ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2011 року о 14 год. 17 хв. Справа № 2а-0870/4025/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Прокурора Дунаєвецького району Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунаєвецький арматурний завод»
про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Дунаєвецького району Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області (надалі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунаєвецький арматурний завод» (надалі – відповідач або ТОВ «Дунаєвецький арматурний завод») у якому позивач просить суд стягнути з відповідача у рахунок погашення податкового боргу в сумі 8930 грн. 90 коп. з рахунків відповідача, відкритих на момент ухвалення судового рішення та з тих, що будуть відкриті в обслуговуючих банках на момент його виконання; та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
У позові прокурором зазначено, що відповідач знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області як платник податків за неосновним місцем обліку. За даними позивача станом на 13.04.2011 за відповідачем рахується податковий борг в розмірі 8930 грн. 90 коп. по земельному податку, який підтверджується податковими розрахунками земельного податку за 2010 рік. Заявлений до стягнення податковий борг виник в силу пп.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» як узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею.
До суду прокурором надіслано клопотання про розгляд справи за його відсутності. Також, у клопотанні прокурор зазначає про підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Позивачем надіслано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача. Також, у клопотанні позивач зазначає про підтримання позовних вимог у повному обсязі.
У судове засідання відповідач не прибув. Про час, місце та дату судового засідання відповідач повідомлявся належним чином. Письмових заперечень на адміністративний позов від відповідача до суду не надходило.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунаєвецький арматурний завод» зареєстроване за адресою: 69032, Запорізька область, м.Запоріжжя, Заводський район, вул. Доківська, буд.3.
Згідно з пп.9.1.10. п.9.1. ст.9 Податкового кодексу України до загальнодержавних належать такі податки та збори: плата за землю.
Відповідно до пп.14.1.147. п.14.1. ст.14 ПК України плата за землю – це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України зазначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» (який діяв до 01.01.2011) до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) була віднесена плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» (який діяв до 01.01.2011) встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пп.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв до 01.01.2011) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації.
30.01.2010 відповідачем складено Податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік, який подано до Державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області в якому ТОВ «Дунаєвецький арматурний завод» самостійно нарахував податку за використання земель населеного пункту у 2010 році у сумі 51938 грн. 64 коп.
Крім того, 03.08.2010 відповідачем складено Уточнюючий розрахунок земельного податку на 2010 рік, який подано до Державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області в якому ТОВ «Дунаєвецький арматурний завод» самостійно нарахував податку за використання земель населеного пункту у 2010 році у сумі 53060 грн. 26 коп.
Відповідно до облікової картки платника (зворотній бік, скорочена форма) за відповідачем обліковується недоїмка по земельному податку у сумі 8930 грн. 90 коп.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010, №2857-VI установлено, що податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
Згідно з п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг – це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Згідно з п.14.1.175. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг – сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пп.6.2.1. п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Підпунктом 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
На виконання вимог ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивач направив боржнику поштою першу податкову вимогу форми «Ю1» № 1/240 від 31.12.2010 (отримана представником відповідача 20.01.2011 згідно з поштовим повідомленням).
Відповідно до довідки Державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області (вих.№817/10/19-026 від 13.04.2011) за відповідачем рахується податкова заборгованість в сумі 8930 грн. 90 коп. по земельному податку.
Отже, суд приходить до висновку про наявність у відповідача несплаченого податкового боргу по земельному податку у сумі 8930 грн. 90 коп.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У п.91.1 ст.95 Податкового кодексу України зазначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно приписів п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами п.2 «Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1244 вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України. Рішення органу державної податкової служби про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення готівки приймається за формою згідно з додатком 1.
У пп.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України зазначено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Прокурором та позивачем нормативно не обґрунтована можливість стягнення з відповідача коштів у рахунок погашення податкового боргу з рахунків у банках, що будуть відкриті в обслуговуючих банках на момент виконання судового рішення.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунаєвецький арматурний завод» (69032, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Доківська, буд.3, ідентифікаційний код 32875218) до бюджету 8930 грн. 90 коп. (вісім тисяч дев’ятсот тридцять гривень дев’яносто копійок) податкового боргу по земельному податку з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Дунаєвецький арматурний завод», та за рахунок готівки Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунаєвецький арматурний завод».
В іншій частині позову – відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова виготовлена у повному обсязі 30.06.2011.
Суддя (підпис) О.О. Прасов
Постанова не набрала законної сили
Суддя О.О. Прасов