Рішення № 16494317, 14.06.2011, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
17/5007/20/11
Номер документу
16494317
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "14" червня 2011 р.Справа № 17/5007/20/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Шніт А.В.

за участю представників сторін

від першого позивача не з'явився

від другого позивача ОСОБА_1 - дов. №617/02/10-11 від 15.02.2011р.

від першого відповідача не з'явився

від другого відповідача не з'явився

від третьої особи Дрозд В.В. посв. №12 від 17.11.2010р.

прокурор Алексєєв С.М. посв. №99.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Черняхівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир)

Головного управління Держкомзему у Житомирській області (м. Житомир)

до 1) Приватного підприємства "Черняхівське Полісся" (смт. Черняхів, Житомирська область);

2) Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області (смт. Черняхів, Житомирська область)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Жадьківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області (с. Жадьки, Черняхівський район, Житомирська область)

про визнання незаконними та часткове скасування розпоряджень голови Черняхівської РДА №173 від 22.04.2008р., №42 від 02.02.2007р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 14.05.2008р. №040822300010.

Прокурор Черняхівського району звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації, Головного управління Держкомзему у Житомирській області про визнання незаконними та часткове скасування розпоряджень голови Черняхівської РДА №173 від 22.04.2008р. в частині якою надано в користування на умовах оренди земельну ділянку, загальною площею 17,5685га ПП "Черняхівське Полісся" на території Жадьківської сільської ради Черняхівського району за межами населеного пункту терміном на 5 років для ведення підсобного сільського господарства, а також розпорядження голови Черняхівської РДА №42 від 02.02.2007р. в частині, якою надано дозвіл на виготовлення вказаному підприємству технічної документації із землеустрою на площу землі 20,0га на території Жадьківської сільської ради; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення розміром 17,5685 га на території Жадьківської сільської ради за межами с.Жадьки Черняхівського району Житомирської області від 14.05.2008р. №040822300010, укладений між Черняхівською РДА та ПП "Черняхівське Полісся".

В судовому засіданні 26.04.2011р. представник другого позивача подав суду письмові пояснення по справі, в яких позовні вимоги прокурора підтримав в повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 26.04.2011р. було залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Жадьківську сільську раду Черняхівського району Житомирської області.

В судовому засіданні 26.05.2011р. представник першого відповідача проти позову заперечив повністю, зазначив, що орендну плату сплачує вчасно та заборгованості не має. Однак, відзиву на позовну заяву суду не надав.

В судовому засіданні 14.06.2011р. прокурор та представник другого позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник першого позивача та представники відповідачів в судове засідання 14.06.2011р. не з'явились.

В судовому засіданні 14.06.2011р. представник третьої особи позовні вимоги прокурора підтримав в повному обсязі.

Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

02.02.2007р. головою Черняхівської районної державної адміністрації видано розпорядження №42 "Про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки" (а.с.9).

Підпунктом 1.2 пункту 1 цього розпорядження надано згоду Приватному підприємству "Черняхівське Полісся" (перший відповідач у справі) на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення підсобного сільського господарства загальною площею 35,0га, в тому числі на території Жадківської сільської ради за рахунок земель запасу попередньою площею 20,0га.

22.04.2008р. головою Черняхівської районної державної адміністрації видано розпорядження №173 "Про передачу земельних ділянок в оренду" (а.с. 6).

Пунктом 1 розпорядження №173 від 22.04.2008р. визначено передати Приватному підприємству "Черняхівське Полісся" в короткострокову оренду терміном на 5 років для ведення підсобного сільського господарства земельні ділянки: загальною площею 17,5685га, в тому числі: рілля - 14,6870 га, чагарник - 0,7586га, болота - 1,8125 га, під канавами - 0,3104га, за рахунок земель запасу Жадьківської сільської ради.

Цим же розпорядженням доручено заступнику голови райдержадміністрації, начальнику управління промислового розвитку Бернацькому А.О. підписати договори оренди земельних ділянок. Приватному підприємству "Черняхівське Полісся" в 30-денний термін після укладання договорів оренди провести їх державну реєстрацію. Відділу земельних ресурсів у Черняхівському районі, виконкому Жадьківської сільської ради внести відповідні зміни в земельно-кадастрову документацію та картографічні матеріали.

Прокурор та позивачі просили визнати незаконними та частково скасувати розпорядження голови Черняхівської РДА №173 від 22.04.2008р. в частині якою надано в користування на умовах оренди земельну ділянку, загальною площею 17,5685га ПП "Черняхівське Полісся" на території Жадьківської сільської ради Черняхівського району за межами населеного пункту терміном на 5 років для ведення підсобного сільського господарства, а також розпорядження голови Черняхівської РДА №42 від 02.02.2007р. в частині, якою надано дозвіл на виготовлення вказаному підприємству технічної документації із землеустрою на площу землі 20,0га на території Жадьківської сільської ради та визнати недійсним договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення розміром 17,5685 га на території Жадьківської сільської ради за межами с.Жадьки Черняхівського району Житомирської області від 14.05.2008р. №040822300010, укладений між Черняхівською РДА та ПП "Черняхівське Полісся".

На виконання вищезазначених розпоряджень між Черняхівською районною державною адміністрацією - орендодавець (другий відповідач у справі) та Приватним підприємством "Черняхівське Полісся" - орендар (перший відповідач у справі) 14.05.2008р. укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Жадьківської сільської ради за межами с. Жадьки Черняхівського району Житомирської області (а.с. 53,54).

Господарський суд вважає, що вищезазначені розпорядження та договір оренди підлягають визнанню незаконними, частковому скасуванню та недійсним, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р. № 586-ХІV, місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Відповідно до ч.2 ст. 151 Господарського кодексу України, порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження №42 від 02.02.2007р.), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження №173 від 22.04.2008р. та укладення договору від 14.05.2008р.), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст.ст. 118 та 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваних розпоряджень та укладення договору), необхідною умовою отримання земельної ділянки в користування є проект відведення цієї ділянки.

Відповідно до пп."в" ч.1 ст. 20 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003р. №858-IV, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. № 677 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).

Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:

земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;

земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;

земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).

Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Відповідно до п.10 Порядку, погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.

Відповідно до п.11 Порядку, після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 161-XIV, невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Відповідно до абз.6 ч.1 ст.9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" від 17.06.2004р. № 1808-IV (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваних розпоряджень та укладення договору), обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Отже, передача в оренду земельної ділянки відбулась без висновку державної експертизи землевпорядної документації, оскільки відсутній позитивний висновок експертизи, який є підставою для прийняття рішення уповноваженим органом.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р. № 586-XIV, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оспорюване розпорядження вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідає, а тому є незаконним.

Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.

Відповідно до ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;

б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.

Відповідно до ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Прийняті головою Черняхівської районної державної адміністрації незаконні розпорядження: від 02.02.2007р. №42 та від 22.04.2008р. №173 стали підставою для укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки від 14.05.2008р.

На цій підставі, зазначений договір оренди, укладений між Черняхівською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Черняхівське Полісся" визнається судом недійсним.

Враховуючи, що оспорювані розпорядження стали підставою для подання прокурором цього позову, господарський суд покладає судові витрати на Черняхівську районну державну адміністрацію.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації №42 від 02.02.2007р. "Про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки" в частині, якою надано згоду Приватному підприємству "Черняхівське Полісся" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення підсобного сільського господарства загальною площею 35,0га, в тому числі на території Жадківської сільської ради за рахунок земель запасу попередньою площею 20,0га.

3. Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації №173 від 22.04.2008р. "Про передачу земельних ділянок в оренду" в частині, якою визначено передати Приватному підприємству "Черняхівське Полісся" в короткострокову оренду терміном на 5 років для ведення підсобного сільського господарства земельні ділянки: загальною площею 17,5685га, в тому числі: рілля - 14,6870 га, чагарник - 0,7586га, болота - 1,8125 га, під канавами - 0,3104га, за рахунок земель запасу Жадьківської сільської ради.

4. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 14.05.2008р., укладений між Черняхівською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Черняхівське Полісся".

5. Стягнути з Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області, 12301, Житомирська область , смт. Черняхів, Майдан Рад, 1, ідентифікаційний код 04053453:

- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 85,00грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України (п/р 31217264700002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319, отримувач УДК у м.Житомирі) - 236,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяШніт А.В.

Дата підписання: 21 червня 2011р.

1 - в справу;

2-першому позивачу (рек. з повід.);

3- другому позивачу;

4,5-відповідачам (рек. з повід.);

6-третій особі;

7,8-прокурору.