ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 березня 2011 року 09:35 № 2а-766/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. за участю секретаря судового засідання Велігури Д.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві
доЖитлово-будівельного кооперативу "Буревісник-9"
простягнення штрафних санкцій в розмірі 181,59грн. Державна інспекція з контролю за цінами в місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення з Житлово-будівельного кооперативу "Буревісник-9" штрафних санкцій в розмірі 181,59 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем самостійно не сплачену суму необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 60,53грн. та штрафу–121,06грн., визначених в рішенні Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03 листопада 2010 року №136, прийнятого на підставі акту від 01 листопада 2010 року №255.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Відповідач участь свого повноважного представника в судовому розгляді справи не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судових засідань, докази чого містяться в матеріалах справи.
Враховуючи повторну неявку представника відповідача до судового засідання без зазначення причин, судом на підставі статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено здійснювати судовий розгляд справи без участі відповідача за наявними матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Державною інспекцією з контролю за цінами в місті Києві за скаргою від 10.08.2009р. мешканців будинку №3 по вул. Драгоманова здійснено позапланову перевірку Житлово-будівельного кооперативу "Буревісник-9" щодо дотримання державної дисципліни цін в частині застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, про що складено акт від 01 листопада 2010 року №255.
Проведеною перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги пункту 12 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630–нарахування плати за послуги з централізованого опалення, які фактично за період травень-вересень 2009 року, травень-вересень 2010 року не надавались, що є порушенням порядку застосування цін, зокрема, включення у вартість послуг тарифів, які регулюються, фактично не виконаних послуг.
В акті перевірки зазначено, що на обслуговуванні ЖБК "Буревісник-9" знаходяться три житлових будинки: загальна площа–37270,0 кв.м., по вул. Драгоманова №3–12430,0 кв.м., Драгоманова №3-а–12410,0 кв.м., Драгоманова №3-б–12430,0 кв.м. Опалювальна площа–37270,0 кв.м., в т. ч. по вул. Драгоманова №3–6186,4 кв.м., Драгоманова №3-а–6172,4 кв.м., Драгоманова №3-б–6183,2 кв.м. Всі будинки оснащені інженерним обладнанням: щитова; лічильники електроенергії щитові; пасажирський та вантажний ліфти; водомір холодної води; тепловодолічильник СВТУ-10М на системі опалення.
Також в акті зафіксовано, що на підставі розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) опалювальний сезон в 2009 році розпочався з 07.10.2009р. (розпорядження від 05.10.2009 р.), завершено–12.04.2010р. (розпорядження від 09.04.2010 р.), у 2010р. опалювальний сезон розпочався з 04.10.2010 р. (розпорядження від 01.10.2010 р.).
Згідно з відомостями нарахувань плати за житлово-комунальні послуги та розрахунків сума нарахування заявникам плати за послуги централізованого опалення, які фактично не були виконані ЖБК "Буревісник-9" за травень-вересень 2009 року становить 2286,68 грн., за травень-вересень 2010 року–2097,53 грн., у тому числі за період травень-серпень 2010року–1622,54 грн. Оплата заявниками послуг з централізованого опалення за період з травня по вересень 2009 року становила 2047,87 грн., за період з травня по серпень 2010року–1513,24 грн.
Враховуючи те, що в тарифах на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виконавцями цих послуг, до яких віднесено ЖБК, враховані витрати виконавців послуг за нарахування, збір та облік платежів в розмірі чотирьох відсотків, розмір необґрунтовано отриманої виручки за період з травня до вересня 2009 року становить 81,91грн., а у 2010 році–60,53грн.
Представник ЖБК "Буревісник-9" з актом категорично не погодилась, зазначивши, що фактично нарахування здійснювалось ГІОЦ за методикою, яка розроблена Київською міською державною адміністрацією.
На підставі перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в місті Києві прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03 листопада 2010 року №136. Вказаним рішенням на підставі статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" за порушення пункту 12 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005року №630 з врахуванням статті 250 Господарського кодексу України вирішено вилучити в ЖБК "Буревісник-9" 60,53грн. необґрунтовано одержаної виручки та 121,06грн. штрафу. Рішення отримане представником відповідача 11.11.2010р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення з підписом відповідальної особи.
Станом на час розгляду справи судом першої інстанції, в матеріалах справи відсутня інформації про оскарження рішення від 03 листопада 2010 року №136 чи про добровільну сплату відповідних сум, визначених в цьому рішенні.
Вирішуючи спір суд виходить з такого.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням, визначені в Законі України "Про ціни і ціноутворення" від 3 грудня 1990 року №507-XII.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Пунктом 4 "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. №1819 встановлено, що Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування (абзац третій).
Згідно з абзацом п’ятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007року №877-V однією з підстав для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. Частиною першою статті 8 цього Закону встановлено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Як уже зазначалось, позивачем була проведена позапланова перевірка на підставі заяви мешканців буд. №3 по вул. Драгоманова в м. Києві та дозволу Міністерства економіки України від 28.01.2010р. №200-6-24/317.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Державною інспекції з контролю за цінами в місті Києві встановлено порушення ЖБК "Буревісник-9" пункту 12 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005року №630, за яким у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку.
З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідачем рішення про вилучення 60,53грн. необґрунтованої одержаної виручки та 121,06грн. штрафу не виконано, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, відтак адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача–суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Буревісник-9" в доход державного бюджету (р/р 31115106700003, код 21081100, одержувач УДК в Дарницькому районі м.Києва, код 26077885, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) суму необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 60,53грн. (шістдесят грн. 53коп.) та суму штрафу в розмірі 121,06грн. (сто двадцять одну грн. 06коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Донець