Ухвала суду № 16549527, 16.02.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2011
Номер справи
2а-28172/10/0570
Номер документу
16549527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2011 року справа №2а-28172/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Губської Л.В.

суддів Арабей Т.Г. , Геращенка І.В.

при секретарі: Дегтярьовій А.М,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_2 (за довіреністю від 23.12.2010р.)

представника відповідача: ОСОБА_3 (за довіреністю від 28.05.2010р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року по адміністративній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання дій незаконними, визнання недійсним податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання дій незаконними, визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001381322/0/46156/10/15-16-23/5 від 02 грудня 2010 року та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позову зазначено, що податковою інспекцією сплачені позивачем кошти за платіжним дорученням № 1714 від 24 березня 2010 року були направлені в рахунок погашення податкового боргу всупереч визначеного призначення платежу. Позивач наголошує на відсутності в податкового органу права на зміну визначеного платником призначення платежу. Внаслідок спрямування сплачених позивачем коштів в рахунок сплати поточних податкових зобов'язань, відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 0001381322/0/46153/10/15-16-23/5 від 02 грудня 2010 року, яким до позивача були застосовані штрафні санкції на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 50 % суми сплаченого податкового боргу в сумі 533992,00 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року позовні вимоги задоволено повністю.

Відповідач, не погодившись з цим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, та неправильно і неповно досліджені докази і встановлені обставини справи.

В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, та просив її задовольнити, тоді як представник позивача заперечував проти її задоволення, вважаючи рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено і вбачається з матеріалів справи , що Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 03361081, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 278057 та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 № 435941, копії яких наявні в матеріалах справи. Як платник податків позивач зареєстрований та обліковується в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку.

У період з 27 жовтня 2010 року по 19 листопада 2010 року представниками Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 20 січня 2009 року по 21 жовтня 2010 року, за наслідками якої був складений Акт № 1407/15-16-23/5-03361081 від 19 листопада 2010 року. Відповідно до викладених в зазначеному Акті висновків, позивачем були порушені граничні терміни сплати податку на додану вартість в сумі 1067984,00 грн., визначених податковою декларацією з податку на додану вартість за грудень 2008 року, а саме: ПДВ за грудень 2008 року був сплачений позивачем платіжним дорученням № 1714 від 24 березня 2010 року в сумі 1067984,00 грн. із простроченням на 418 календарних днів.

02 грудня 2010 року податковою інспекцією, на підставі викладених в акті перевірки висновків було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001381322/0/46153/10/15-16-23/5 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 50 % в сумі 553992,00 грн. за затримку на 418 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 5.3.1. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(далі - Закон № 2181), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно пункту 2 статті 10 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції покладено виконання функцій з забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих податків, платежів.

На виконання покладених на податкові органи функцій наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276 було затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2005 року за № 843/11123. Наведена Інструкція також не містить у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах, та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.

Згідно пункту 6 частини 1 статті 7 Закону України від 20 травня 1999 року № 679-ХІV «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів. Пунктом 1.7 глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками. З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику .

Відповідно до підпункту 2.4 пункту 4 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19 грудня 2000 року № 131 (у редакції наказу Державного казначейства України від 03 березня 2008 року № 80) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 січня 2001 року за № 67/5258, платники перераховують платежі до державного бюджету на бюджетні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України, за місцезнаходженням (місцем проживання) платника. Платежі здійснюються платниками у безготівковій або готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку. Розрахункові документи про сплату платежів до державного бюджету мають бути оформлені платниками згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, судова колегія вважає, що судом першої інстанції справу вирішено правильно, без порушень норм матеріального та процесуального права і підстави для скасування постанови відсутні.

Ухвала в повному обсязі складена 18 лютого 2011 року.

На підставі викладеного, керуючись статями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року в адміністративній справі № 2а- 3817/10/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання дій незаконними, визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001381322/0/46156/10/15-16-23/5 від 02 грудня 2010 року та зобов'язання вчинити дії залишити без змін.

Ухвалу суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Л.В. Губська

(підписи)

Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко