ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2011 року о 11 год. 57 хв. Справа № 2а-0870/1128/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя
до Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про стягнення податкової заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Запоріжжя (надалі позивач або ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя) звернулася з адміністративним позовом до Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (надалі відповідач або СПД ОСОБА_1.) про стягнення 16327 грн. 89 коп. податкового боргу з податку на додану вартість та 36025 грн. 00 коп. заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій.
Вказані позовні вимоги позивач обґрунтовує порушенням СПД ОСОБА_1 вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» при здійсненні купівлі-продажу товару з ОСОБА_2, не оприбуткування отриманої готівки у сумі 7205 грн. 00 коп. через реєстратори розрахункових операцій, що потягнуло за собою застосування адміністративно-господарської санкції Рішенням №0009691702/0 Форми «С» у вигляді штрафу у розмірі 36025 грн. 00 коп. Крім того, позивач наполягає на тому, що відповідач будучи зареєстрованою як платник податку на додану вартість самостійно декларуючи податкові зобовязання з податку на додану вартість: за липень 2008 року 303 грн. 00 коп., за серпень 2008 року 283 грн. 00 коп., за липень 2008 року штрафу 304 грн. 00 коп. та податкового зобовязання з ПДВ на суму 6080 грн. 00 коп.; за серпень 2008 року штрафу у сумі 448 грн. 00 коп. та 8994 грн. 00 коп. податкових зобовязань не сплатила їх до бюджету. Крім того, за результатами позапланової перевірки податковим органом питання несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість СПД ОСОБА_1 за порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». 26.02.2009 відносно СПД ОСОБА_1 прийнято податкове повідомлення-рішення №0003701700/0, яким відповідачу визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 170 грн. 00 коп. Також, відповідачу ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя відповідно до приписів пп.16.4.1 п.16.4. ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахована пеня з податку на додану вартість у сумі 11 грн. 40 коп. за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобовязань з ПДВ. За СПД ОСОБА_1 обліковується переплата податку на додану вартість у сумі 265 грн. 51 коп. та часткова сплата податкового боргу на суму 170 грн. 00 коп.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги позивач підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не прибув, про причини не прибуття до суду не повідомив. Також, не надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю. Про дату, час та місце призначення судового засідання повідомлявся належним чином.
Зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності фізичної особи, довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований за адресою: 69121, АДРЕСА_1. Відповідач має ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
І.Згідно акту №2786/17-2541921360, складеного 28.08.2009 співробітниками ДПІ в Ленінському районі м.Запоріжжя, в порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відповідач, при здійсненні купівлі-продажу товару з громадянином ОСОБА_2, отриману готівку у сумі 7205 грн. 00 коп., не оприбуткував через реєстратори розрахункових операцій. Вказаний факт підтверджується чеком №1205 від 12.05.2009 та поясненням відповідача.
Згідно Акту №806 без дати, вручення для ознайомлення та підписання Акту планової виїзної перевірки СПД ОСОБА_1 є неможливим у звязку з її відсутністю за адресою: АДРЕСА_1.
За вказане порушення законодавства України ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя 01.10.2009 відносно СПД ОСОБА_1 прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0009691702/0 Форми «С». Вказаним Рішенням податковим органом застосовано адміністративно-господарську санкцію штраф у розмірі 36025 грн. 00 коп. (пятикратний розмір виручки 7205 грн. 00 коп.). Вказане Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0009691702/0 від 01.10.2009 згідно відмітки листоноші на поштовому повідомлені доставлено адресатові 22.10.2009.
До суду ані відповідачем, ані позивачем не надано доказів оскарження вказаного рішення про застосування адміністративно-господарської санкції або її скасування.
Відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції.
Отже, при наявності факту порушення відповідачем ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосування ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя штрафних (фінансових) санкцій до СПД ОСОБА_1 не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції чинній на час правопорушення та винесення Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Судом досліджено облікову картку платника податку (зворотній бік, скорочена форма), згідно якої за СПД ОСОБА_1 обліковується недоїмка у сумі 36025 грн. 00 коп.
З урахуванням викладених обставин позивачем доведено наявність заборгованості СПД ОСОБА_1 щодо сплати штрафної (фінансової) санкції у сумі 36025 грн. 00 коп.
ІІ.Відповідач будучи зареєстрованим, як платник податку на додану вартість (і.п.н. платника ПДВ НОМЕР_1) самостійно задекларував податкові зобовязання з податку на додану вартість: за липень 2008 року 303 грн. 00 коп., за серпень 2008 року 283 грн. 00 коп.
Крім того, відповідно уточнюючого розрахунку поданого СПД ОСОБА_1 у лютому 2009 року до Податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2008 року зазначено суму самостійно обрахованого штрафу 304 грн. 00 коп. та податкового зобовязання з ПДВ на суму 6080 грн. 00 коп.; уточнюючого розрахунку поданого у лютому 2009 року за серпень 2008 року, зазначено штраф у сумі 448 грн. 00 коп. та 8994 грн. 00 коп. податкових зобовязань.
Вказані податкові зобовязання відповідачем не виконані відповідно до вимог пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Крім того, за результатами позапланової перевірки податковим органом питання несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість СПД ОСОБА_1 25.02.2009 складено акт №469/17-01/НОМЕР_1. Як зазначено у вказаному акті перевірки встановлено несвоєчасне подання СПД ОСОБА_1 податкової декларації по ПДВ за листопад 2008 року, термін подачі якої до 22.12.2008, фактично подано 17.02.2009, що є порушенням пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
За вказане порушення податкового законодавства України ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя 26.02.2009 відносно СПД ОСОБА_1 прийнято податкове повідомлення-рішення №0003701700/0, яким відповідачу визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 170 грн. 00 коп. (з яких 00 грн. 00 коп. основного платежу, 170 грн. 00 коп. штрафні (фінансові) санкції).
Вказане податкове повідомлення-рішення 26.02.2009 особисто отримане відповідачем, про що свідчить підпис на корінці.
Крім того, відповідачу ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя відповідно до приписів пп.16.4.1 п.16.4. ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахована пеня з податку на додану вартість у сумі 11 грн. 40 коп. за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобовязань з ПДВ.
Судом досліджено облікову картку платника податку (зворотній бік, скорочена форма), згідно якої за СПД ОСОБА_1 обліковується переплата податку на додану вартість у сумі 265 грн. 51 коп. та часткова сплати податкового боргу на суму 170 грн. 00 коп.
Отже, заборгованість відповідача з податку на додану вартість складає 16327 грн. 89 коп.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 №2857-VI установлено, що податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
Відповідно до пп.6.2.4. п.6.2. ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (п.п.6.2.4. п.6.2. ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Аналогічні норми містить і п.14.1.153. ст.14 Податкового кодексу України, згідно якого податкова вимога це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до приписів п.58.3. ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Згідно з п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.
Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, відповідно до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», виконують такі функції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.59.1. ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Позивачем надано до суду: першу податкову вимогу №1/2671 від 05.09.2008; другу податкову вимогу №2/1040 від 25.05.2009.
Враховуючи вище викладене, судом зясовано, що СПД ОСОБА_1 на час судового засідання має заборгованість з податку на додану вартість у сумі 16327 грн. 89 коп. та 36025 грн. 00 коп. заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, які у добровільному порядку відповідачем не погашені. У звязку з цим, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, вказані суми заборгованості повинні бути стягнуті з відповідача.
Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст. 11,17, 71, 94,158-163КАС України; ст.ст.14, 58, 59 Податкового кодексу України; ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (69121, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету Ленінського району м.Запоріжжя (код одержувача 34677103 в ГУДК України у Запорізькій області, МФО 813015):
-16327 (шістнадцять тисяч триста двадцять сім) грн. 89 коп. податкового боргу з податку на додану вартість (код платежу 14010100 на р/р 31119029700006) та
-36025 (тридцять шість тисяч двадцять пять) грн. 00 коп. заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій (код платежу 21080900 на р/р 31119104700006).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя /підпис/ О.О. Прасов
Постанова виготовлена у повному обсязі 16.06.2011.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.О. Прасов