Постанова № 16639195, 30.06.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2011
Номер справи
2а/2370/4431/2011
Номер документу
16639195
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2011 року Справа № 2а/2370/4431/2011

16 год. 23 хв.м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В. О.,

секретар судового засідання Білоус А. М.,

за участю:

представників позивача Арескула О. Ю., Дорош В. І.,

відповідача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,

встановив:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подало позов про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_3 заборгованості в розмірі 7985 грн. 33 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проведеною перевіркою відповідача встановлено укладення останнім з двома працівниками трудових договорів, які не відповідають вимогам законодавства, оскільки в цих договорах не вказані ні посада, ні докладні характеристики роботи за посадою, ні вимоги до рівня її виконання. Вказані порушення були також виявлені і територіальною державною інспекцією праці в Черкаській області.

Також позивач зазначає, що у відповідача працювало чотири особи, які забезпечували здійснення підприємницької діяльності, їх посадові оклади з січня 2009 року по липень по 2010 року збільшилися лише з 605 грн. до 88 грн. В період, коли відбувається скорочення обсягів виробництва та запроваджується неповний робочий тиждень для працівників, відповідач вводить посади адміністратора та менеджера з продажу з окладами 2000 грн., на ці посади приймає двох вагітних жінок за два місяці до надання відпустки по вагітності та пологах. Вказані особи не мали освіти для зайняття відповідних посад. Одна х прийнятих на роботу жінок фактично не могла виконувати роботу у відповідача, оскільки проживала в Дніпропетровську, постійно зверталась там в жіночу консультацію, що підтверджується листом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Позивач також посилається на правомірність проведення перевірки та вказує на те, що16.02.2011р. було прийняте рішення № 64, яким до відповідача застосовано штраф в розмірі 8425 грн. за порушення порядку витрачання коштів, а також не прийняті до зарахування витрати в розмірі 16849 грн. 16 коп. Вказане рішення відповідач отримав, проте у визначений строк кошти не повернув.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити повністю.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, посилаючись на те, що позивач вказує на порушення відповідних статей Закон України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, проте не обґрунтовує у чому воно полягало.

Також відповідач зазначає, що жодного з вказаних в акті перевірки порушень вчинено не було, а тому підстави для застосування штрафних санкцій відсутні. Крім того вказує на неправомірність проведеної перевірки.

Відповідач та його представник в судовому засіданні проти вимог позивача заперечили повністю та просили в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та його представника, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року № 2240-III (далі Закон № 2240-III).

Відповідно до статті 1 Закону № 2240-III загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, повязаних із смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно статті 22 Закону № 2240-III платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Взяття на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду юридичних осіб (відокремлених підрозділів юридичних осіб) та фізичних осіб - підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами відділень Фонду.

Відповідач, як фізична особа підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований 12.11.2007р. та згідно повідомлення 15.07.2008р. взятий на облік як страхувальник та платник страхових внесків.

Відповідно до статті 27 Закону № 2240-III страхувальник зобовязаний, зокрема, нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Розміри внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування визначено Законом України “Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування” (чинний до 01.01.2011р.)(далі - Закон № 2213-III).

Згідно статті 1 Закону № 2213-ІІІ розмір внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування становить для роботодавців 1,4 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до статті 48 Закону № 2240-III за рахунок коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Статтею 49 Закону № 2240-III передбачено, що за поданням відділень Фонду правління Фонду щорічно розглядає та затверджує програми (у розрізі районів) щодо відновлення здоровя застрахованих осіб і членів їх сімей, які включають санаторно-курортне лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, та їх кошторис. Витрати на ці цілі здійснюються за рахунок коштів, передбачених бюджетом Фонду.

Статтею 30 Закону № 2240-III визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Судом встановлено, що 11.02.2011р. головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена позапланова перевірка відповідача щодо повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та використання його коштів на виплату встановлених видів допомоги по соціальному страхуванню за період з 01.10.2010р. по 11.02.2011р.

В результаті перевірки встановлено порушення відповідачем статей 38, 52 Закону № 2240-III, п. 9 наказу Державної податкової адміністрації України “Про затвердження свідоцтва про сплату єдиного податку та порядку його видачі” від 29.10.1999р. № 599, ст. 21 Кодексу законів про працю України та зазначено, що трудові договори укладені не відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001р. № 260.

Результати перевірки зафіксовані в акті № 89 від 11 лютого 2011 року, один примірник якого отримав відповідач. Крім того, 11 лютого 2011 року головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вкладено акт про відмову відповідача від підписання акту перевірки № 89 від 11 лютого 2011 року.

На підставі вказаного акту позивач 16.02.2011р. прийняв рішення № 64, яким вирішив стягнути з відповідача штраф за порушення порядку витрачання коштів Фонду у розмірі 8425 грн., а також зазначив про не прийняття до зарахування витрат у розмірі 16849 грн. Рішення № 64 від 16.02.2011р. отримане відповідачем 25.02.2011р., яке ним до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності чи до суду не оскаржене.

Крім того, 28 квітня 2011 року відповідач подав звіт по коштах загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за перший квартал 2011 року, в якому самостійно зазначив наявність заборгованості перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в розмірі 7985 грн. 33 коп.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, ідентифікаційний код 21355026) заборгованість в розмірі 7985 (сім тисяч девятсот вісімдесят пять) грн. 33 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя В.О. Гаврилюк