ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" червня 2011 р.Справа № 18/17/5025/700/11 за позовом Прокурора Віньковецького району в інтересах держави в особі Віньковецької селищної ради смт. Віньківці та Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький, відділу Держкомзему у Віньковецькому районі Хмельницької області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 м. Вінниця
про стягнення 9749,52 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки та зняттям ґрунтового покриву земельної ділянки
Суддя Саврій В.А.
Представники сторін:
від позивача 1: не з'явився
від позивача 2: ОСОБА_1.- за довіреністю від 04.05.2011р.
від позивача 3: не з'явився
від відповідача: не з'явився
за участю прокурора відділу прокуратури Хмельницької області - не з'явився
В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частину рішення.
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся до суду з позовом про стягнення 9749,52 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки та зняттям ґрунтового покриву земельної ділянки. В обґрунтування вимог посилається на ст.ст. 168 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 1166 ЦК України.
Повноважний представник Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м.Хмельницький в судовому засіданні наполягає на задоволенні позову.
Разом з тим, державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області у відповідності із ст. 22 ГПК України подано уточнення. У згаданому уточненні просить задоволити позов прокурора Віньковецького району та стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 9749,52грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на користь інспекції для зарахування до місцевого бюджету Віньковецької селищної ради на наступні реквізити: одержувач коштів: Віньковецька селищна рада; р/р: 33119331700035; код класифікації: 24062100; ОКРО одержувача коштів: 23565182; МФО: 815013; банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області.
Віньковецька селищна рада повноважного представника в судове засідання не направила, у надісланому на адресу суду листі №228 від 30.06.2011р. просить слухання справи проводити без участі її представника. Позов прокурора заявлений до ПП ОСОБА_2. підтримує, а тому просить його задовольнити.
Відділ Держкомзему у Віньковецькому районі Хмельницької області на адресу суду 20.06.2011р. направив лист №08-04-05/382, в якому просить розглянути справу №18/17/5025/700/11 за відсутності представника відділу.
Дані клопотання подані у відповідності із вимогами чинного законодавства, не порушують чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси, а тому судом приймаються.
Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, письмової позиції з приводу поданого позову не подав.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
06.06.2008р. працівниками Кам'янець-Подільського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель та відділу земельних ресурсів у Віньковецькому районі проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства фізичною особою-підприємцем Горковенко Андрієм Сергійовичем м. Вінниця, за результатами якої складено акт, яким встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,3528 га земель сільськогосподарського призначення без спеціального дозволу та зняв верхній шар ґрунту на території с. Подолянське, вул. Зелена, 43, Віньковецького району Хмельницької області. Копія акту було направлено відповідачу поштою.
Як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення від 23.06.2008р. №003843 та №003844 відповідач пояснив, що дійсно самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,3528 га і зняв шар ґрунту.
За наслідками перевірки, фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 м. Вінниця притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанови про накладення адміністративного стягнення від 23.06.2008р. №2 та №3.
В матеріалах справи наявний розрахунок розміру шкоди, заподіяних державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2. м. Вінниця, який проведено відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, згідно якого розмір шкоди становить: 9749,52грн., з яких 2920,29 грн. за самовільне зайняття земельної ділянки та 6829,23 грн. за зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Оскільки відповідач нараховану шкоду в добровільному порядку не погасив, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Підпунктом 2.3 Методичних рекомендацій, затверджених Наказом Держземінспекція, Держземагентство від 12.09.2007р. № 110 передбачено, що шкода (збитки), що заподіяні на земельних ділянках державної та комунальної власності, які надані у користування чи передані у власність юридичних та фізичних осіб, внаслідок їх використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, якщо порушення вчинено власником чи користувачем земельної ділянки, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді. У разі вчинення зазначених порушень іншими юридичними та фізичними особами, які самовільно зайняли надані у користування чи передані у власність земельні ділянки та здійснили вищезазначені правопорушення, шкода повинна бути відшкодована державі чи територіальній громаді (в залежності від місця розташування земельної ділянки - в межах чи за межами населеного пункту), а також власнику чи користувачу земельної ділянки.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до ч.2 ст. 168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Згідно п. "в" ч.1 ст. 211 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами та стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Як вбачається з матеріалів справи, факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства встановлено актом від 06.06.2008р., крім того, підтверджується постановами про накладення адміністративного стягнення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2. від 23.06.2008р. №2 та №3.
Нарахований постановами про накладення адміністративного стягнення від 23.06.2008р. №2 та №3 штраф був сплачений відповідачем, що підтверджується постановами про закінчення виконавчого провадження, що наявні в матеріалах справи.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяних державі відповідачем внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу та самовільного захоплення земельної ділянки проведено відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), затвердженого Постановою КМУ від 25.07.2007р. № 963.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення 9749,52 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки та зняттям ґрунтового покриву земельної ділянки обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували позовні вимоги та про погашення даного розміру шкоди суду не подано.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 45, 12, 15, 33, 34, 35, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Прокурора Віньковецького району в інтересах держави в особі Віньковецької селищної ради смт. Віньківці та Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький, відділу Держкомзему у Віньковецькому районі Хмельницької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 м. Вінниця про стягнення 9749,52 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки та зняттям ґрунтового покриву земельної ділянки задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування до місцевого бюджету Віньковецької селищної ради: одержувач коштів: Віньковецька селищна рада; р/р: 33119331700035; код класифікації: 24062100; ОКРО одержувача коштів: 23565182; МФО: 815013; банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області - 9749,52 грн. (дев'ять тисяч сімсот сорок дев'ять гривень 52коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31112095700002 МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, отримувач коштів УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області; код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, 102грн. (сто дві гривні ) витрат по оплаті державного мита.
Видати наказ.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31211264700002 отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, 236грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
СуддяВ.А. Саврій
Повний текст рішення складено 04.07.2011р.
Віддрук. 7 прим. : 1 - до справи, 2,3,4 - позивачам, 5 - відповідачу, 6- прокуратура Віньковецького району, 7- прокуратура області.