Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2011 року справа №2а-7529/10/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Василенко Л.А.
суддів Гімона М.М. , Карпушової О.В.
розглянула в порядку письмового провадження в приміщенні суду апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2010 року у справі № 2а-7529/10/0570 за позовом заступника прокурора Донецької області-прокурора м.Донецька в інтерексах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція» про стягнення штрафу, і
В С Т А Н О В И Л А:
26 березня 2010 року заступник прокурора Донецької області прокурор м.Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Донецького Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція», в якому просив стягнути з відповідача фінансову санкцію в розмірі 17000 грн. за постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 1 лютого 2010 року № 25-ДО. Позов обґрунтований тим, що Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що відповідач не здійснив реєстрацію випуску акцій в порядку визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), чим порушені вимоги законодавства про цінні папери ст.27 Закону України «Про господарські товариства» п.9 ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та рішення ДКЦПФР від 04.05.98р., внаслідок чого уповноваженою особою Комісії прийнято розпорядження № 384-ДО від 16.10.2009р., згідно якого відповідача зобовязано усунути порушення законодавства про цінні папери та в строк до 16.12.2009р. повідомити уповноважену особу комісії про виконання розпорядження. Враховуючи достатність обставин, які вказують на наявність в діях (бездіяльності) відповідача ознак правопорушення уповноважена особа позивача на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 25-ДО від 20.01.10р., 01.02.2010р. винесла постанову № 25-ДО про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою на відповідача накладено штраф у розмірі 17000,00 гривень, який відповідачем не сплачений.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2010 р. вищезазначений позов задоволений в повному обсязі: стягнуто з Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція» (86101, Донецька область, м. Макіївка, вул. Металургійна, 47, код ЄДРПОУ 00192577) в доход державного бюджету України фінансову санкцію у розмірі 17000,00 гривень (сімнадцять тисяч гривень) (на р/р 31110106700004, відділення Державного казначейства в м. Донецьку, код ЄДРПОУ 34686537, банк, - Управління Державного казначейства у Донецькій області, МФО банку 834016, код бюджетної класифікації 21081100, код платежу 101).
Відповідачем на зазначене судове рішення подано апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки судом першої інстанції не враховані наступні обставини у справі: статутний фонд Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція» (далі по тексту відповідач або ЗАТ «МШМС») сформований шляхом реорганізації Дочірнього підприємства «Макіївська шляхова машинна станція» Відкритого акціонерного товариства «Трест «Укрремшляхчормет»; до статутного фонду ЗАТ «МШМС» внесені акції Відкритого акціонерного товариства «Краситель» на підставі ухвали господарського суду Донецької області від 14.02.2002р. у справі 33/1Б; розпорядженням № 5-В Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відмовило ЗАТ «МШМС» у реєстрації випуску акцій з тих підстав, що внесення акцій ВАТ «Краситель» не відповідає вимогам п.п.3,4 Змін та доповнень до плану санації ДП «МШМС» ВАТ «Трест «Укрремшляхчормет»; на дату подання апеляційної скарги акції не зареєстровані з вини Комісії, оскільки останньою не надані розяснення про порядок реєстрації акцій.
Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку подало заперечення на апеляційну скаргу, яку вважає необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п.2 ч. ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно свідоцтва про державну реєстрацію, - є юридичною особою (арк. справи 18).
Розпорядженням № 384-До від 16.10.2009р. уповноваженою особою Комісії Донецького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Закрите акціонерне товариство «Макіївська шляхова машинна станція» зобовязано у термін до 16 грудня 2009р. усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: зареєструвати випуск акцій у порядку, визначеному комісією та до 16.12.2009р. письмово повідомити уповноважену особу комісії про виконання цього Розпорядження (арк.справи 5).
20 січня 2010 року уповноваженою особою Комісії Донецького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 25-ДО згідно якого встановлено невиконання ЗАТ «МШМС» Розпорядження № 384-До від 16.10.2009р. Комісії Донецького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (арк. справи 6).
01.02.2010 року уповноваженою особою Комісії Донецького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за невиконання Розпорядження № 384-До від 16.10.2009р. прийнято постанову № 25- ДО про накладення на Закрите акціонерне товариство «Макіївська шляхова машинна станція» фінансової санкції у розмірі 17000,00 гривень, яка повинна була бути сплачена до Державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання цієї Постанови (арк. справи 7).
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи факт направлення рекомендованим листом на юридичну адресу відповідачаРозпорядження №384ДО від 16.10.2009р., акта № 25-ДО від 20.01.2010р., постанови № 25-ДО від 01.02.2010р.
Відповідач протягом 15 днів з моменту отримання постанови №25-ДО від 01.02.2010р. суму штрафу не сплатив.
Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, доводами апеляційної скарги не оскаржені.
З апеляційної скарги вбачається, що відповідач не визнає позов, оскільки вважає, що штрафні санкції застосовані необґрунтовано, тому що йому було відмовлено у реєстрації акцій в 2003 році, а на звернення щодо надання розяснень Донецьке територіальне управління не дало жодної відповіді.
Згідно до ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів Україні» Уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
начальники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
працівники центрального апарату - за письмовим дорученням Голови або членів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
працівники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - за письмовим дорученням начальника відповідного територіального органу Комісії.
Уповноважені особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій;
відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства;
вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.
Без згоди Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку уповноважені нею особи не можуть входити до складу комісій, комітетів та інших органів, що формуються центральними державними та місцевими органами виконавчої влади, а також органами місцевого самоврядування.
Статтею ст.24 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 року №1576-XII (далі Закон №1576) визначено, що акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.
Акціонери відповідають за зобов'язаннями товариства тільки в межах належних їм акцій.
У випадках, передбачених статутом, акціонери, які не повністю оплатили акції, несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства також у межах несплаченої суми.
Загальна номінальна вартість випущених акцій становить статутний фонд акціонерного товариства, який не може бути менше суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення акціонерного товариства.
Згідно зі ст. 25 вищезазначеного Закону до акціонерних товариств належать: відкрите акціонерне товариство, акції якого можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах; закрите акціонерне товариство, акції якого розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі. Ця норма кореспондується зі ст. 29 Закону, якою передбачено, що при створенні акціонерного товариства акції можуть бути розповсюджені шляхом відкритої підписки на них (у відкритих акціонерних товариствах) або розподілу всіх акцій між засновниками (у закритих акціонерних товариствах). У разі якщо всі акції акціонерного товариства розподіляються між засновниками, вони повинні внести до дня скликання установчих зборів не менше 50 % номінальної вартості акцій (ст. 31 Закону).
Акція - це іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Статтею 27 Закону №1576 передбачено право акціонерного товариства випускати цінні папери відповідно до вимог, встановлених ДКЦПФР. Цінні папери (акції) можуть бути іменними або на пред'явника (статті 1, 4 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу"). Закрите акціонерне товариство, відповідно до ст. 27 Закону має право випускати лише іменні акції.
Відповідно до ч.1 ст. 155 Цивільного Кодексу України статутний капітал утворюється з вартості вкладів акціонерів, внесених внаслідок придбання ними акцій.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що акціонерне товариство не тільки має право випускати акції, а й повинно випустити акції на вісь розмір статутного фонду загальну суму внесків засновників до статутного фонду (капіталу)
Стаття 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-IV від 23.02.2006р. (далі Закон №3480) встановлює, що емітентом акцій є тільки акціонерне товариство. Реєстрацію випуску акцій здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку. Обіг акцій дозволяється після реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення акцій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Також статтею 27 № 1576 визначено обов'язок акціонерного товариства не пізніше ніж через шість місяців після реєстрації випуску акцій видати акціонерам акції (сертифікати акцій).
Згідно п. 7 Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритими акціонерними товариствами (07-06/98), затвердженому рішенням ДКЦПФР від 12.02.1998р. №41, після реєстрації випуску акцій емітенту видається свідоцтво, яке є підставою для друкування бланків сертифікатів, якщо акції випускаються в документарній формі. У випадку, коли акції випускаються в бездокументарній формі, свідоцтво є підставою для оформлення глобального сертифікату в депозитарії. (Положення скасоване рішенням ДКЦПФР №167 від 11.06.2002р. Те ж саме встановлено п. 1.10 Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 11.6.02р. №167).
Відповідно до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" права, які надаються власнику акцій (право на управління,отримання дивідендів тощо), можливо реалізувати лише після внесення відповідного запису про власника у відповідній системі обліку прав власності: при документарній формі випуску - в системі реєстру власників іменних цінних паперів певного емітента; при бездокументарній - в системі обліку прав власності, що здійснюється депозитарними установами.
Здійснюється такий облік прав власності лише на підставі свідоцтва про реєстрацію випуску відповідних цінних паперів, що видається Державною комісією з цінних паперів за підсумками реєстрації випуску цих цінних паперів.
Таким чином, відсутність реєстрації випуску цінних паперів, зокрема, випуску акцій, не надає можливості особам інвесторам права, що надаються власникам акцій - права на управління, отримання дивідендів та таке інше.
Згідно п. 4 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів «основними завданнями ДКЦПФР, зокрема є захист прав інвесторів.
Вищевикладене свідчить про те, що акціонерне товариство повинно зареєструвати випуск акцій в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку та після такої реєстрації видати всім акціонерам акції (сертифікати акцій).
Крім того, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про господарські товариства" (№ 769/97-ВР від 23.12.1997р.) встановлено обов'язок закритим акціонерним товариствам, випуски акцій яких не зареєстровані, протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом провести відповідну реєстрацію в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п. 10 ст. 6 Закону № 3480 реєстрацію випуску акцій здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку. Обіг акцій дозволяється після реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення акцій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 4 травня 1998 року № 51 з метою забезпечення виконання закритими акціонерними товариствами п.4 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про господарські товариства» від 23.12.1997р. № 769/97-ВР та згідно вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України» від 30.10.1996року №448/96-ВР (далі Закон №448) постановлено:
1. Закритим акціонерним товариствам, випуски акцій яких не зареєстровані згідно з вимогами чинного законодавства, провести реєстрацію випусків акцій в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
2. У разі виявлення фактів невиконання цього Рішення закритими акціонерними товариствами уповноваженим (посадовим) особам Комісії та її територіальних органів складати акти про вчинення правопорушення, зазначеного в абзаці 4 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", та протоколи про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 13 даного Закону.
3. Уповноваженим (посадовим) особам Комісії та її територіальних органів розглядати справи про вчинення правопорушення та приймати рішення про накладення штрафів у порядку, встановленому законодавством та нормативними актами Комісії.
4. Прес-центру Комісії забезпечити опублікування цього рішення в установленому порядку.
Зазначене рішення опубліковано в газеті Урядовий кур'єр за 1998 рік № 109-110 (11.06.1998).
Відповідач не заперечує факт того, що на сьогоднішній день акції ЗАТ «Макіївська шляхова машинна станція» не зареєстровані у встановленому законом порядку.
Пунктом. 8 ст. 11 Закону №448 передбачено, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.5 розділу 2 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року N 2272, Зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811,- начальник територіального органу Комісії розглядає справи про правопорушення та застосовує санкції до учасників ринку цінних паперів, що передбачені в підпунктах 1.1 - 1.14, 1.18 пункту 1 розділу XVII цих Правил, а санкції, передбачені підпунктами 1.15 - 1.17 та 1.19 пункту 1 розділу XVII цих Правил, застосовує у межах повноважень, наданих Комісією.
Згідно до ст. 12 Закону №448 штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Якщо під час проведення перевірки уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проводилось вилучення документів, які підтверджують факт порушення, до акта про правопорушення додаються копії цих документів та копія протоколу про вилучення цих документів.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
У звязку з наведеним Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесене розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папері № 384-ДО від 16.10.2009р. (арк. справи 5), яке відповідачем не виконано, про що складений відповідний акт від 20.10.2010р. (арк. справи 6), підписаний уповноваженою особою відповідача. На підставі вищезазначеного акту 01.02.2010р. Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ухвалена постанова № 25-ДО про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів (арк. справи 7), згідно якої до відповідача застосована фінансова санкція на підставі та в розмірі, встановленнями п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» - 17000 гривень, яка повинна бути сплачена до Державного бюджету України. Копія постанови надіслана відповідачеві рекомендованою кореспонденцією, що підтверджено копією фіскального чеку (арк. справи 13).
Відповідач не заперечує, що вказана постанова ним отримана, не оскаржена та сума штрафу не сплачена.
Колегія суддів не приймає доводи апелянта щодо неправомірності винесеної постанови про застосування фінансових санкцій у звязку з відмовою у реєстрації акції розпорядженням Донецького територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 5-В від 7 квітня 2003 р. (арк. справи 63) та ненаданням розяснень про порядок реєстрації, оскільки відповідачем не доведено жодного факту такого звернення до Донецького територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Окрім того, відмова у реєстрації акцій від 07.04.2003р. не позбавляє відповідача обовязку щодо реєстрації випусків акцій в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та задовольнив позов з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Апеляційний перегляд здійснений в межах заявленої апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція» залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2010 року у справі за позовом заступника прокурора Донецької області-прокурора м.Донецька в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Макіївська шляхова машинна станція» про стягнення штрафу залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді М.М. Гімон
О.В. Карпушова