ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.06.11р.Справа № 33/5005/5961/2011
За позовом Прокурора Заводського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ
до Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського", м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 02567 від 01.08.2005 р.
Суддя Рудовська І.А.
Секретар судового засідання Лісневський Д.О.
Представники:
прокурора Цяцька О.В., посвідчення №181 від 22.09.2006 р.
позивача - ОСОБА_1, дов. №284-мр від 12.05.11р.
відповідача - не з'явився(про час і місце засідання суду повідомлений належним чином)
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Заводського району м. Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради звернувся з позовом та просить внести зміни до пункт 4.1. договору оренди земельної ділянки від 01.08.2005року №02567 від 16.08.2005 р. , укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" виклавши його в наступній редакції : "п.4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".
Позивач у своєму поясненні від 23.06.2011 р. підтримав позов прокурора.
Відповідач у відзиві від 31.05.2011р. (вх. 37585 ) проти позову заперечує, оскільки вважає що: правовідносини з оренди виникли між сторонами у 2005році, тому на них неможливо поширити дію норм Податкового кодексу України який набрав чинності 01.01.2011р., обовязковість перегляду або зміни узгодженої у договорах оренди земельних ділянок, які були укладені до набрання чинності податковим кодексом, розміру орендної плати і встановленні її у розмірі 3% від грошової оцінки земля не ґрунтується на законі у суперечить Конституції України, вважає , що на момент звернення позивача до суду відсутній предмет спору , оскільки сторони дійшли до згоди, щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки (лист №01/123 від 18.03.2011р.
В судовому засіданні 31.05.2011 р. оголошувалась перерва до 23.06.2011р.
В судовому засіданні 23.06.2011 р. оголошена вступна та резолютивна частина судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01 серпня 2005 року між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського" було укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення , що знаходиться за адресою: Дніпродзержинськ, вул. Кірова,1 кадастровий номер 1210400000:02:013:0005 (далі- договір).
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2005 р. № 541-18/ІV.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0629 га (пункт 2.1. договору).
Договір укладено на термін до 27.05.2030р. (пункт 3.1. договору).
Згідно п.4.1 вказаного договору орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі : 1285,80грн. без ПДВ на рік, що становить 107,15грн. , без ПДВ, на місяць і вноситься на рахунок місцевого бюджету .
Пунктум 4.2. вказаного договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції.
Відповідно до пункту 4.4. договору розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках передбачених законодавчими актами України.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007року було внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі", які набули чинності з 01.01.2008року , а саме зазначено , що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою : - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку , що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
22.05.2008року рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тому зміни до частини 4 статті 21 Закону України " Про оренду землі " в тій же редакції повторно були внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008року , які набули чинності 04.06.2008року.
Вищевказані зміни діяли до 01.01.2011р.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України , питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюються виключно Податковим Кодексом України.
Згідно зі статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Пункт 5 статті 288 цього кодексу встановлює , що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, а річна сума платежу згідно підпункту 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом ; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюються цим розділом.
Таким чином, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України , а спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.
Згідно статті 30 Закону України "Про оренду Землі" та розділу 12 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін , У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Після набрання чинності Податковим кодексом України Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення від 28.01.2011р. №60-04/УI "Про внесення змін до договорів оренди землі " . Пунктом 1.2. зазначеного рішення визначено застосування ставки орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладання додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам статті 288 Податкового кодексу України .
Дніпродзержинська міська рада неодноразово пропонувала відповідачу укласти додаткові угоди угоду до договору оренди земельної ділянки з метою приведення розміру орендної плати за землю у відповідність до чинного законодавства , листи № 5 вих.-09/88 від 25.08.2009р. , №5вих. -09/136 від 11.11.2009р., № 01-09 вих/2/19зв від 24.01.2011р., № 5вих.-09/54 від 03.03.2011р..
На день розгляду справи договір оренди землі до вимог законодавства не приведено.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення , які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено , що у разі істотної зміни обставин , якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки , що якби сторони могли це передбачити , вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
За змістом статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчиняється в такій самій формі , що й договір. Оскільки відповідно до статті 20 Закону "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, то зміни , які вносяться шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, набувають чинності після їх державної реєстрації.
Відповідно до частини 3 статті 173 Господарського кодексу України сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобовязання в процесі його виконання.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір , повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором , а при недосягненні згоди між сторонами, щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить стаття 30 Закону України "Про оренду землі", згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Розглянувши заперечення відповідача, суд вважає їх необґрунтованими оскільки законодавчо змінено розмір орендної ставки, а відповідно до пункту 4.4. розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках передбачених законодавчими актами України, тобто суд вбачає наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі.
Згідно частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку , зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи з метою приведення договору оренди землі від 01.08.2005 р. у відповідність до положень чинного законодавства позивачем неодноразово направлялись відповідачу листи щодо необхідності підписання додаткової угоди.
Частинами 2 і 3 статті 16 ЦК України передбачено як один із способів захисту порушеного цивільного права або інтересу зміну правовідношення, а також зазначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, який встановлений договором або законом.
Отже, вимоги прокурора є обґрунтованими, оскільки мінімальний розмір річної орендної плати за землю встановлено на законодавчому рівні, а визначений договором оренди землі від 01.08.2005 розмір такої плати не відповідає закону.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на ст.58 Конституції України. В даному випадку мова йде не про зворотну дію в часі Податкового кодексу України щодо договору, укладеного до набуття чинності таким Кодексом, а про укладення додаткової угоди до такого договору з метою врегулювання правовідносин оренди на майбутнє.
З урахуванням викладеного, суд задовольняє позов в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Змінити п. 4.1. Договору оренди земельної ділянки від 01.08.05р., зареєстрованого за №02567 від 16.08.05р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою ( 51931, м.Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2 , код ЄДРПОУ 24604168) з Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського", (51925, м.Дніпродзержинськ, вул. Кірова, 18Б , код ЄДРПОУ 05393043) виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1 Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського" ( 51925, м.Дніпродзержинськ, вул. Кірова, 18Б , код ЄДРПОУ 05393043) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85,00 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського", 51925, м.Дніпродзержинськ, вул. Кірова, 18Б (код ЄДРПОУ 05393043) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 3121726470005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А.Рудовська
Рішення оформлене відповідно
до ст. 84 ГПК України 24.06.2011 р.