Ухвала суду № 16552614, 01.03.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
2а-21905/10/0570
Номер документу
16552614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.

Суддя-доповідач - Карпушова О.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2011 року справа №2а-21905/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Карпушової О.В.

суддів Василенко Л.А. , Гімона М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи підприємця ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2010 року в адміністративній справі за позовом Артемівської обєднаної Державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1022,25 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Артемівська обєднана державна податкова інспекція звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1022,25 гривень. Посилаючись на те, що 25 березня 2010 року була проведена планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства позивача. 08.04.2010 року на підставі акту № 0055/05/02/23/2187816467 від 25.03.2010 року, було прийнято рішення № 0000742343 від 08.04.2010 року про застосування штрафних санкцій в сумі 1022,25 гривень. Рішення було отримано відповідачем 13 травня 2010 року, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось, проте на час подання позовної заяви суму штрафу відповідачем добровільно сплачено не було, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми штрафних санкцій.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2010 року позов задоволено та стягнуто з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1022,25 грн. (одна тисяча двадцять дві гривні 25 копійок) на р/р 31112104700015, код платежу 21080960, отримувач державний бюджет м. Артемівська, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, код отримувача 34686516, код банку отримувача 834016.

Суд першої інстанції виходив з того, що сума штрафних (фінансових) санкцій підлягає стягненню з огляду на те, що зазначене податкове повідомлення рішення в порядку, передбаченому законодавством України, відповідачем не оскаржувалось.

Позивачем подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій вона просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2010 року та прийняти нову постанову.

Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що висновки акту перевірки не відповідають нормам чинного законодавства. Крім того, відповідач посилається на те, що нею оскаржувалося рішення про позивача про застосування штрафних санкцій.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду сторони до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду справи. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАСУ справу розглянуто у порядку письмового провадження.

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга фізичної особи підприємця ОСОБА_2 не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 25 березня 2010 року Артемівською обєднаною державною податковою інспекцією була проведена планова виїзна перевірка фізичної особи підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. За наслідками перевірки був складений акт про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства № 0055/05/02/23/2187816467 від 25.03.2010 року, відповідно до якого протягом проведення перевірки було встановлено порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме: не оприбуткування готівки у сумі 204,45 грн. (арк. справи 11-16).

08 квітня 2010 року на підставі акту перевірки № 0055/05/02/23/2187816467 від 25.03.2010 року було прийнято рішення № 0000742343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача у вигляді штрафу в розмірі 1022,25 гривень (арк. справи 10). Зазначене рішення було отримано відповідачем 13.05.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 18).

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 08.07.2010 року № 11568/10/25-013-6 залишено без змін рішення Артемівської ОДПІ від 08 квітня 2010 року № 0000742343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача у вигляді штрафу в розмірі 1022,25 гривень за порушення норм регулювання обігу готівки, а первинну скаргу фізичної особи підприємця ОСОБА_2 без задоволення (арк. справи 86-88).

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 03.09.2010 року № 5971/С/25-0315 залишено без змін рішення Артемівської ОДПІ від 08 квітня 2010 року № 0000742343 та рішення Державної податкової адміністрації України від 08.07.2010 року № 11568/10/25-013-6, прийняте за розглядом первинної скарги фізичної особи підприємця ОСОБА_2, а повторну скаргу відповідача було залишено без задоволення (арк. справи 83-84).

Отже, порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, розроблений відповідно до статті 33 Закону України «Про Національний банк України», визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637 (далі Положення № 637).

Відповідно до пункту 2.6. Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідальність за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року N 436/95.

За приписами частини 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України. Отже позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки, передбачених цим Указом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Частиною 2 Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 року встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Відповідно до абзацу 2 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

В суді апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем оскаржувалося рішення податкового органу в адміністративному порядку, скарги відповідача залишено без задоволення. Проте, ОСОБА_3 не зверталася до суду щодо оскарження рішення Артемівської ОДПІ від 08 квітня 2010 року № 0000742343, отже вказане рішення є чинним.

Крім того, як правильно встановлено судом першої інстанції, наявна сума заборгованості відповідача перед бюджетом підтверджується також, зворотнім боком облікової картки платника податків (арк. справи 19).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог.

На підстав вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.

Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи підприємця ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2010 року залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2010 року в адміністративній справі за позовом Артемівської обєднаної Державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1022,25 грн. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон