Рішення № 16518994, 22.06.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
22.06.2011
Номер справи
18/53пд/2011(23/60пд
Номер документу
16518994
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.06.11 Справа № 18/53пд/2011(23/60пд

Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Луганської міської ради, м. Луганськ

до публічного акціонерного товариства «Луганськмлин», м. Луганськ

про внесення змін до договорів оренди землі

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1. за дов. від 24.11.2010;

від відповідача: ОСОБА_2. за дов. від 06.06.2011.

Суть спору: позивачем заявлено вимоги:

-про внесення змін до договору оренди землі від 25.05.2006 (зареєстрований 27.06.2006 за № 040640200122);

-про внесення змін до договору оренди землі від 25.05.2006 (зареєстрований 27.06.2006 за № 040640200124).

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.

Первісно (15.07.2010) позивачем було заявлено два позови (щодо кожною з вищевказаних договорів) за якими було порушено дві справи № 23/60пд та 23/61пд. Рішенням господарського суду від 01.10.2010 (яке було скасоване постановою Вищого господарського суду України від 09.03.2011 і справу повернено на новий розгляд) справи були обєднані в одне провадження; обєднаній справі присвоєно номер 23/60пд.

В судовому засіданні 21.06.2011 було оголошено перерву до 22.06.2011 (09.50).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд

В С Т А Н О В И В:

25.05.2006 між сторонами за позовом був укладений договір оренди землі (який зареєстрований 27.06.2006 за № 040640200122) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,1168 га, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Лутугінская (в районі будинку № 109), для благоустрою прилеглої території.

25.05.2006 між сторонами за позовом був укладений договір оренди землі (який зареєстрований 27.06.2006 за № 040640200124) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,1858 га, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, кв. Южний (в районі будинку № 3), для благоустрою прилеглої території.

Умови обох вищевказаних договорів оренди є повністю однаковими за винятком розміру орендованих земельних ділянок, їх нормативних грошових оцінок, розмірів річної орендної плати та реквізитів рішень Луганської міської ради, на підставі яких ці земельні ділянки передані в оренду відповідачу.

Пунктом 9 договорів встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунків розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невідємною частиною).

Пунктом 13 договорів встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів (та з інших підстав вказаних у договорі).

В звязку із змінами у земельному законодавстві позивач прийняв рішення від 20.08.2009 № 55/81 яким запропонував відповідачу внести зміни до вищевказаних договорів.

Зазначене рішення з проектами договорів про внесення змін, позивач надіслав відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується реєстром розсилки копій рішень Луганської міської ради та фіскальним чеком пошти від 02.09.2009 № 6592 (завірені копії цих документів залучені до матеріалів справи).

В звязку з відсутністю відповіді позивач 12.03.2010 повторно направив відповідачу копію вищевказаного рішення з проектами договорів про внесення змін, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (його завірена копія залучена до матеріалів справи).

Позивач також направляв відповідачу два листа від 05.05.2009 № И 01/03-13/2575/0/2-09 та від 05.05.2009 № И 01/03-13/2576/0/2-09 з пропозицією внести зміни до вказаних договорів оренди землі.

Листами від 02.06.2009 № 02-07/33-103 та від 02.06.2009 № 02-07/34-104 відповідач відмовив позивачу у внесенні змін у договори оренди посилаючись на те, що діюче законодавство виключає таку можливість.

Позивач пропонував відповідачу внести такі зміни у договори:

-викласти п. 9 розділу «Орендна плата»у новій редакції: «9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.»;

-змінити у п. 13 розділу договору «Орендна плата»слова: «земельного податку»на слова: «нормативної грошової оцінки земельної ділянки».;

-доповнити п. 13 розділу договору «Орендна плата»пунктом 131 наступного змісту: «131. У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Луганська протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або вносить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.».

Враховуючи, що відповідач відмовився вносити зміни у договори оренди землі позивач предявив до нього два позови (відносно кожного з договорів) з вимогами внеси вищевказані зміни у договори у судовому порядку.

За позовами господарським судом було порушено дві справи № 23/60пд та 23/61пд. Рішенням господарського суду від 01.10.2010 (яке було скасоване постановою Вищого господарського суду України від 09.03.2011 і справу повернено на новий розгляд) справи були обєднані в одне провадження; обєднаній справі присвоєно номер 23/60пд, яка розглядається заново.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на незаконність вимог позивача та на те, що він не одержував від останнього проектів договорів про внесення змін до договорів оренди.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав:

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 № 309-УІ внесені зміни до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Попередня редакція наведеної статті Закону визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно п. 13 вищевказаних договорів оренди землі розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Внесення змін до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі»направлено саме на підвищення цін на оренду землі (мінімальна орендна плата була у розмірі однократного земельного податку, а стала не меншою трикратного розміру земельного податку; розмір максимальної орендної плати збільшився до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

Частини четверту та пяту статті 21 Закону України «Про оренду землі»в останній редакції (яка діяла на дату предявлення позову; позов предявлено 16.07.2010), виключено з 01.01.2011 в звязку з прийняттям Податкового кодексу України (Закон України від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України), однак, аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2 ст. 632 ЦК України).

Таким чином, враховуючи, що умовами договорів була передбачена можливість зміни розміру орендної плати у разі підвищення цін (а законом було підвищено ціну на орендну плату), позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договорів оренди.

Аналогічної позиції притримується і Вищій господарський суд України у своїй судовій практиці (копія постанови ВГСУ від 10.02.2011 по справі № 19/133пд залучена до матеріалів справи).

Звернення позивача до відповідача з пропозицією внести зміни у договори оренди підтверджується листами відповідями відповідача від 02.06.2009 № 02-07/33-103 та від 02.06.2009 № 02-07/34-104, якими відповідач відмовив позивачу у внесенні змін у договори (завірені копії цих документів залучені до матеріалів справи).

Направлення позивачем відповідачу рішення про внесення змін у договори з проектами відповідних договорів підтверджується реєстром розсилки копій рішень Луганської міської ради, фіскальним чеком пошти від 02.09.2009 № 6592 та повідомленням про вручення поштового відправлення (завірені копії цих документів залучені до матеріалів справи).

Згідно підпунктів 288.5.1 та 288.5.2. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України (який діє на даний час) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою:

-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (підпункт 288.5.1).

не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).

Аналогічні положення містилися у частинах 4 та 5 статті 21 Закону України «Про оренду землі», які втратили силу з 01.01.2011 однак діяли на дату предявлення позову (позов предявлено 16.07.2010).

Відповідно до п. 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Таким чином, розмір річної орендної плати не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

За таких обставин, вимоги позивача про викладення пунктів 9 розділу «Орендна плата» у новій редакції «9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях» є законними та обґрунтованими, і тому, підлягають задоволенню.

Вимоги про зміну у пунктах 13 договорів слів: «земельного податку»на слова: «нормативної грошової оцінки земельної ділянки»не підлягають задоволенню, так як згідно положенням статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати визначається відносно розміру земельного податку, а у вказаних пунктах договору йдеться саме про обчислення та зміну розміру орендної плати.

За таких обставин, у задоволенні вищевказаних вимог (внесення змін у п. 13 договорів) слід відмовити в звязку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.

Вимоги про доповнення п. 13 розділу договору «Орендна плата»пунктом 131 не підлягають задоволенню за таких підстав:

Позивач просить доповнити договори пунктом 131 наступного змісту:

«131. У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Луганська протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або вносить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.».

Згідно ст. 13 Закону України «Про плату за землю»(який діяв на дату предявлення позову) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України (який діє на дату винесення судом рішення) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (ст. 14 Закону України «Про плату за землю»).

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст. 19 Закону України «Про плату за землю»).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4. ст. 288 ПК України).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (п. 286.2. ПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Виходячи із вищенаведених положень Законів орендарі земельних ділянок повинні самостійно обчислювати суму орендної плати виходячи виключно з умов договору оренди.

Пунктами 9 та 15 договорів оренди землі щодо яких заявлено вимоги, встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5. (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невідємною частиною). На момент укладення договорів розмір річної орендної плати складав відповідно 1449 грн. та 5481,75 грн.

Пунктом 30 договорів оренди, щодо яких заявлено вимоги, встановлено, що орендар зобовязаний для обчислення розміру річної орендної плати звертатися щороку до управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки.

Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин надає орендарям довідки в яких в односторонньому порядку, без узгодження з орендарями визначає розмір нормативної грошової оцінки землі, яка використовується орендарями для обчислення розміру річної орендної плати.

Розмір грошової оцінки землі є відправною точкою для розрахунку розміру орендної плати, так як земельний податок встановлюється у розмірі одного відсотка від грошової оцінки землі, а розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 2,5 (п. 9. договорів оренди в редакції договору до винесення судового рішення) або у розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (у редакції позивача, яка прийнята судом).

Таким чином, зміна розміру грошової оцінки землі по суті є завуальованою зміною розміру орендної плати.

Нормативна грошова оцінка земель м. Луганська затверджується рішенням Луганської міської ради.

Таким рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності з 01.03.2008.

Вказана нормативна грошова оцінка земель м. Луганська це розрахунок вартості 1 м2 землі в оціночному районі згідно з функціональним призначенням (не враховуючи окрему земельну ділянку) та схема економіко-планування території.

Розрахунок вартості 1 м2 землі в оціночному районі уявляє собою таблицю із зазначенням номеру економіко-планувальної зони, номеру оціночного району, середньої вартості в зоні, функціонального та інших коефіцієнтів на які збільшується вартість земельної ділянки.

Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин в односторонньому порядку, без узгодження з орендарями визначає які підвищуючи коефіцієнти слід застосовувати для розрахунку грошової оцінки землі і направляє відповідні довідки орендарям.

Як було вказано вище, розмір грошової оцінки землі є відправною точкою для розрахунку розміру орендної плати.

Договорами оренди землі, щодо яких заявлено вимоги, встановлено цей розмір відповідно в сумі 57959,66 грн. та в сумі 219270,01 грн.

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Суд вважає, що вищевказана умова договору (розмір грошової оцінки землі) не може змінюватися в односторонньому порядку без внесення відповідних змін до договору оренди, так як зміна розміру грошової оцінки землі по суті є зміною розміру орендної плати, що тягне порушення прав відповідача.

Доповнення договорів оренди пунктом 131 зі змістом: «У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Луганська протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або вносить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.»суперечить ст. 30 Закону України «Про оренду землі» (зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку).

Так як це тягне односторонню зміну (позивачем) розміру орендної плати (позивач або його орган Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин самостійно, в односторонньому порядку встановлюють розмір грошової оцінки землі від якої залежить розмір орендної плати).

За таких обставин, в задоволенні вимог про доповнення договорів оренди пунктами 131 слід відмовити в звязку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати на державне мито в сумі 56,67 грн. (пропорційно кількості задоволених вимог; було заявлено вимоги про внесення трьох змін у договори; задоволено вимоги щодо внесення однієї зміни; за двома справами, які були обєднані в одно провадження позивач сплатив держмито в сумі 85+85=170 грн.; третя частина складає 56,67 грн.) та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 157,33 грн. (пропорційно кількості задоволених вимог; 236+236 : 3) покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити частково.

2.Внести змінити до договору оренди землі від 25.05.2006 (посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Гавриловой А.П., реєстровий номер 1321, державна реєстрація 27.06.2006 за № 040640200122), який укладено між Луганською міською радою (м. Луганськ) та приватним акціонерним товариством «Луганськмлин (м. Луганськ), зокрема, викласти п. 9 розділу «Орендна плата»у новій редакції:

«9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.».

3.Внести змінити до договору оренди землі від 25.05.2006 (посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Гавриловой А.П., реєстровий номер 1322, державна реєстрація 27.06.2006 за № 040640200124), який укладено між Луганською міською радою (м. Луганськ) та приватним акціонерним товариством «Луганськмлин (м. Луганськ), зокрема, викласти п. 9 розділу «Орендна плата»у новій редакції:

«9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.».

4.Стягнути з приватного акціонерного товариства «Луганськмлин, м. Луганськ, вул. Лутугінская, 111, ідентифікаційний код 00952737, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, витрати на державне мито в сумі 56,67 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 157,33 грн.; наказ видати.

5.В решті позову відмовити.

22 червня 2011 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 29 червня 2011 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко