Постанова № 16845153, 30.06.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2011
Номер справи
2а/2470/1085/11
Номер документу
16845153
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/1085/11

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого –судді Ковтюк В.О., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовомдержавної податкової інспекції у м.Чернівцідокомунального підприємства «Чернівцішляхбуд»про стягнення заборгованості, суд –

В С Т А Н О В И В :

Державна податкова інспекція у м. Чернівці (позивач) звернулася з адміністративним позовом до комунального підприємства «Чернівцішляхбуд» (відповідача) про стягнення заборгованості по сплаті комунального податку, податку на додану вартість, податок на доходи фізичних осіб, орендної плати за землю, адміністративні штрафи за самостійне відчуження активів на суму 226156,76 грн.

У відповідності до вимог ч.3 ст.183-2 КАС України, на адресу відповідача було направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано подати заперечення на позов або заяву про визнання позову, однак відповідач зазначеним правом не скористався.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як суб’єкт господарювання з 10.04.08р. (а.с.19-20).

1) 16 березня 2011 року відповідачем було подано податковий розрахунок комунального податку за квітень 2010 року на суму 81,60 грн. (а.с.15).

Згідно розрахунку заборгованості по відповідачу станом на 26.04.11р. за КП «Чернівцішляхбуд» рахується заборгованість по комунальному податку в розмірі 23,80 грн. (а.с.6).

Відповідно до абз. 15 ст.1 Декрету Кабміну України «Про місцеві податки і збори» №56-93 від 20.05.93р. (далі – Декрет) (діяв на момент виникнення заборгованості), до місцевих податків належить комунальний податок.

Частина 1 ст.15 Декрету передбачає, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Згідно ст.19 Декрету, місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.

Стаття 22 Декрету передбачає, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства.

Контроль за сплатою місцевих податків і зборів здійснюється державними податковими інспекціями.

Відповідно до ст.23 Декрету, податки і збори, передбачені статтями 8, 13, 14, 15, 16 і 17 цього Декрету, сплачуються юридичними особами за рахунок доходу (прибутку), що залишається в їх розпорядженні, але не більше 10 відсотків оподаткованого доходу (прибутку).

2) 20 грудня 2010 року позивачем було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань до бюджету КП «Чернівцішляхбуд», в ході якої встановлено, що платіжне доручення про сплату податку на додану вартість датоване 30.11.10р., хоча граничний термін сплати даного податку – 04.10.10р.; а тому кількість днів затримки склала 57 днів, про що було складено акт №4239/15-2/05479527 (а.с.11). Відповідно до висновку до Акту, на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.00р. (далі – Закон №2181) (діяв на момент виникнення заборгованості) відповідачу нараховані штрафні санкції в розмірі 617,78 грн. (а.с.12).

За наслідками розгляду акту та висновків 20 грудня 2010 року позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0006790152/0 про сплату штрафних санкцій в розмірі 617,78 грн. (а.с. 10).

Відповідно до розрахунку заборгованості по відповідачу станом на 26.04.11р. відповідачу нарахована пеня в розмірі 33,77 грн. на штрафні санкції в розмірі 617,78 грн. (а.с.6).

Підпункт 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до пп. 16.4.1 та 16.4.2 Закону №2181, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті; зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

3) 20 березня 2011 року відповідач подав податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за січень 2011 року, в якій зазначено, що заборгованість станом на 01.01.11р. становить 13601,57 грн. (а.с.7), дана заборгованість також підтверджується розрахунком заборгованості по КП «Чернівцішляхбуд» станом на 26.04.11р. (а.с.6).

Пункт 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року №889-IV(далі – Закон №889) (діяв на момент виникнення правовідносин) передбачає, що ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.

Відповідно до пп.8.1.1. та 8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону №889, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону; податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно із пп.16.3.5. п.16.3 ст.16 Закону №889, відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

4) 04 квітня 2011 року позивачем проведено перевірку стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, за результатами перевірки складено акт №831, в якому зазначено, що відповідачем порушено вимоги ст.124 Податкового кодексу України, а саме відчужено екскаватор ЕО 3211Г вартістю 29500,00 грн. (договір №01/12-2010 та акт прийому-передачі від 01.12.10р.), який перебував у податковій заставі згідно акта опису №777 від 17.12.09р. (а.с.9).

За наслідками розгляду акту №831 05 квітня 2011 року прийняте податкове повідомлення-рішення №0000010240 у відповідності п.124.1 ст. 124 Податкового кодексу України про стягнення штрафу у розмірі 29500,00 грн. (а.с.8). Заборгованість також підтверджується розрахунком заборгованості по відповідачу станом на 26.04.11р. (а.с.6).

Відповідно до ст.124 Податкового кодексу України, відчуження платником податків майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі вартості відчуженого майна.

5) Відповідачем подавались 28.01.10р. податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (а.с.16) та 15.03.11р. податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності на 2011 рік (а.с.13-14).

Відповідно до розрахунку заборгованості по КП «Чернівцішляхбуд» станом на 26.04.11р., за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за землю за жовтень-грудень 2010 року у розмірі – 121309,39 грн. за січень-лютий 2011 року – 60654,71 грн., та нарахована пеня в 2010 році в розмірі 415,74 грн., а всього на суму 182379,84грн. (а.с.6).

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю» №2535-ХІІ від 03.07.1992 року (в редакції що діяла на момент виникнення заборгованості), податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» визначено» (діяв на момент виникнення заборгованості), що платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язанні сплачувати належні суми податків (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до пп. 16.4.1 та 16.4.2 Закону №2181, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті; зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Відповідно до п. "в" ч.1 ст.1 ст.91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок.

Підпунктом 14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, визначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).

Згідно із п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Позивачем на адресу відповідача направлялися перша податкова вимога №1/1610 від 01.12.09р. та друга податкова вимога №2/9 від 11.01.10р (а.с.17), а 12.02.2010 року було прийняте рішення №3 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.18).

Відповідно до пп.16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Як вбачається з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач заперечень на позов не надав, доказів сплати заборгованості також не надходило.

Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, об"єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку - позов задовольнити.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11, 71, 79, 86, 94, 158-162, 183-2 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з комунального підприємства «Чернівцішляхбуд» (вул. Каштанова, 4, м. Чернівці ідент. код 05479527) 226156,76 грн. (двісті двадцять шість тисяч сто п"ятдесять шість) грн. 76 коп., яких на користь місцевого бюджету міста Чернівці – 196005 (сто дев’яносто шість тисяч п’ять) грн. 28 коп. та на користь Державного бюджету України - 30151 (тридцять тисяч сто п’ятдесят одну) грн. 48 коп.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя                     В.О. Ковтюк