ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.06.11Справа №2а-1497/11/2770
каб. № 1
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі колегії суддів:
головуючого судді - Гавури О.В.;
суддів - Водяхіна С.А.,
Дудкіної Т.М.,
при секретарі - Плаксіній О.С.,
з участю: позивача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 25.02.2011, Приватне підприємство «Анклав»;
відповідача - ОСОБА_3, довіреність № 41/1-8-12ІП від 16.02.2011, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомПриватного підприємства "Анклав"доТериторіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку Українипро визнання протиправними та скасування постанов про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство “Анклав”звернулось до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі про визнання протиправним та скасування постанов про застосування фінансових санкцій від від 19.04.2011 № 113982, 113983, 113984, 113985, 113986, 113987, 113988, 113989, 113990, 113991.
Позовні вимоги обґрунтовуються порушенням відповідачем вимог діючого законодавства при застосуванні фінансових санкцій, оскільки підприємство здійснює регулярні спеціальні перевезення у м.Севастополі за маршрутом № 12 “Максимова дача центр міста”, під час перевірки були надані усі необхідні документи.
Ухвалою суду від 13.05.2011 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 13.05.2011 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою суду від 26.05.2011 в порядку ч.1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України замінено відповідача Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі на належного Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України.
В ході судового розгляду представники позивача на заявлених позовних вимогах наполягали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача з заявленими вимогами не погодився, в судовому засіданні пояснив, що дії відповідача під час проведення перевірки є правомірними, тому постанови про застосування штрафних санкцій є обґрунтованими, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянув справу за наявними матеріалами та прийшов до наступного.
Приватне підприємство “Анклав” зареєстровано як юридична особа Нахімовською РДА у м.Севастополі 18.03.2002, ідентифікаційний код 31935003.
Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України Приватному підприємству “Анклав” видана ліцензія на надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі). Строк дії ліцензії з 09.12.2006 по 08.12.2011.
23.12.2009 між позивачем та Комітетом мікрорайону “Максимова дача” Ленінського району м. Севастополя (Замовник) та приватним підприємством “Анклав”(перевізник) був укладений договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по регулярним спеціальним маршрутам, відповідно до умов якого зазначений договір укладений на перевезення робітників та службовців комітету, підприємств та організацій, що знаходяться на адміністративній території Замовника, учнів, студентів, військовослужбовців та інших, а також організованих груп пасажирів, які мають відношення до Замовника (а.с.32-36).
Пунктом 1.3 цього договору передбачено, що Замовник за узгодженням з Перевізником присвоїв регулярному спеціальному маршруту наступний № 12 “Максимова дача Центр міста”.
Регулярні спеціальні перевезення здійснюються на підставі цього договору відповідно до розкладу руху та умов, встановлених паспортом маршруту, затвердженому Відділом Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, що встановленого пунктом 1.4 цього договору.
Пунктом 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
На виконання зазначеного Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі були проведені рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема, транспортних засобів, на яких здійснювались перевезення пасажирів за маршрутом № 12 “Максимова дача-центр міста”у м.Севастополі.
14.03.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача з державним номером СН 0701 АА, на вул. Леніна, 1, у м. Севастополі, за результатами якої складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 228103. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, квитково облікового листа. Згідно запису в акті перевірки водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису в акті перевірки відмовився.
На підставі акту перевірки від 14.03.2011 № 228103 відповідачем стосовно позивача прийнята постанова від 19.04.2011 № 113988 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн.
24.03.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державними номерами СН 9430 АС, СН 1007 АА, СН 0136 АА на вул. Генерала Острякова, 86, у м.Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 228124, 228087, 228088. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, квитково-облікового листа. Акт перевірки № 228087 підписаний водієм транспортного засобу без зауважень та заперечень, в актах № 228124, 228087 водії від підпису та пояснень відмовились.
На підставі актів перевірки від 24.03.2011 №№ 228124, 228087, 228088 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 19.04.2011 № 113989, № 113990, № 113991 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.
25.03.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача з державним номером СН 0788 АА, на вул. Леніна, 46, у м. Севастополі, за результатами якої складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 228136. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без схеми маршруту, розкладу руху. Згідно запису в акті перевірки водій транспортного засобу від пояснень та підпису акта перевірки відмовився.
На підставі акту перевірки від 25.03.2011 № 228136 відповідачем стосовно позивача прийнята постанова від 19.04.2011 № 113987 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн.
05.04.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державними номерами СН 0778АА, СН 0784 АА на вул. О. Кошевого, 5, у м. Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 228193,228194. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, квитково-облікового листа. Акт перевірки № 228193 підписаний водієм транспортного засобу без зауважень та заперечень, в акті №228194 водій транспортного засобу від пояснень та підпису відмовився.
На підставі актів перевірки від 05.04.2011 №№ 228193, 228194 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 19.04.2011 №№ 13985, 113986 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній.
07.04.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державними номерами СН 0115 АА, СН 0995 АА, СН 0136 АА на вул. Леніна, 16-А, у м. Севастополі, за результатами котрої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 228156, 228175, 228176. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, квитково-облікового листа. Акт перевірки № 228176 підписаний водієм транспортного засобу без зауважень та заперечень, в актах № 228156, 228175 водії від підпису та пояснень відмовились.
На підставі актів перевірки від 07.04.2011 №№ 228156, 228175, 228176 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 19.04.2011 № 113982, № 113983, № 113984 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.
Позивач вважає, що вказані вище постанови прийняті протиправно, оскільки всі передбачені ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документи, необхідні для здійснення пасажирських перевезень, під час рейдових перевірок у водіїв транспортних засобів були в наявності.
Відповідно до положень ст. 86 КАС України, провівши оцінку представленим доказам, судова колегія вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001, № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до ст. 39 зазначеного Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень, зокрема, для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх. дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на той факт, що під час перевірки були у наявності схема маршруту, розклад руху, визначені в паспорті регулярного спеціального автобусного маршруту, враховуючи наступне.
Розпорядженням Севастопольської МДА № 328-р від 12.05.2008, на виконання рішення Господарського суду м. Київа від 23.10.2007 щодо видачі тимчасового дозволу на маршрут №12 «Максимова дача - центр міста», приватному підприємству «Анклав» виданий тимчасовий дозвіл строком на 3 місяці на перевезення пасажирів по, маршруту №12 «Максимова дача - центр міста». Пунктом 2 цього розпорядження передбачено, що з 15.08.2008 ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста».
Розпорядженням Севастопольської МДА № 496-р від 03.07.2008 внесені зміни до розпорядження № 328-р від 12.05.2008, пункт 2 розпорядження № 328-р від 12.05.2008 викладений у наступній редакції: «з 2 вересня 2008 ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста».
Постановою господарського суду м. Севастополя від 21.07.2009, залишеною без змін ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 у справі №5020-12/491-7/027-12/025 відмовлено у задоволенні позову Комітету мікрорайону «Максимова дача» Ленінського району м. Севастополя до Севастопольської МДА, треті особи - ПП «Анклав», ТОВ «Сім Сіті Транс» про визнання незаконним та скасування пункту 2 Розпорядження Севастопольської МДА від 12.05.2008 р. № 328-р.
Крім того, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 встановлений факт того, що рішенням Севастопольської міської Ради № 4110 від 13.12.2005 прийнято рішення «Про регіональну програму «Транспорт», відповідно до якої, затверджено маршрут автобусу №12-а, та не передбачено маршруту №12. Крім того, 12.03.2008 Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 3861 «Про затвердження автобусних міських та приміських маршрутів загального користування», перевезення на яких здійснюється в загальному режимі.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Статтею 14 Закону № 2344-III передбачено, що відповідно до програм розвитку та вдосконалення транспорту Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та Київська і Севастопольська міські рада затверджують регіональні програми розвитку автомобільного транспорту, які визначають розвиток мережі автобусних маршрутів загального користування на відповідній території та її інфраструктури, оновлення та поповнення парку автобусів, будівництво автомобільних доріг, перелік сільських населених пунктів, що будуть забезпечені автобусним сполученням з районними центрами, кошти на покриття збитків автомобільних перевізників, які обслуговують збиткові маршрути загального користування , а також заходи з безпеки перевезень.
Статтею 6 Закону № 2344-III зазначено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень, а органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними Законами України.
Відповідно до п. п. 14-18 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 регулярні перевезення організують відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (далі - замовники регулярних перевезень) згідно з програмами розвитку автомобільного транспорту та відповідній території з метою задоволення потреби населення у перевезеннях з урахуванням пропозицій громадян, підприємств, установ, організацій і перевізників. Замовники регулярних перевезень визначають умови їх організації на відповідній території. Автобусний маршрут загального користування (далі - маршрут) відкривають: Укравтотранс - міжобласний та міжнародний; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації - внутрішньо обласний; виконавчі органи сільських, селищних і міських рад - міський. Відкриття та закриття маршруту проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень з одночасним внесенням змін до реєстру маршрутів. Припинення перевезень за маршрутом проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень, яке приймається не пізніше ніж за 15 днів до припинення перевезень, а у разі настання обставин непереборної сили - невідкладно.
Відповідно до п. 2.14 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 278 від 07.05.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 за № 408/17703 (далі - Порядок), затвердження паспорта маршруту регулярних перевезень здійснюється відповідним організатором перевезень залежно від виду сполучення; затвердження паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень здійснюється замовником послуг за погодженням із організатором перевезень на відповідній території (в частині маршруту та графіка руху).
Організатор перевезень - урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, які забезпечують відповідно до ст.7 Закону України "Про автомобільний транспорт" організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування відповідних сполучень (абзац 4 пункту 1.2 Порядку).
З доданої позивачем до матеріалів справи копії паспорту регулярного спеціального автобусного маршруту Максимова дача - центр міста, вбачається, що даний Паспорт не затверджений організатором перевезень, як того вимагають норми Порядку.
За таких обставин, наданий паспорт регулярного спеціального автобусного маршруту не є належним паспортом автобусного маршруту у розумінні діючого законодавства.
Крім того, як вбачається з фотознімків транспортних засобів, які належать позивачеві, та приєднані до актів перевірок №№ 228087, 228088, 228124, 228193, 228194, на візуальній інформації відповідних транспортних засобах зазначений номер саме регулярного автобусного маршруту - № 12, який розпорядженням Севастопольської МДА № 328-р від 12.05.2008 ліквідований з 02.09.2008, з урахуванням розпорядження № 496-р від 03.07.2008. Натомість, відповідно п. 49 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997, передній трафарет автобуса регулярних спеціальних перевезень повинен містити напис чорною фарбою «Спеціальне перевезення» та офіційне найменування (повне або скорочене) замовника послуг.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги та викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.2 ст. 167 КАС України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку ч. 3 ст.160 КАС України 30.06.11.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя (підпис) О.В. Гавура
Судді (підпис) С.А. Водяхін
(підпис) Т.М. Дудкіна
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В. Гавура