ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2011 року о 11-55 годині Справа № 2а-2026/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Батрак І.В.,
при секретарі Тєтєрєвій К.О.,
за участю представника позивача Крошки В.В.
представника відповідача Жигунової О.М.
розглянув в відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі
до Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі звернулася з адміністративним позовом до Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 9988,95 гривень.
За результатами перевірки відповідача складено акт №174/08-00000008/00194731 від 20.11.2009 та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0000390808 від 03.12.2009 в розмірі 9988,95 гривень.
У звязку з тим, що постановою судді Запорізького окружного адміністративного суду м. Запоріжжя Стрельніковой Н.В. № 2а-2026/10/0870 позов Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про скасування рішення штрафних (фінансових) санкцій задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000390808 від 03.12.2009 у розмірі 9506,98 гривень.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду № 2а-2208/10/0870 від 31.03.2011, апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі по адміністративній справі № 2а-2208/10/0870 залишено без задоволення.
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» по адміністративній справі № 2а-2208/10/0870 залишено без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду м. Запоріжжя від 21.05.2010 Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про скасування рішення штрафних (фінансових) санкцій без змін.
Сума штрафних (фінансових) санкцій, яка підлягає стягненню становить 481,97 гривень.
Позивач позов підтримує та просить суд стягнути вищезазначену заборгованість.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що у ході перевірки встановлено, що у касі підприємства надходили щоденно готівкові кошти та залишок готівки у касі підприємства при цьому не перевищував установлений ліміт, але з урахуванням залишку розмінної монети, на торговельних точках підприємства, яка не надходила до каси підприємства, а залишалась у касах торговельних об'єктів, у зазначені в акті дні виникають понадлімітні залишки готівки в касі підприємства, що є порушенням вимог п. п. 2.8 п. 2, п. п. 7.23 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Також перевіряючими встановлено порушення підприємством вимог п. п. 2.11 п. 2. п. п. 7.46 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки до авансових звітів про використання коштів, наданих під звіт (виплата матеріальної допомоги на поховання) не надано жодного підтверджуючого документу на кошти, видані під звіт, окрім розписок довільної форми від іншої людини об отриманні матеріальної допомоги. Також вказує, що підприємство в порушення вимог п. 2.11 п. 2, п. п. 7.46 п. 7 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні , п. 2 Порядку складання Звіту про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт підприємством перевищено встановлені строки використання виданої під звіт готівки на суму 119,5 гривень, а саме несвоєчасне повернення залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом).
Представник відповідача позов не визнає, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив.
На підставі направлень № 0602 від 02.10.2009, № 0602/1 від 29.10.2009, № 0671 від 06.11.2009 фахівцями СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі проведено планову виїзну перевірку ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 по 30.06.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 30.06.2009, за результатами якої складено акт № 174/08-08/00194731 від 20.1 1.2009.
Перевіркою встановлено порушення підприємством ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в частині термінів розрахунків по імпортному договору; п. п. 2.8 п. 2, 7.23 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №40/10320 від 13.01.2005, із змінами та доповненнями; п. 2.11 п. 2, п.п.7.46 «Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №40/10320 від 13.01.2005 із змінами та доповненнями; п. 2.11, п. 7.46 «Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №40/10320 від 13.01.2005 із змінами та доповненнями, п. 2 Порядку складення Звіту про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, затвердженого наказом ДПА України №440 від 19.09.2003 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України №515/8236 від 09.10.2003 та п.п. 1.11 п.-1 р.1 «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» затвердженої наказом Міністерства фінансів України №59 від 13.03.1998 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №218/2658 від 31.03.1998 із змінами та доповненнями.
03.12.2009 на підставі акта перевірки № 174/08-08/0019473 3 від 20.11.2009 СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі прийняте рішення № 0000390808, про застосування до КП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства з обігу готівки в сумі 9988.95 гривень.
Не погоджуючись із рішенням, КП «Запорізький титано-магнієвий комбінат»
25.12.2009 подано скаргу № 25/02-4515 від 25.12.2009 до ДПА у Запорізькій області. Рішенням № 6076/10/25-020 від 30.12.2009 ДПА у Запорізькій області строки розгляду скарги були продовжені до 10.02.2010. Рішенням № 395/10/25-020 від 08.02.2010 про результати розгляду скарги ДПА в Запорізькій області залишила без змін рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням. КП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» повторно оскаржило рішення до ДПА України (скарга № 25/02-417 від 23.02.2010). Рішенням № 2502/6/25-0415 від 13.03.2010 залишено без змін рішення № 0000390808 від 03.12.2009 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Пройшовши процедуру апеляційного узгодження КП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» звернулося до суду з позовом. Постановою № 2а-2208/10/0870 позов був частково задоволений. Після залишення постанови № 2а-2208/10/0870 без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, вона набрала законної сили 31.03.2011.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного.
У ході перевірки встановлено, що до каси підприємства надходили щоденно готівкові кошти та залишок готівки у касі підприємства при цьому не перевищував установлений ліміт, але з урахуванням залишку розмінної монети на торгівельних точках підприємства, яка не надходила до каси підприємства, а залишалась у касах торгівельних об'єктів, у зазначені в акті перевірки дні виникали понадлімітні залишки готівки в касі підприємства. Таким чином, підприємство тримало в позаробочий час у своїй касі готівку, що перевищує установлений ліміт каси. Всього перевищення лімітів залишку готівки у касі підприємства за перевіряє мий період було виявлено на суму 3299,54 гривні.
Судом з'ясовано, що ліміт каси у відповідача виникав саме за рахунок розмінної монети, яка знаходилась у торгівельних точках підприємства. При цьому застосування положення п. 5.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні суд до уваги не приймає, оскільки суду не надані підтверджуючі документи того, що підприємство наступного робочого дня здавало до установи банку суму, яка б перевищувала встановлений ліміт каси або у сумі меншій, ніж та, що перевищувала ліміт каси у попередній день, за умови використання підприємством решти коштів (що перевищувала ліміт) на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства.
В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення вимог п.п. 2.11 п.2. п.п.7.46 п.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 та п.2 Порядку складання Звіту про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, затвердженого наказом ДПА України № 440 від 19.09.2003, зареєстрованого Міністерстві юстиції України№515/8236 від 09.10.2003 встановлено за періоди : березень 2008 року, квітень 2008 року, червень 2008 року, жовтень 2008 року, грудень 2008року, березень 2009 року проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордеру) який би підтверджував сплату готівкових коштів підзвітної особи на загальну суму 3 500 гривень.
Оскільки підприємство оформило видачу матеріальної допомоги, саме як готівкових коштів під звіт то відповідно до п.2.11. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні вказана операція потребує звітування при використанні грошових коштів та до звіту повинні бути надані відповідні розрахункові документи, що підтверджують витрати.
Оскільки документів підтверджуючих витрати надано не було, то висновки податкового органу є правомірними.
Відповідно абз. 5 п. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (із змінами та доповненнями) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійним представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 % відданих під звіт сум.
Відповідно ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як свідчать матеріали справи, оспорювань рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства з обігу готівки в сумі 481, 97 гривень винесено в межах річного строку, передбаченого ст. 250 ГК України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті вони на підставі Конституції та в межах законів України.
Оскільки рішення за № 0000390808 від 03.12.2009 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства з обігу готівки в сумі 481, 97 гривень відповідає нормам ст. 250 ГК України, його в цій частині слід визнати правомірним та задовольнити.
У відповідності до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно ст. 241 ГК України у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил здійснення господарської діяльності, ним сплачується до відповідного бюджету грошова сума - адміністративно-господарський штраф. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення фінансових санкцій з ДП «ЗТМК» по епізоду з перевищенням ліміту каси з 28.01.2009 по 29.01.2009 на суму 462,10 гривень та по епізоду щодо несвоєчасного повернення залишку невикористаних коштів по видатковому касовому ордеру № 1269 від 03.12.2008 на суму 19,87 гривень, а всього на суму 481,97 гривень є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства Запорізький титано-магнієвий комбінат» в доход держави штрафні (фінансові) санкції за порушення норм регулювання обігу готівки. а саме за перевищення ліміту каси на суму 462.10 грн., за несвоєчасне повернення залишку невикористаних коштів по видатковому касовому ордеру №1269 від 08.12.2008 на суму 19,87 грн., а всього на суму 481.97 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на
апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення
п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова складена в повному обсязі 11.07.2011.
Суддя І.В. Батрак