Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 червня 2011 року 10:32 № 2а-4333/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Катющенка В.П., при секретарі судового засідання Тимошенко К.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомЗаступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави
в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування
житлового та нежитлового фонду Дніпровського району»
простягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання
нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за
2009 рік в сумі 427711,15 грн.,
за участю:
від прокуратури Чирва О.О.,
від позивача Іванська О.А.,
від відповідача не зявились (належним чином повідомлені, про причини неявки суд не повідомили),
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник прокурора Дніпровського району м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового та нежитлового фонду Дніпровського району»про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік в сумі 427711,15 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік за формою № 10-ПІ, затвердженої наказом Мінпраці України від 10.02.2007 року № 42, середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 871 осіб. Тому, відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 року № 875-ХII норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві у 2009 році становить 35 осіб. Згідно наданих підприємством списків працюючих інвалідів середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, становить 18 осіб, з огляду на викладене, відповідач не виконав норматив робочих місць для забезпечення та працевлаштування на 17 інвалідів.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2011 року відкрито провадження в адміністративні справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник прокуратури та представник позивача надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, наголосили, що відповідач не виконав свого обовязку та не вжив всіх передбачених законодавством заходів щодо забезпечення інвалідів робочими місцями.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, на час розгляду справи заперечень від відповідача на адресу суду не надходило, хоча останній належним чином повідомлений про судовий розгляд.
В судовому засіданні 14 червня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 20 Закону України від 21.03.1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі по тексту Закон № 875-XII) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. У відповідності до частини другої ст. 20 зазначеного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону № 875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
У відповідності до чч. 2, 3 вказаної статті Закону №875-ХІІ та ч. 2 ст. 12 Закону України від 14.10.1992 р. №2694-ХІІ"Про охорону праці" роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону №875-ХІІ, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року №42 затверджена форма звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкція щодо її заповнення (далі по тексту Інструкція №42).
Згідно з п. 3.1. Інструкції № 42 середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30.11.2005 року №1442/11722 (далі по тексту Інструкція №286). За таким же правилом визначається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Відповідно до п. 3.4. Інструкції №42 дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Право інвалідів на працю, їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією й додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Відповідач подав до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, у якому зазначено: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (рядок 01) 871 особа; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) 18 осіб; кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03)35 осіб. Також у звіті зазначено, що фонд оплати праці штатних працівників (рядок 04) 20880 грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника (рядок 05) - 23972,45 грн., сума адміністративно господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (рядок 06) - 407530,8 грн.
Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 встановлено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Разом з тим, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25.06.1991 р. № 1251-XII "Про систему оподаткування", а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому суб'єкт господарювання вжив усіх передбачених Законом N 875-XII заходів для працевлаштування останніх, тобто коли у його діях відсутній склад правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, створення робочих місць для інвалідів супроводжується обовязком підприємства вжити всіх вище перерахованих заходів.
Згідно із ч. 3 ст. 18 Закону №875-ХІІ роботодавці зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідачем, на час розгляду справи в суді, не надано суду доказів, що ним вчинено всі необхідні дії відповідно до вимог законодавства щодо створення необхідної кількості робочих місць для інвалідів, подання до центру зайнятості відповідної звітності з інформацією про можливість працевлаштування інвалідів, створення робочих місць, введення вакансій.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У звязку з незабезпеченням працевлаштування 17 інвалідів у Відповідача виник обовязок сплатити адміністративно-штрафні санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 407531,65 грн. (23972,45Х17=407531,65 розрахунок позивача в матеріалах справи) та за порушення строків сплати цієї суми - обовязок сплатити пеню у розмірі 20179,5 грн. (розрахунок позивача в матеріалах справи), а разом 427711,15 грн., на стягненні яких наполягає позивач та прокуратура.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового та нежитлового фонду Дніпровського району»на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські (штрафні) санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік, у сумі 427711,15 грн.
Заборгованість стягнути до доходної частини Державного бюджету України на р/р 31219230700001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621, код призначення платежу 50070000, 01 адміністративно-господарська (штрафна) санкція за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік.
Постанова набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 КАС України.
СуддяВ.П. Катющенко
Повний текст постанови складено та підписано 20 червня 2011 року.