Постанова № 16533553, 21.06.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
2а-3974/10/0770
Номер документу
16533553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2а-3974/10/0770

Ряд стат. звіту № 8.1.5

Код - 03

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2011 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шешеня О.М. за участю секретаря судового засідання Сочка О.Я. сторін та осіб, які беруть участь у справі:

позивача: Хустська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області, представник Борсенко О.В.;

відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива", представник не зявився;

третьої особи на стороні позивача: Головне управління Державного казначейства України у Закарпатській області, представник Логін В.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" про стягнення заборгованості в сумі 9973,05 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 21 червня 2011 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 25 червня 2011 року.

Хустська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" про стягнення заборгованості в сумі 9973,05 грн..

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, які зазначені у позові та наголосив на наступному.

Між відділенням Державного казначейства України в Хустському районі та АКАТО «Ріка»(правонаступник СТОВ «Нива») на виконання постанов Кабінету Міністрів України було укладено ряд договорів про надання відповідачу фінансової допомоги на умовах повернення.

Станом на 23 вересня 2010 року бюджетні позички відповідачем повернуті, але залишилась несплаченою пеня в розмірі 9973, 05 грн., яка нарахована на несвоєчасно погашену заборгованість, котру позивач просить стягнути в судовому порядку.

Крім того, представник позивача просив суд залучити в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Головне Управління Державного казначейства України у Закарпатській області (далі - Головне управління).

Суд задовольнив клопотання позивача та залучив Головне управління в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Представник відповідача в судове засідання повторно не зявилася, про причини неявки суд не повідомила. Разом з тим надала суду відзив на позовну заяву та заявила клопотання про закриття провадження у справі, яке було відхилене в судовому засіданні.

Щодо відзиву на позовну заяву представник відповідача наголосила на наступному.

Предметом спору в даній справі є сума нарахованої пені за несвоєчасну сплату реструктуризованої заборгованості за фінансовими допомогами. Сума податкового боргу СТОВ «Нива»є узгодженою, отже, Хустська ОДПІ може застосувати до СТОВ «Нива»заходи, направлені на погашення заборгованості, що передбачені в ст. 10 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам»(чинний на час подання позовної заяви).

Джерела погашення податкового боргу платника податків визначені в п. 7.2.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". До джерел погашення податкового боргу законом віднесено будь які активи платника податків, які у разі виникнення боргу відповідно до п. 8.2.1 ст. 8 Закону повинні знаходитися в податковій заставі.

Підставою для стягнення боргу є рішення органу стягнення. Органом стягнення, відповідно до п. 1.16 ст. 1 вказаного закону, є саме Хустська ОДПІ, як державний орган, уповноважений здійснювати заходи із забезпечення податкового боргу.

Стягнення коштів і продаж інших активів платника податків органом стягнення здійснюється в порядку, передбаченому ст. 10 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на підставі рішення ДПІ, підписаного його керівником і засвідченого гербовою печаткою податкового органу.

Поданими до суду матеріалами не підтверджено, що Хустською ДПІ було прийнято рішення про стягнення коштів СТОВ «Нива»у рахунок погашення податкового боргу, не підтверджений також і сам факт звернення стягнення на грошові кошти СТОВ «Нива».

Також відсутні докази того, що Хустською ОДПІ на момент звернення з позовом вживались заходи щодо реалізації активів відповідача. Немає доказів того, що Хустська ОДПІ провела опис активів відповідача, визначена склад активів, що підлягають продажу, призначений податковий керуючий, проведені торги.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Головного управління підтримав позов з підстав зазначених у позовній заяві та його пояснені та просив суд задовольнити позив у повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.

Судом встановлено, що Хустською обєднаною державною податковою інспекцією Закарпатської області подано адміністративний позов про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Нива», яке є правонаступником АКАТО «Ріка»(далі СТОВ «Нива») пені за несвоєчасне повернення фінансової допомоги, отриманої на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 11.09.97 № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року»(далі - Постанова № 1003), від 26.02.98 № 220 «Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році»(далі-Постанова № 220) та від 10.12.98 № 1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році»(далі - Постанова № 1953).

На виконання Постанови № 1003 головою Хустської районної державної адміністрації видано розпорядження від 25.09.97 № 134/а «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 років», яким зобов'язано Відділення Державного казначейства у Хустському районі перерахувати сільськогосподарським товаровиробникам згідно з розподілом кошти цільовим призначенням на підставі укладених з ними угод, в тому числі - АКАТО «Ріка»(правонаступник - СТОВ «Нива») на суму 2 660,00 грн.

На виконання Постанови № 220 головою Хустської районної державної адміністрації видано розпорядження від 22.04.98 № 134/а «Про розподіл коштів для фінансування забезпечення підготовки техніки до весняно-польових робіт», яким зобов'язано Відділення Державного казначейства у Хустському районі укласти з сільськогосподарськими товаровиробниками згідно з розподілом угоди про надання та повернення коштів цільовим призначенням, в тому числі АКАТО «Ріка»(правонаступник - СТОВ «Нива») на суму 4 900,00 грн.

На виконання Постанови № 1953 головою Хустської районної державної адміністрації видано розпорядження від 17.02.99 № 58 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально - технічними та фінансовими ресурсами у 1999 році», яким зобов'язано Відділення Державного казначейства у Хустському районі укласти з сільськогосподарськими товаровиробниками згідно з розподілом угоди про надання та повернення коштів цільовим призначенням, в тому числі - АКАТО «Ріка»(правонаступник СТОВ «Нива») на суму 1500,00 грн.

Відділенням Державного казначейства України у Хустському районі (правонаступник - Управління Державного казначейства у Хустському районі Головного управління Державного казначейства України у Закарпатській області) вимоги вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України та розпоряджень голови Хустської районної державної адміністрації виконано: укладено з АКАТО «Ріка»Договір від 26 вересня 1997 року про надання фінансової допомоги на проведення комплексу орбіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року, Договір № 1 від 22 квітня 1998 року про надання фінансової безвідсоткової допомоги по забезпеченню підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році та Договір № 9 від 18 лютого 1999 року про надання фінансової безвідсоткової допомоги по забезпеченню підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1999 році.

Станом на час розгляду адміністративної справи фінансова допомога, отримана відповідачем на підставі Постанов №№ 1003, 220 та 1953, повернута в повному обсязі до Державного бюджету України. Однак враховуючи те, що фінансова допомога поверталась відповідачем з порушенням строків, визначених відповідними договорами та графіками погашення сум реструктуризованих заборгованостей, у відповідача виникла заборгованість по сплаті відповідних сум до бюджету, і на цю заборгованість територіальним органом Державного казначейства нараховувалась пеня за відповідні періоди прострочення.

За несвоєчасну сплату заборгованості за фінансовими допомогами, наданими за рахунок коштів Державного бюджету України СТОВ "Нива" відділенням Державного казначейства у Хустському районі нараховано пеню у сумі 9973,05 грн., у т.ч. по Постанові КМ України № 1003 від 11.09.1997 р. - 2784,15 грн.; по Постанові КМ України № 220 від 26.02.1998 р. - 4669,03 грн.; по Постанові КМ України № 1953 від 10.12.1998 р. - 2519,87 грн. (а.с. 26).

Пунктом 5.2. Договору від 26 вересня 1997 року, пунктом 5.2. Договору № 1 від 22 квітня 1998 року, пунктом 5.2. Договору № 9 від 18 лютого 1999 року передбачено, що несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до ст. 34 «Про Державний бюджет України на 1999 рік», ст.20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2000 рік», ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2001 рік»для стягнення заборгованості з наданих підприємствам і організаціям позичок з державного бюджету, плати за користування цими позичками, органами Державної податкової служби України застосовується порядок, передбачений законодавством для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів.

У 1998-2001 роках такий порядок регулювався Декретом Кабінету Міністрів від 21 січня 1993 року № 8-93 «Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів»та Інструкцією про особливості застосування Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 8-93 «Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 2 листопада 1993 року № 84. Вказаними нормативними актами встановлено, що після закінчення встановлених строків сплати відповідних платежів невнесена сума вважається недоїмкою і стягується з нарахуванням пені. Пеня із сум недоїмки нараховується з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу.

З набранням чинності Законом № 2181 від 21.12.2000 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»пеня на суми несвоєчасно повернутої фінансової допомоги нараховувалась органом Державного казначейства із розрахунку 120 відсотків річних від облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, відповідно до Інструкції про порядок нарахування та погашення пені, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2001 № 77 та Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003 № 290, за відповідні періоди існування простроченої заборгованості.

Таким чином, нарахування пені за несвоєчасне повернення отриманої фінансової допомоги відповідачам є нормативно обґрунтованим та підтверджується доданими до матеріалів справи розрахунками пені.

При цьому при поданні позову Хустською об'єднаною державною податковою інспекцією Закарпатської області не було пропущено строк позовної давності, що стверджується наступним.

Відповідно до ч.1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.9 ст.17 чинного Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Щодо закриття провадження у справі суд не може погодитись із твердженням представника відповідача з наступних підстав.

Управлінням Державного казначейства України у Хустському районі надіслано до Хустської ОДПІ лист № 02-18/636 від 23 вересня 2010 року про звернення до суду з позовними вимогами до СТОВ "Нива" про стягнення до бюджету заборгованості по пені по фінансових допомогах.

Пунктом 4 статі 17 Бюджетного Кодексу України визначено, що у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань стосовно погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державною зобов'язань та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками, органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»у 2010 році визначено органи державної податкової служби України органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660), а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії.

При цьому така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинний на час подання позовної заяви).

Отже, Хустська об'єднана державна податкова інспекція як орган державної податкової служби відповідно до статті 3 КАС України у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, на який відповідно до закону покладені адміністративно-управлінські функції щодо стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" про стягнення заборгованості в сумі 9973,05 грн. задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" (90430, Закарпатська обл., Хустський район, с. Горінчово, вул.. Незалежності, буд. 152, корпус А код ЄДРПОУ- 03748354 р/р №№ 26049033000308, 26005033000308, 260003011070 у АТ «Комінвестбанк», МФО 312248) на користь держави заборгованість по пені по наданих фінансових допомогах за рахунок його активів в розмірі 9973, 05 (девять тисяч девятсот сімдесят три грн. 05 коп.) грн.

3.Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шешеня О.М.