ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"16" квітня 2008 р.
Справа № 14/220-5057
14 год. 49 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за позовом Теребовлянського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття м. Теребовля, вул. Кн. Василька, 112
до відповідача-1 Відділу освіти Теребовлянської районної державної адміністрації вул. І.Франка, 3, м. Теребовля
до відповідача-2 Котузівської ЗОШ І-ІІ ступенів, с. Котузів, Теребовлянського району, Тернопільської області
про стягнення штрафу в сумі 2873,74 грн.
За участю представників сторін:
Позивача: Юрисконсульт Теребовлянського районного центру зайнятості Лемішка Г.В, доручення № РУ-06/1147 від 20.12.07 р.;
Відповідача-1: Юрисконсульт Відділу освіти Теребовлянської районної державної адміністрації Владика І.М., доручення № 01 від 16.01.08 р.;
Відповідача-2: Директор школи Динька В.М., довіреність № РУ-06/1147 від 12.03.08 р.
Суть справи:
Теребовлянський районний центр зайнятості м. Терербовля звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до Відділу освіти Теребовлянської районної державної адміністрації м. Теребовля та Котузівської ЗОШ І-ІІ ступенів, с. Котузів, Теребовлянського району, Тернопільської області про стягнення штрафу в сумі 2873 грн.74 коп.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, та згідно пояснення повноважного представника, позивач посилається на те, що відповідачем-2 вивільнено працівника у зв'язку із зміною організацією праці, проте в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" не повідомлено про це у письмовій формі державну службу зайнятості. В зв'язку з чим просить стягнути штраф в розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника.
В своїх запереченнях проти позову, та згідно пояснень повноважного представника, відповідач-1 проти позову заперечує, при цьому посилається на те, що вивільнення працівника проводилось безпосередньо Котузівською ЗОШ І-ІІ ступенів і, відповідно, саме відповідач-2 мав би повідомити Теребовлянський центр зайнятості про звільнення працівника у терміни, шо визначені законодавством. яке регламентує спірні правовідносини.
В своїх запереченнях проти позову та згідно пояснень повноважного представника, відповідач-2 проти позову заперечує, при цьому посилається на те, що підставою для звільнення працівника слугував наказ відділу освіти Теребовлянської райдержадміністрації №116 від 04.05.2007р. "Про скорочення чисельності штату працівників Котузівської ЗОШ І-ІІ ступенів".
Учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до ст.41 КАС України проводилась технічна фіксація судового процесу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:
У зв'язку із зміною в організації праці та закінченням паливного сезону, 04.05.2007р. відділом освіти Теребовлянської районної державної адміністрації прийнято наказ №116 "Про скорочення чисельності штату працівників Котузівської ЗОШ І-ІІ", відповідно до якого з 03.07.2007 року внесено зміни в штатний розпис Котузівської ЗОШ І-ІІ ст., шляхом скорочення 0,5 ставки робітника з обслуговування і поточного ремонту електрообладнання (електроконвекторів).
На підставі даного наказу директором Котузівської ЗОШ І-ІІ ступенів Динька В.М. 27.06.2007р. прийнятий наказ №22-к, яким звільнено з посади (0,5 ставки) робітника з обслуговування і поточного ремонту електроконвекторів Дзецюха І.В.
20.11.2007р. повноважною особою позивача в присутності директора Котузівської ЗОШ І-ІІ ступенів складено акт №3, яким зафіксовано порушення закладом освіти порядку інформування контролюючого органу про вивільнення працівника.
Оцінивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги до Котузівської ЗОШ І-ІІ ступенів підлягають задоволенню з огляду на таке.
Згідно з частиною 2 статті 124 Конституції України, яка є нормою прямої дії, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Статтею 6 Закону України від 7 лютого 2002 року N 3018-III "Про судоустрій України" всім суб'єктам правовідносин гарантовано захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-ХІІ від 1 березня 1991 року (з наступними змінами) на підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності та на їх службових осіб покладено обов'язок по сприянню проведення державної політики зайнятості.
Відповідно до п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
У відповідності до п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
У пункті 2 статті 26 Закону України "Про загальну середню освіту" від 13.05.1999р. №651-XIV зокрема зазначено, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою. Призначення на посаду та звільнення з посади заступників керівника та інших педагогічних працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідним органом управління освітою за поданням керівника загальноосвітнього навчального закладу. Призначення на посаду та звільнення з посади інших працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює його керівник.
У пункті 17 розділу 4 Статуту Котузівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянського району зазначено, що інженерно-технічні працівники та навчально-допоміжний персонал приймаються на роботу і звільняються директором навчального закладу згідно з чинними законодавством. При цьому, робітник з обслуговування і поточного ремонту електрообладнання Дзецюх Іван Володимирович належав до числа інженерно-технічних працівників, тому він призначався і звільнявся з роботи директором Котузівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянського району.
Твердження відповідача-2 про те, що Котузівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Теребовлянського району не є юридичною особою спростовується наявною в матеріалах справи довідкою №11-08 від 15.02.2008р. виданою Державним реєстратором Теребовлянської районної державної адміністрації, про те, що 15.12.2006р. проведено включення відомостей про юридичну особу Котузівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Теребовлянського району Тернопільської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, номер запису 16371200000000442 та відомостями долученого до матеріалів справи статуту Котузівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянської району, Тернопільської області.
Як вбачається із наявної у матеріалах справи довідки №01/72 від 14.01.2008р. виданої Теребовлянським районним центром зайнятості Котузівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Котузів не зареєстрована у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття як платник страхових внесків до Фонду у зв'язку з тим, що фінансування навчального закладу здійснює відділ освіти Теребовлянської РДА.
У відповідності до п.1 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, їх службові особи зобов'язані сприяти проведенню державної політики зайнятості зокрема на основі додержання законодавства про працю, а також прийнятих відповідно до нього умов договорів та угод.
При цьому, Закон не ставить прямий обов'язок державній службі зайнятості щодо примусової реєстрації усіх юридичних осіб як платників страхових внесків до Фонду, а сама реєстрація є прерогативою службових осіб юридичної особи.
Таким чином, Котузівською загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів в порушення вимог п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" у строки встановлені цим Законом не проінформовано в письмовій формі державну службу зайнятості, та не подавши при цьому в десятиденний строк після вивільнення списки фактично вивільнених працівників.
Як вбачається із долученої до матеріалів справи довідки виданої Котузівською ЗОШ І-ІІ ступенів про заробітну плату та інші прибутки, за пропрацьований рік в період з липня 2006 року по червень 2007 року працівником Дзецюх І.В. отримано заробітню плату в сумі 2873,74 грн. і відповідно до ч.2 п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" штраф, який заявлений до стягнення визначений у розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника.
За таких обставин, згідно Закону України "Про зайнятість населення", Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою КМУ від 24.06.1991р. № 47, підлягає стягненню з відповідача-2 штраф в сумі 2873 грн. 74 коп., а в задоволенні позовних вимог до відділу освіти Теребовлянської районної державної адміністрації слід відмовити, оскільки саме вивільнення проводилось Котузівською ЗОШ І-ІІІ Теребовлянського району, Тернопільської області, і саме остання повинна нести відповідальність, за порушення вимог законодавства, що регламентує спірні правовідносини.
Судові витрати в силу положень ч. 4 ст. 94 КАСУ стягненню з відповідача-2 не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2,3,7-17,70,71,87,89,94,128,158-163,167 КАС України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги до Котузівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів задовольнити.
2. Стягнути із Котузівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів (с.Котузів, Теребовлянського району, Тернопільської області) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (№37175305900468 банк ГУДКУ в Тернопільській області МФО 838012, Ідент. код 23588154) штраф в сумі 2873 (дві тисячі вісімсот сімдесят три) грн. 74 коп.
3. Видати виконавчий лист за заявою Теребовлянського районного центру зайнятості.
4. В задоволенні позовних вимог до відділу освіти Теребовлянської районної державної адміністрації відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя