової інспекцією 05.04.2011 року була проведена камеральна перевірка відносно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища позивача за 2010 рік.

За результатами перевірки був складений акт № 169/38/15-014-12/0550/186 від 05.04.2011р.

Під час перевірки відповідачем було встановлено порушення п.п. 3.3.11 ст. 3 та п.п. 4.4 ст. 4 Інструкції щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 17.03.2005р. за № 111. А саме: при обчисленні збору платником не вірно вказана нарахована сума за попередній звітний період (9 місяців 2010 року) у строчці 6 графи 9 розрахунку за 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобовязання у розмірі 163284,61 грн.

На підставі цього акту, згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 123.1. ст. 123 Податкового кодексу України відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000601540 від 21.04.2011 року, яким визначено суму податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 204105,76 грн., у тому числі за основним платежем 163284,61 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 40821,15 грн.

Позивач не згодний з зазначеним податковим повідомленням-рішенням в повному обсязі.

Суд вважає, що позовні вимоги про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000601540 від 21.04.2011 підлягають задоволенню виходячи з наступних встановлених обставин.

Єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (надалі забір) визначався Інструкцією “Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища”, затвердженою Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 року № 162/379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 серпня 1999 р. за № 544/3837 (в редакції, яка була чинною до 20.01.2011р., надалі Інструкція про обчислення збору).

Відповідно до п. 6.4 вказаної Інструкції суми збору, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку.

Згідно до п. 7.1 Інструкції про обчислення збору базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби:

1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів;

2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів;

3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.

У разі коли у майбутніх податкових періодах платник збору самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданому ним податковому розрахунку збору, такий платник зобов'язаний подати уточнюючий податковий розрахунок збору, що містить виправлені показники.

Порядок складання та форма як основного, так і уточнюючого розрахунку встановлений Інструкцією щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища, яка затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2005 р. N 111, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 квітня 2005 р. за N 357/10637 (надалі Інструкція щодо складання розрахунку).

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції збір за забруднення навколишнього природного середовища за квартал, півріччя, 9 місяців та рік розраховується за правилами, встановленими Інструкцією про обчислення збору, наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.

Пунктом 2.1 Інструкції щодо складання розрахунку передбачено, якщо платник збору до початку його перевірки податковим органом самостійно виявляє факт заниження або завищення податкового зобов'язання минулих податкових періодів, то такий платник може здійснити уточнення податкових зобов'язань зі збору за минулі податкові (звітні) періоди шляхом подання до органів державної податкової служби уточнюючих розрахунків збору або уточнити такі податкові зобов'язання у складі розрахунку за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені, відповідно до пункту 5.1 статті 5 та пункту 17.2 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Платник збору може подати новий звітний розрахунок збору з виправленими показниками за звітний квартал протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем такого звітного (податкового) кварталу, без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Уточнюючий розрахунок, який відображає виправлені показники, складається за формою, встановленою для податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Якщо платником уточнюються податкові зобов'язання збору за минулі податкові (звітні) періоди у складі звітного або нового звітного розрахунку за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені, то до такого звітного або нового звітного розрахунку додається перерахунок податкового зобов'язання збору за забруднення навколишнього природного середовища за минулий період (далі - додаток).

Якщо платником у складі звітного або нового звітного розрахунку уточнюються податкові зобов'язання збору за декілька минулих податкових (звітних) періодів, то до такого звітного або нового звітного розрахунку додаються додатки, складені окремо за кожний минулий період, який уточнюється. Тобто, кількість додатків до звітного або нового звітного розрахунку, що містить уточнюючі показники, має відповідати кількості минулих податкових (звітних) періодів, за які у звітному або новому звітному розрахунку уточнюються податкові зобов'язання.

У відповідності до зазначених норм позивачем до Кіровської обєднаної державної податкової інспекції були надані податкові розрахунки збору:

за 1 квартал 2010 року, де у рядку 5 «Нараховано збору з початку року» було зазначено 124899,47 грн., у рядку 7 «нараховано збору за звітний квартал» - 124899,47 грн.;

за півріччя 2010 року, де у рядку 5 «Нараховано збору з початку року» було зазначено 245679,78 грн., у рядку 7 «нараховано збору за звітний квартал» - 120780,31 грн.;

за 9 місяців 2010 року, де у рядку 5 «Нараховано збору з початку року» було зазначено 368908,87грн., у рядку 7 «нараховано збору за звітний квартал» - 123229,09 грн.

У встановленому законодавством порядку позивачем платіжними дорученнями №5906 від 20.05.2010р. № 7933 від 19.08.2010р., № 9916 від 19.11.2010 року до бюджету було сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 368908,87 грн. за 1-3 квартали 2010 року.

В подальшому, відповідно до зазначених Інструкцій у звязку з допущенними помилками позивачем до Кіровської ОДПІ був наданий перерахунок податкового зобовязання збору за минулі періоди, зокрема за 9 місяців 2010 року. У цьому перерахунку позивач зазначив правильну суму рядка 5 «Нараховано збору з початку періоду», а саме: 205624,26 грн.

Таким чином, внаслідок зменшення задекларованих зобовязань, у позивача виникла надмірна сплата збору у сумі 163284,61 грн. (368908,87 грн. 205624,26 грн.), яка підлягає відображенню у рядку 10 розрахунку.

Згідно розрахунку позивача за 2010 рік сума зобовязань зі збору, нарахована у рядку 5 «Нараховано збору з початку року» склала 305900,00 грн. Правильність визначення цієї суми сторонами не оспорюється.

Виправлену суму збору за 9 місяців 2010 року позивач мав відобразити у рядку 6 «Нараховано збору за попередній звітний квартал» річного розрахунку за 2010 рік. Проте, у цьому рядку він помилково відобразив суму збору за 9 місяців 2010 року у розмірі 368908,87грн. замість правильних 205624,26 грн.

Така помилка призвела до неправильного обчислення нарахованого збору у рядку 7 «Нараховано збору за звітний квартал»: замість 100275,74 грн. (305900 грн. 205624,26 грн.) зазначено відємне значення «-» 63008,87 грн. ( 305900 грн. - 368908,87 грн.).

Слід зазначити, що нарахована наростаючим підсумком сума збору за 2010 рік у розмірі 305900 грн. не змінюється як при правильному заповнені розрахунку (205624,26 грн. + 100275,74 грн. = 305900 грн.), так і при розрахунку, який поданий позивачем (368908,87грн. 63008,87 грн. = 305900 грн.).

Як вже зазначалося, відповідно до п. 1.4 Інструкція щодо складання розрахунку збір за забруднення навколишнього природного середовища за квартал, півріччя, 9 місяців та рік розраховується за правилами, встановленими Інструкцією про обчислення збору, наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.

Згідно з п. 6.4, 7.1 Інструкції про обчислення збору збір обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.

Незалежно від допущеної помилки у рядках 6 та 7 розрахунку збору за 2010 рік, сума збору, яка обчислена наростаючим підсумком з початку року у рядку 5 (до якої включається і сума збору за 4 квартал 2010 року) обчислена правильно.

Як вже зазначалося, внаслідок уточнення розрахунків збору за 1-3 квартал 2010 року у позивача виникла переплата у розмірі 163284,61 грн., яка відображена у рядку 10 «Сама збору, яка зменшує податкові зобовязання у звязку з виправленням помилки» розрахунку за 2010 рік. Правильність її визначення відповідач не оспорює.

За рахунок цієї суми підлягає зменшенню сума збору за 4 квартал 2010 року у розмірі 100275,74 грн. Залишок переплати складає 63008,87 грн.

Таким чином, внаслідок допущеної позивачем помилки при заповненні рядків 6 та 7 розрахунку за 2010 рік не змінилася сума збору, яка обчислена наростаючим підсумком з початку року у рядку 5 та не виникли зобовязання зі сплати збору до бюджету.

Відповідно до п.п. 14.1.157 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Визначення терміну «податкове зобов'язання» наведене у п.п. 14.1.156. ст. 14 ПК України, згідно з яким це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)

Як вже зазначалося, внаслідок допущеного порушення порядку заповнення розрахунку збору за 2010 рік, у позивача не виникло обовязку зі сплати збору до бюджету. Визначені самостійно позивачем наростаючим підсумком суми збору у розмірі 305900 грн. сплачені (погашені) самостійно позивачем. Сума збору, на яку за результатами 2010 року підлягають зменшенню зобовязання наступних періодів, складає 63008,87 грн.

Таким чином встановлені у Акті перевірки порушення не призвели до заниження або завищення суми податкових зобовязань позивача.

У звязку з цим у відповідача не було підстав для визначення позивачеві податкових зобовязань за збору у сумі 163284,61 грн.

Відповідно до п.п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України застосування штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання є можливим лише у разі, якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу. Зважаючи на відсутність підстав для визначення суми податкових зобовязань, у контролюючого органу також відсутні підстави для накладення штрафу на позивача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що спірне повідомлення-рішення прийняте без урахування наведених вище норм, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Згідно з ст. 94 КАС України судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта «Комсомолець Донбасу» до Кіровської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2011р. №0000601540 задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровської обєднаної державної податкової інспекції від 21.04.2011р. № 0000601540.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта «Комсомолець Донбасу» (86300, м. Кіровське, Донецької області, ЄДРПОУ 05508186) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 29 червня 2011р. Постанова виготовлена в повному обсязі 04 липня 2011р.

Суддя Бєломєстнов О. Ю.