СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-3010/10/12/0170
15.03.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіДадінської Т.В.,
суддів Санакоєвої М.А. , Єланської О.Е. секретар судового засіданняБожко О.О.
за участю сторін:
представник позивача, Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим - не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Красноперекопської районної організації всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" - не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М. ) від 25.05.10 у справі № 2а-3010/10/12/0170
за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (вул. Північна 2, Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
доКрасноперекопської районної організації всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" (вул. Східна, 3/2, Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
про припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.05.2010 року в задоволені позову Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим до Красноперекопської районної організації всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" про припинення юридичної особи відмовлено повністю.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.05.2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга мотивована невідповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам чинного законодавства.
Представники позивача та відповідача у судове засідання не зявилися. Про дату, час та місце розгляду справи сторони були сповіщені належним чином..
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши у відкритому судовому засіданні доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що Красноперекопська районна організація всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" зареєстрована Виконавчим комітетом Красноперекопської міської Ради АР Крим як юридична особа, ідентифікаційний код 34051388 і є громадською організацією (а.с. 4). Відповідач перебуває на обліку як платник податків в Красноперекопській обєднаній державній податковій інспекції в АР Крим (а.с. 16), заборгованості з податків і зборів, що контролюються податковим органом не має (а.с. 12-14).
Згідно із довідкою позивача (а.с. 9) відповідач не подає до органів державної податкової служби України встановлену законом звітність з 3 кварталу 2007 року.
Згідно частини 2 та 3 статті 1 Закону України “Про обєднання громадян”, об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація. Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Частиною 1 статті 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Також, частиною 2 статті 3 вказаного Закону встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій
Частина 4 статті 14 Закону України “Про об'єднання громадян” реєстрація як один із способів легалізації (офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
Підпунктом 7 пункту б частини 1 статті 38 Закону України “Про місцеве самоврядування” виконавчим органам сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.
Закон України “Про об'єднання громадян” є спеціальним законом, який регулює порядок створення діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.
Згідно із статтею 19 Закону України “Про об'єднання громадян”, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Положеннями статті 24 Закону України “Про об'єднання громадян” передбачено, що об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Статтею 26 зазначеного Закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю. Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Посадові особи, органів які легалізують об'єднання громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Статтею 28 вказаного Закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, а саме: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).
Відповідно до статті 32 Закону України “Про об'єднання громадян” порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Так, згідно статті 32 вищевказаного Закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Отже, спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації) як спеціальна санкція за порушення норм Закону України “Про об'єднання громадян”, яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб - легалізуючого органу або прокурора.
Позивачем не враховано особливостей щодо підстав та порядку припинення юридичної особи обєднання громадян, яким є відповідач.
Залишено також поза увагою те, що в силу приписів статті 32 Закону України “Про об'єднання громадян” ініціатором ліквідації юридичної особи обєднання громадян може бути лише легалізуючий орган або прокурор.
Як було зазначено вище, органом легалізації Красноперекопської районної організації всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" є Виконавчий комітет Красноперекопської міської Ради.
Отже, пункт 17 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначає, що органам державної податкової служби в установленому законом порядку надано право звертатись до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, а цю норму не можна розповсюдити на громадську організацію.
Судом першої інстанції повно зясовані обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду, викладені в судовому рішенні, відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.05.10 у справі № 2а-3010/10/12/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 21 березня 2011 р.
Головуючий суддяТ.В. Дадінська
Судді М.А.Санакоєва О.Е.Єланська