Постанова № 16846430, 04.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.07.2011
Номер справи
2а-5875/09/2670
Номер документу
16846430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 липня 2011 року № 2а-5875/09/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П., при секретарі судового засідання Крушеніцькому В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомЗаступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»

простягнення адміністративно-господарських санкцій, за участю представників сторін:

від прокуратури: Овчаренко О.З.

від позивача: Куца І.І., Іванська О.А.

від відповідача: Шемигон О.С.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 04 липня 2011 pоку проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»(далі - ТОВ «Туристична фірма «САМ») про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII 2 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач не працевлаштував інвалідів в 2008 році, яких повинен був працевлаштувати за законом, таким чином не виконав свій обовязок, у звязку з чим прокурор та позивач просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць та працевлаштуванню інвалідів у розмірі 205624,50 грн.

Прокурор та представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що при проведенні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ» щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України, позивачем порушено порядок проведення такої перевірки, а тому просив суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 27.07.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 06.10.2009 року зупинено провадження у справі № 2а-5875/09/2670 до набрання законної сили рішення у справі № 2а-11985/09/2670 за позовом ТОВ «Туристична фірма «САМ»до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання нечинним та скасування акту.

Ухвалою суду від 18.04.2011 року поновлено провадження у справі №2а-5875/09/2670, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження у справі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

ТОВ «Туристична фірма «САМ»(ідентифікаційний код 13688707) зареєстроване Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 24.09.1996 року та відповідно до наявної в матеріалах справи копії Довідки про взяття на облік платника податків від 18.08.2004 року №7981 взяте на облік в органах державної податкової служби 12.08.1991 року за №573.

Прокуратурою міста Києва проведено перевірку додержання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»ТОВ «Туристична фірма «САМ»щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч.8 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(далі Порядок № 70) Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено планову перевірку ТОВ «Туристична фірма «САМ»щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України, за результатами якої складено Акт перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України №39-П9 від 04.03.2009 року (далі акт перевірки від 04.03.2009 року).

Проведеною перевіркою встановлено, що в порушення вимог ч.7 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»та Порядку № 70, ТОВ «Туристична фірма «САМ»не подавало за 2008 рік форму 10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів», в 2008 році інваліди в товаристві не працювали.

ТОВ «Туристична фірма «САМ»було надано заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

В ході перевірки також встановлено, що відповідач не подає форму статистичної звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій»та вільних вакансій для інвалідів до Державної служби зайнятості.

Як вбачається з наявної в матеріалах копії акту перевірки від 04.03.2009 року, ТОВ «Туристична фірма «САМ»в порушення приписів ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»не сплатило до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів в розмірі 205624,50 грн. за 2008 рік.

Відповідно до ст.121 Конституції України прокуратура України становить єдину систему, на яку покладається, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08 квітня 1999 року №3-рп/99 визначено, що відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Під представництвом прокуратурою України інтересів держави за змістом пункту 2 статті 121 Конституції України треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи визначені Конституцією України та законами України повноваження, вчиняє в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави. Ці дії включають подання прокурором до позовної заяви, його участь у розгляді справи за позовною заявою, а також у розгляді судом будь-якої іншої справи за ініціативою прокурора чи за визначенням суду, якщо це необхідно для захисту інтересів держави.

Згідно ст.ст. 57, 60 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», а також п. 4 вищезазначеного рішення Конституційного суду України визначено, що прокурор та його заступник має право подавати позови до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах. При цьому, у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, в чому визначається порушення інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Таким чином, заступник прокурора міста Києва мав право звернутись до суду з позовом до ТОВ «Туристична фірма «САМ»в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою захисту порушених прав та інтересів держави.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній та соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями та інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Частиною першою статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Згідно ст.1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні»робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях.

Відповідно до частини 8 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Таким чином, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної категорії, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів наглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів і включають їх до колективного договору.

Згідно приписів ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Отже, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда. Закон зобовязує підприємства, установи, організації відповідно до 4-відсоткового нормативу, створити робочі місця для праці інвалідів, зазначити їх у колективному договорі та інформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення фонду соціального захисту інвалідів, а органи працевлаштування підібрати робоче місце і працевлаштувати інваліда.

Як вбачається з матеріалів справи, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ «Туристична фірма «САМ»у 2008 році становила 147 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 0 осіб; при цьому кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»- 6 осіб; фонд оплати праці штатних працівників складав 5037,8 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 році складала 34270,75 грн.

Таким чином, сума штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів у 2008 році ТОВ «Туристична фірма «САМ»становить 205624,50 грн.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Щодо посилань відповідача на порушення Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів порядку проведення перевірки, то суд звертає увагу, що це не є підставою для звільнення від відповідальності Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ», яке в порушення ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»не створило робочі місця для інвалідів в 2008 році та, відповідно, повинно сплатити адміністративно-господарські санкції, передбачені Законом України.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів в розмірі 205624,50 грн. є обґрунтованими, доведеними, законними, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Туристична фірма «САМ»(ідентифікаційний код 13688707) до Державного бюджету (р/р 31219230700001 ГУ ДКУ м. Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621, код призначення платежу 50070000;01) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів в розмірі 205624 (двісті пять тисяч шістсот двадцять чотири) грн. 50 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 185, 186, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П. Васильченко

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 07.07.2011 року.