Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2011 року справа №2а/0570/2745/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Компанієць І.Д.
суддів Гаврищук Т.Г. , Білак С.В.
секретар судового засідання Чеплигін П.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_2 за довіреністю
представника відповідача ОСОБА_3 за довіреністю
третьої особи ОСОБА_4 за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» на постанову Донецького окружного адміністративного cуду від 23 березня 2011 року у справі №2а/0570/2745/2011 за позовом Державного підприємства «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області, третя особа Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання недійсною першої податкової вимоги від 23.12.2010 № 1/113
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Донецького окружного адміністративного cуду від 23 березня 2011 року в задоволенні позову Державного підприємства «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області, третя особа Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання недійсною першої податкової вимоги від 23.12.2010 № 1/113- відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В апеляції зазначає на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме суд не врахував, що сума, визначена в першій податковій вимозі, не є податковим боргом в розумінні ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача, третьої особи заперечували проти задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» зареєстровано 07.11.2006 року Виконавчим комітетом Дзержинської міської ради Донецької області за адресою 86030, Донецька область, Ясинуватський район, село Розівка, вулиця Донецька, будинок 1А.
Підприємство є платником фіксованого сільськогосподарського податку у 2001 році відповідно до довідки про набуття або підтвердження статусу платника податку встановлено, що відповідно до пункту 301.1 ст. 301 глави 2 розділу ХІV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 VІ.
9 жовтня 1997 року між Відділенням державного казначейства України в Ясинуватському районі та сільськогосподарським підприємством Донецька дослідна станція укладений договір №9 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 років у розмірі 6000,00 грн; 29 січня 1999 року договір №6 про надання фінансової допомоги на підготовку сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт у 1999 році в сумі 2500,00 грн.
25 липня 2002 року між Управлінням сільського господарства і продовольства райдержадміністрації, обслуговуючі (заготівельні, переробні) підприємства у Ясинуватському районі, Управління Державного казначейства у Ясинуватському районі з одного боку та сільськогосподарське підприємство Донецька дослідна станція (с дослідним господарством) Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» у Ясинуватському районі складений протокол № 7 про врегулювання заборгованості за отриманими відповідно до рішень КМУ, зазначеними у додатку І до Порядку врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні, затвердженого спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства фінансів України від 11.07.2001 року № 207/335, бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резервів, використане для придбання матеріальних технічних ресурсів, крім заборгованості за отриману імпортну техніку коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають списанню відповідно до вимог ст.. 2 Закону України від 16.03.2000 року № 1565 «Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) платників податків у зв'язку із реформуванням сільськогосподарських підприємств».
Правовідносини щодо фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/1998 роки та підготовки сільськогосподарської техніки до весняно-польових робіт у 1999 році, цільовим призначенням сільськогосподарським товаровиробникам та агросервісним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств, яке здійснювалось за рахунок наданих державою бюджетних позичок, - врегульовані постановами КМУ від 11 вересня 1997 року №1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» та від 10 грудня 1998 року №1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році».
Зазначеними Постановами Кабінету Міністрів України було виділено у 1997, 1998, 1999 роках Міністерству агропромислового комплексу, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям фінансування заходів для підготовки сільськогосподарської техніки до весняно-польових робіт у 1999 році цільовим призначенням сільськогосподарським товаровиробникам та агросервісним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств кошти в сумі 50 млн. гривень за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України на умовах повернення та фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 млн. гривень.
Міністерству фінансів надано завдання профінансувати зазначені витрати за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України через органи Головного управління Державного казначейства на підставі укладених з ними угод.
Відповідно до пункту 5 договорів від 09 жовтня 1997 року та 29 січня 1999 року, при невиконанні сільськогосподарським товаровиробником умов договору, зазначених у пункті 3.1, - відділення Державного казначейства має право безспірного стягнення з нього заборгованості по виданій позичці. При цьому за несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання застосовуються санкції, передбачені чинним законодавством.
На підставі статті 21 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-V «Про Державний бюджет України на 2010 рік» у 2010 році органи державної податкової служби України визначені органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії, при цьому основні засади державної політики у сфері погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами визначено та встановлено Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 9,10 Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного тв. Місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого Наказом Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 25 квітня 2002 року №74/194 щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним, органи Державного казначейства України надають у паперовому вигляді відповідним органам державної податкової служби подання щодо простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, на суму заборгованості з основного боргу, відсотків та пені, нарахованої на таку заборгованість станом на 1 число поточного місяця, у національній валюті з обовязковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості за кожним її видом.
Подання на стягнення заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, готуються органами Державного казначейства України щодо боржників. Щодо заборгованості за кредитами, залученою державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, яка обліковується за ліквідованими боржниками, органи Державного казначейства України щомісяця до 20-го числа місяця, наступного за звітним , надають у паперовому вигляді відповідним органам державної податкової служби Інформацію відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Судом першої інстанції правильно зазначено, що на виконання зазначених норм управлінням Державного казначейства України у м. Ясинувата до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції направлено подання від 17 грудня 2010 року про здійснення заходів з погашення податкового боргу через несплату ДП «Дослідне господарство «Донецьке» узгоджених сум податкових зобов'язань у встановлені терміни на загальну суму 14737,09 грн.
Проте суд першої інстанції помилково визначив вказану суму як податкове зобовязання та відмовив в задоволені позову, тоді як сума, вказана в першій податковій вимозі не є податковим зобовязанням в розумінні Закону України №1281 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі, Закон №1281) з наступних підстав.
На час прийняття відповідачем першої податкової вимоги підстави для її прийняття визначалися Законом №1281.
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону №1281 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.1.3. ст..1 Закону №1281 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
На підставі п.1.10 ст.1 Закону №1281 податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.
Оскільки податковим зобовязанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, тому зобовязання сплатити відповідну суму коштів до бюджету є безумовним та виникає за прямою вказівкою щодо обовязку сплати, яка міститься у відповідному законодавчому акті.
Проте підставою для прийняття першої податкової вимоги є визначена сума заборгованості по отриманим позивачем на умовах укладених договорів бюджетних позичок. Тобто зазначені суми заборгованості виникли з договірних підстав, тому не можуть вважатися податковим зобовязанням в розумінні Закону України №1281 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В звязку з наведеним у відповідача не було підстав виносити першу податкову вимогу від 23 грудня 2010 року за №1/113, із зазначенням, що станом на 22 грудня 2010 року сума податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями становить 14737,09 грн., у тому числі 2928,00 грн. за фінансову допомогу за Постановою КМУ від 11 вересня 1997 року №1103 та у сумі 2968,48 грн. за фінансову допомогу за Постановою КМУ від 10 грудня 1998 року №1953, а також нарахованої пені у сумі 8840,61 грн., яку необхідно терміново сплатити.
У звязку з викладеним, судова колегія вважає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог статті 202 КАС України обумовлює скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям апеляційним судом нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету судові витрати на користь позивача у сумі 3,40 грн.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» на постанову Донецького окружного адміністративного cуду від 23 березня 2011 року у справі №2а/0570/2745/2011 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного cуду від 23 березня 2011 року у справі №2а/0570/2745/2011 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов Державного підприємства «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсною першої податкової вимоги від 23.12.2010 № 1/113 задовольнити.
Визнати недійсною першу податкову вимогу Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 23.12.2010 № 1/113 про зобовязання Державне підприємство «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» (ідентифікаційний код 34686317) сплатити на користь Державного бюджету України податковий борг у сумі 14737,09 грн, із яких сума основного податкового боргу 5896,48 грн, пені у сумі 8840,61 грн.
Відшкодувати за рахунок коштів Державного бюджету судові витрати на користь Державного підприємства «Дослідне господарство «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Української академії аграрних наук» у сумі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок)
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскарження безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
У повному обсязі постанова складена та підписана колегією суддів 18 травня 2011 року.
Головуючий суддя І.Д.Компанієць
Судді: Т.Г.Гаврищук
С.В. Білак