Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.06.11 Справа № 10/5009/2508/11
Суддя Алейникова Т.Г.
м. Запоріжжя
За позовом: Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, м. Запоріжжя
до відповідача: КП “Таврія”, с. Таврія Веселівського району Запорізької області
про стягнення суми 9 500,32 грн.
представники сторін:
Від позивача ОСОБА_1 на підставі довіреності № 10/03 від 11.01.2010 р.
Від відповідача не зявився
суддя Алейникова Т.Г.
Заявлено позов про стягнення з комунального підприємства «Таврія»шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 9 500 грн. 32 коп. на користь держави.
01.06.2011 р. в судовому засіданні оголошено резолютивну частину рішення.
Представник відповідача у судове засідання двічі не зявився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, але проігнорував виклик до суду. Клопотання про розгляд справи без його участі не надходило.
Згідно п. 26.4.7-1 Розяснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002 р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких розяснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Згідно до п. 3.6 роз'яснень президії ВГСУ від 18.09.1997 р. № 02-5/289 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України” (з наступними змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб учасників судового процесу.
Неявка відповідача в судове засідання не звільняє відповідача від виконання вимог суду, викладених в ухвалах суду і направлення суду витребуваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті. Відповідач свої зобовязання не виконав, не скористався правом на захист своїх інтересів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Запорізькій області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 120/13387, є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції, здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування.
Ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що до компетенції спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
17.08.2010 Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Таврія». Перевіркою що в період з 01.01.2010 по 05.05.2010 підприємство здійснювало забір води Підземного водоносного горизонту без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог п. 9 ст. 44, ст. 49 Водного Кодексу України. За вказаний період було забрано 3929 м3 води згідно довідки, наданої директором КП «Таврія».
За виявлене правопорушення до адміністративної відповідальності притягнуто директора КП «Таврія»Жилова Андрія Геннадійовича шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 136 грн. (Постанова про накладення адміністративного стягнення № 005230 від 17.08.2010).
Відповідно до «Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року за № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783 розмір шкоди, заподіяної державі КП «Таврія»внаслідок порушення природоохоронного законодавства, становить 9 500 грн. 32 коп.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України під спеціальним водокористуванням розуміється забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Статтею 110 Водного кодексу України передбачена відповідальність за порушення водного законодавства. Порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Згідно ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності зараховуються на розрахункові рахунки місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища за місцем вчинення правопорушення
Вимоги позивача засновані на законі, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82, 84 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Таврія», Код ЄДРПОУ 31487120, 72242, Запорізька обл., веселівський р-н, с. Таврія, вул. Леніна, 6 на користь Державна екологічна інспекція в Запорізькій області, Код ЄДРПОУ 34975515, 69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А, (одержувач: місцевий бюджет Таврійської с-/р Веселівського району Запорізької області, р/р 33114331700076, банк одержувача ГУДКУ в Запорізької області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677077, код платежу 24062100), 9 500 грн. 32 коп. шкоди, 102 грн. витрат по держмиту та 236 грн. витрат на ІТЗ судового процесу. Видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства «Таврія», Код ЄДРПОУ 31487120, 72242, Запорізька обл., Веселівський р-н, с. Таврія, вул. Леніна, 6 на користь державного бюджету України 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на ІТЗ судового процесу. Видати накази.
Суддя Т.Г. Алейникова
Рішення підписане 01.06.11