ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" березня 2008 р. Справа № 20/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді Василишина А.Р. розглянувши справу
за позовом Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача підприємця ОСОБА_1
про стягнення в сумі 1 396 грн. 66 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 (дов. НОМЕР_1 від 01.10.2007р.);
від відповідача: не з'явився.
Статті 20, 22 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
ВСТАНОВИВ:
Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі -Позивач) звернулося в господарський суд Рівненської області з позовом до підприємця ОСОБА_1 (надалі -Відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення середньооблікової чисельності працюючих інвалідів у межах нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році в розмірі 1 299 (одна тисяча двісті дев'яносто дев'ять) грн. 00 коп. та нарахованої пені в сумі 97 (дев'яносто сім) грн. 66 коп..
17 березня 2008 року в господарський суд Рівненської області надійшла заява Відповідача (а.с. 11), в якій Відповідач визнав позов та просить провести розгляд справи № 20/24 без участі Відповідача.
Заслухавши пояснення представника Позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Згідно звіту Відповідача (а.с. 8) про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік (форми № 10-ПІ) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу в 2006 році складала 8 (вісім) осіб; чисельність інвалідів, які повинні працювати на підприємстві -1 (одна особа); середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність -прочерк. Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві становила 2 597 (дві тисячі п'ятсот дев'яносто сім) грн. 90 коп., фонд оплати праці штатних працівників склав 20,783 тис. грн., сума коштів штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів 1 299 (одна тисяча двісті дев'яносто дев'ять) грн..
Звіт підписано 23 лютого 2007 року Відповідачем.
Оскільки Відповідачем у 2006 році не було працевлаштовано жодного інваліда Позивач нарахував Відповідачу 1 299 (одна тисяча двісті дев'яносто дев'ять) грн. 00 коп. адміністративно-фінансових санкцій за незабезпечення середньооблікової чисельності працюючих інвалідів у межах нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
У відповідності до частини 1 статті 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”: для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.
Згідно частини 1 статті 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”: підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
У відповідності частини 1 статті 18 цього Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно пункту 14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів (надалі в тексті - Положення про робоче місце інваліда), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 року за № 314 „Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів”, - підприємства: у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; визначають види виробництв, цехи та дільниці, де доцільно використовувати працю інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; створюють для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, забезпечують соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; запроваджують у разі потреби посади інструкторів-перекладачів для роботи з глухими працівниками; розробляють і затверджують інструкцію про робоче місце інваліда.
У відповідності з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року за № 1434: Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 5 про робоче місце інваліда: підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до пункту 14 Положення про робоче місце інваліда, підприємства інформують державну службу занятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів.
У відповідності до підпункту 3 пункту 4 про Фонд соціального захисту інвалідів: Фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.
Згідно підпункту 3 пункту 5 про Фонд соціального захисту інвалідів: Фонд має право проводити перевірку підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, цільового використання наданих Фондом коштів.
Аналіз вище наведених положень законодавства про соціальний захист інвалідів свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладено на Органи працевлаштування інвалідів, перелічені в частині 1 статті 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Згідно пункту 4 статті 20 Закону України № 3483-IV „Про зайнятість населення”: підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк -про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.
Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідач протягом 2006 року не інформував місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів. З листа директора Рівненського районного центру зайнятості № 567 від 4 квітня 2007 року (а.с. 6 зворот) у відповідь на лист Позивача № 03-02/330 від 14 березня 2007 року (а.с. 6) вбачається, що Відповідач у 2006 році не звітував про наявність вільних робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, що свідчить про неналежне виконання Відповідачем вищезгаданого обов'язку в 2006 році.
Фактично Відповідачем у 2006 році не було створено жодного робочого місця для інвалідів, що стверджується матеріалами справи і не проінформовано центр зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакансій) призначених для працевлаштування інвалідів, а тому Відповідач зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції за нестворене одне робоче місце.
Розмір адміністративно-господарських санкцій, призначених для перерахунку Позивачу через не працевлаштування інваліда, визначено в розмірі передбаченому частиною 1 статті 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, і складає 1 299 (одна тисяча двісті дев'яносто дев'ять) грн. 00 коп..
Крім того, відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 року за № 522/13819, який набрав чинності 9 червня 2007 року, для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, Позивачем нарахована Відповідачу пеня за період з 9 червня 2007 року по 20 лютого 2008 року в розмірі 97 (дев'яносто сім) грн. 66 коп..
Відповідач доказів сплати адміністративно-господарської санкції та пені суду не подав.
17 березня 2008 року в господарський суд Рівненської області надійшла заява Відповідача (а.с. 11), в якій Відповідач визнав позов.
На підставі усього вищенаведеного, позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
Судові витрати відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з відповідача -підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_2 на користь держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, 33000, м. Рівне, вул. Замкова 10а/1, р/р 31216230700002 в ГУДК України в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 22586331 -2 080 (дві тисячі вісімдесят) грн. 83 коп. адміністративно-господарських санкцій за 2006 рік та 97 (дев'яносто сім) грн. 66 коп. пені.
3. Стягнути з підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_2 в доход державного бюджету України 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита.
4. Стягнути з підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_2 в доход державного бюджету України 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процессу.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
6. Копію даного рішення направити сторонам по справі.
Повний текст рішення оформлено та підписано 28.03.2008р.
Суддя Василишин А.Р.