Постанова № 16914014, 24.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2011
Номер справи
2а/0570/6150/2011
Номер документу
16914014
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2011 р. справа № 2а/0570/6150/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Шинкарьової І.В.

при секретаріЗаднепровської В.О.

за участю представників сторін

від позивача: Семенової Т.В.,

від відповідача: Таранова Є.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» до Горлівської обєднаної Державної податкової інспекції про визнання проведення перевірки незаконною та скасування рішень про застосування штрафних санкцій,-

встановив:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Горлівської обєднаної Державної податкової інспекції про визнання проведення перевірки незаконною та скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 21.12.2009 року №0001422352 на суму 601,25грн. та №0001432352 на суму 19308,75грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що 27 листопада 2009 року перевірка була проведена з порушенням норм закону. В акті вказується, що перевірка була плановою, але позивач не був повідомлений про її проведення за 10 днів до початку перевірки. Також відповідачем не була надана копія наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення. Окрім цього перевірка проводилась за відсутністю посадових осіб ТОВ «Горлівська Продовольча Компанія» та без їх відома. Порядок проведення перевірок регламентовано ст.ст.11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службі в Україні», де чітко встановлені умови допуску до перевірки, з цим до речі і погоджується Державна податкова адміністрація України у своєму листі від 25.06.2009 року.

Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначеними цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Зважаючи на дані приписи слід зазначити, що повідомлення керівника ТОВ «Горлівська Продовольча Компанія» про перевірку було обовязковим.

Просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо проведення перевірки господарської одиниці ТОВ «Горлівська Продовольча Компанія» та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій від 21.12.2009 року №0001422352 на суму 601,25грн. та №0001432352 на суму 19308,75грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, зокрема, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст.11-1 Закону позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

Статтями 15 та 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України від 15.12.2004 року №637, визначено, зокрема, що уся готівка, що надходить до кас підприємств, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися в їх касах. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі звітних чеків реєстратора розрахункових операцій.

Сума готівки, що оприбутковується, має відповідати сумі, визначеної у розрахунковому документі.

Особи, які винні в порушені порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку (пункт 7.3 Положення).

На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 24.03.2005 року №12561050008000610, ідентифікаційний код 33423027, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та довідка АБ №212988 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.17,18).

27 листопада 2009 року Горлівською ОДПІ проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - магазин, що розташований за адресою м. Горлівка, пр-т Перемоги,72, який належить ТОВ «Горлівська Продовольча Компанія».

За результатами перевірки складений акт перевірки від 21.10.2010 року зареєстрованого в органі державної податкової служби за місцем здійснення діяльності 30.11.2009 року за №0135/05/99/23/33423027, яким встановлено порушення п.1,2,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України від 15.12.2004 року №637.

21 грудня 2009 року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001422352, яким на підставі акту перевірки та п.1 ст.17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення п.1, 13 ст.13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовані санкції у розмірі 601,25грн.

Також 21 грудня 2009 року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001432352, яким на підставі акту перевірки та абз.3, ч.1 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки», за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України від 15.12.2004 року №637 до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 19308,75грн.

Перевіряючи законність та обґрунтованість вказаних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій судом встановлено.

Горлівська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні». Відповідно до статті 1 цього Закону до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.

Згідно з п.2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в редакції, яка діяла на момент проведення перевірки, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Враховуючи вимоги п.1 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. Ця норма регулюється ч.7 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України від 15.12.2004 року №637, каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів. Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Пунктом 2.6 цього положення визначено, зокрема, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку, відповідно до п.7.3 Положення.

Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.

Згідно до ст.2 цього Указу штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Податковим органом до матеріалів справи надані направлення №280, 281 від 23.11.2009 року на проведення перевірки, виписане головному державному податковому ревізору-інспектору Четверікову С.В. та головному державному податковому ревізору-інспектору Цуканову Є.В., з якими ознайомлена в.о. старшого продавця ТК «Центральний» ОСОБА_5 27.11.2009 року, про що є відмітка. Наказ ДПА у Донецькій області від 04.11.2009 року №422 «Про затвердження плану перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері та хронометражних обстежень на листопад 2009 року, підписаний головою Соколовим О.А. В план-графік вказаних перевірок, який є додатком до наказу, включене Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія».

Згідно пояснень старшого продавця-бухгалтера ОСОБА_7 від 27.11.2009 року, дійсно не була проведена запис в книгу реєстратора розрахункових операцій з чека. Також згідно пояснень продавця - касира ОСОБА_8 від 27.11.2009 року, вона не видала чек покупцю. Згідно Ч звіту по касі сума 562,85грн., а в касі 574,10грн. (а.с.24,25).

Суд бере до уваги клопотання позивача, в якому зазначив, що стосовно порушень встановлених актом перевірки №0135/05/99/23/33423027 від 27.11.2009 року, заперечень не має.

Отже, вищенаведене свідчить про те, що у податкового органу були всі законні підстави проведення перевірки дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у магазині, який належить позивачу.

Таким чином, суд вважає, що у задоволені позовних вимог про визнання проведення перевірки незаконною та скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 21.12.2009 року №0001422352 на суму 601,25грн. та №0001432352на суму 19308,75грн. слід відмовити.

Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив :

У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» до Горлівської обєднаної Державної податкової інспекції про визнання проведення перевірки незаконною та скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 21.12.2009 року №0001422352 на суму 601,25грн. та №0001432352 на суму 19308,75грн. відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 24 червня 2011 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 29 червня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.