Рішення № 16488709, 14.06.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
5023/725/11
Номер документу
16488709
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2011 р. Справа № 5023/725/11

вх. № 725/11

Суддя господарського суду Лаврова Л.С.

при секретарі судовогозасідання Васильєва Л.О.

за участю представників сторін:

позивача - Грєнков І.В. відповідача - не з*явився

розглянувши справу за позовом Харківська міська рада, м. Харків

до ФО П ОСОБА_3, м. Харків

про стягнення збитків в сумі 274 359,30 грн.

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада звернулася до господарського суду Харківської області з позовом до ФОП ОСОБА_3 про відшкодування збитків у розмірі 274359,30 грн. посилаючись на те, що згідно договору купівлі-продажу, зареєстрованого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстраційним №1-2362 від 29.07.2002р. ОСОБА_3 придбала нежитлову будівлю загальною площею 674,2 кв.м. та шість гаражів загальною площею 215,8 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_2.

Правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку у відповідача відсутні, у звязку з чим і були нараховані збитки (неодержаний дохід) нанесений Харківській міській раді за час фактичного користування земельною ділянкою.

Представник відповідача у наданому відзиві проти вказаного позову заперечує в повному обсязі та просить у задоволенні позовних вимог Харківської міської ради відмовити.

Справа розглядалась із зупиненням та поновленням провадження у справі на підставі ст.75 ГПК України за наявними матеріалами у справі.

Розглянувши надані суду докази встановлено, що згідно договору купівлі-продажу, зареєстрованого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстраційним №1-2362 від 29.07.2002р. ОСОБА_3 придбала нежитлову будівлю загальною площею 674,2 кв.м. та шість гаражів загальною площею 215,8 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_2.

Статтею 120 ЗК України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Відповідно до Рекомендацій Президії Вищого Господарського Суду України від 02.02.2010р. №04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства» у вирішенні спорів про право власника об'єкта нерухомості на земельну ділянку, на якій він розташований, судам слід враховувати, що виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки, що випливає з положень статті 377 ЦК України і статті 120 ЗК України.

При цьому, реєстрація права власності на будівлю і споруду автоматично не тягне за собою перехід права користування земельною ділянкою під нею, оскільки в наведених вище нормах цивільного та земельного законодавства йдеться про перехід права власності на землю при переході права власності на об'єкт нерухомості на підставі договору відчуження.

Разом з тим, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не на підставі договору відчуження не тягне за собою безумовного переходу права власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомості, а вимагає в цьому випадку окремого договірно-правового регулювання шляхом укладання відповідних цивільно-правових угод між власником земельної ділянки і власником споруди в установленому порядку. При цьому, закон не встановлює обов'язковість укладання чи поновлення з вказаних підстав договору оренди земельної ділянки, на якій розташована будівля, проте визначає переважне право власника об'єкта нерухомості на ділянку, на якій він розташований.

Отже, правочини, що тягнуть перехід права власності на об'єкт нерухомості, одночасно є підставою для переходу права на землю, проте оформлення такого права здійснюється у встановленому законом порядку.

Згідно з п.34 ст.26 та ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питання щодо регулювання земельних відносин, відповідно до закону, вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради, яка в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

На підставі ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Саме з метою приведення у відповідність до земельного законодавства правовстановлюючих документів (в даному випадку договору оренди землі) позивач 09.09.2008р. звернулася на імя Харківського міського голови з заявою про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки, площею 0,3356 га для обслуговування та експлуатації вищевказаної нежитлової будівлі та гаражів по АДРЕСА_2.

До теперішнього часу позивачем договір оренди земельної ділянки із власником цієї земельної ділянки Харківською міською радою, не укладений. Земельна ділянка, площею 0,0880 га по АДРЕСА_2 використовується без правовстановлюючих документів, які б підтверджували право власності або користування.

Позивачем не надано до суду, а матеріали справи не містять доказів визнання незаконною бездіяльності Харківської міської ради щодо не укладення договору оренди землі за вказаною адресою з позивачем саме з вини Харківської міської ради.

Відповідно до ч.1.ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.80 ЗК України субєктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Відповідно до ст.83 цього кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 188 Земельного кодексу України передбачено, що Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.

Відповідно до ст.187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Статтею 189 Земельного кодексу України передбачено здійснення зокрема міськими радами самоврядного контролю за використанням та охороною земель.

Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.

З урахуванням положень чинного законодавства, рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 був створений відділ самоврядного контролю за використанням та охороною земель у м. Харкові.

За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено акт від 16.08.2010р. за №2662/10, яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що використовується СПД-ФО ОСОБА_3

Згідно даного акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки від 16.08.2010р. за №2662/10 встановлено, що земельна ділянка по АДРЕСА_2 площею 0,0880 га використовується СПД-ФО ОСОБА_3 для обслуговування та експлуатації нежитлової будівлі та шести капітальних гаражів без оформлення документів, які посвідчують право на земельну ділянку. Що є порушенням вимог ст.ст.125,126 Земельного кодексу України.

Під час обстеження велась фотозйомка та здійснювався контрольній замір площі земельної ділянки інженером геодезистом за допомогою електронного тахеометру NTS-355R+, зав. № S 12038 (свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки ННЦ «Інститут метрології» №77 від 20.01.2009р.) з урахуванням вимог ст.ст.1,34 Закону України «Про землеустрій».

За таких обставин, форми документів, передбачених у Положенні встановлюються управлінням земельних відносин Харківської міської ради. Типовий акт обстеження земельної ділянки був затверджений наказом Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин від 19.12.2006р. №201к.

Таким чином, при складанні акту обстеження земельної ділянки посадовими особами відділу самоврядного контролю за використання та охороною земель не передбачається участь або присутність іншої сторони.

Акт обстеження земельної ділянки, складений уповноваженими на посадовими особами відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель є належним доказом по справі, який виготовлений компетентним органом відповідно до вимог чинного законодавства. Дії виконавчих органів та уповноважених на те осіб по обстеженню та складанню відповідних актів у судовому порядку не визнані протиправними.

Відповідно до ст.269 Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно ст.288 цього Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 287 Податкового Кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до акту про визначення збитків власнику землі від 08.10.2010р. за №118, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.10.2010р. №426 визнано неодержаний Харківською міською радою дохід у сумі 274359,30 грн. збитками, які нанесені СПД-ФО ОСОБА_3 міській раді за час фактичного використання земельної ділянки загальною площею 0,0880 га по АДРЕСА_2 без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону.

Оплата за використання земельної ділянки не здійснюється , що є порушенням ст.206 Земельного кодексу України, ст.ст.269,288 Податкового Кодексу України.

Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі -Постанова) встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покрову та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно із п. З Постанови відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Пунктом 2 Постанови встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008р. №717 «Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам» (зі змінами від 05.08.2009р. №331) з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Рішенням Харківської міської ради №241/08 від 10.09.2008р.затверджено Положення про відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові.

Рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009р. №130/09 затверджено «Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю»(далі - Порядок).

Зазначений Порядок прийнято з дотриманням процедури, визначеної Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

З метою прийняття від громадськості та субєктів господарювання зауважень та пропозицій до Порядку в газеті «Харьковские известия» від 21.05.2009 року було опубліковано аналіз регуляторного впливу та проект рішення про затвердження Порядку.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 14.12.2009р. по справі №2-а-5392/09 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Харківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Харківської міської ради від 24.06.2009р. №130/09 «Про затвердження порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю» відмовлено повністю. Постанова набрала законної сили.

Зазначеним рішенням визнано, що рішення Харківської міської ради від 10.09.2008р. №241/08 "Про затвердження "Положення про відшкодування збитків , заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового використання земельних ділянок у м. Харкові" втратило чинність.

Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування. Відповідно до ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішення є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п.5.1. Порядку нарахування збитків проводиться у випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.

Згідно ч.5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону .

Пунктом 5.4. порядку визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно наступних рішень Харківської міської ради : рішення XIV сесії Харківської міської ради XXIII скликання від 29.03.2000р.«Про затвердження грошової оцінки земель м. Харкова»; -рішення XIX сесії XXIII скликання від 27.12.2000р. «Про внесення доповнень до рішення XIV сесії Харківської міської ради XXIII скликання від 29.03.2000р. «Про затвердження грошової оцінки земель м. Харкова»; рішення XVIII сесії Харківської міської ради XXIV скликання № 280/03 від 24.12.2003р. «Про затвердження «Тимчасового положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові»; -рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 90/07 від 25.04.2007р. «Про внесення змін до рішення 18 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 24.12.2003р. №280/03 «Про затвердження «Тимчасового положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові»; рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 335/07 від 25.12.2007р. «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.»;-рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 41/08 від 27.02.2008р. «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові»; -рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 242/08 від 10.09.2008р. «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові»; рішення 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 363/08 від 24.12.2008р. «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові»; рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 32/09 від 25.02.2009р. «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові».

На підставі п.4 Положення управлінням земельних відносин Департаменту містобудування архітектури та земельних відносин Харківської міської ради виконано розрахунок суми збитків - не одержані нею доходи, які власника земельної ділянки (сторони), яка б одержала у разі належного виконання зобов'язання.

В основу розрахунку базової ставки орендної плати покладена компенсація відстроченої вигоди, яку має одержати власник (Харківська міська рада) за надання земельної ділянки в оренду.

Згідно із ст.126 Земельного кодексу України документ право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Вищезазначене Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, право розпорядження якими має Харківська міська рада, розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.

Відповідно до п.7.1 Порядку після затвердження акту про визначення збитків рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради у п'ятиденний термін направляє суб'єктам повідомлення про необхідність відшкодування збитків.

У разі визнання вимог, зазначених у повідомленні та надання згоди на добровільне відшкодування збитків укладається договір про добровільне відшкодування збитків.

Добровільне відшкодування збитків здійснюється шляхом укладання договору про відшкодування збитків, який готується управлінням земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

Згідно із пунктом 7.8. Порядку у випадку недосягнення сторонами згоди або неотримання результатів розгляду повідомлення про необхідність відшкодування збитків у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради направляє матеріали щодо відшкодування збитків до Юридичного департаменту Харківської міської ради для підготовки позову про примусове відшкодування збитків в судовому порядку.

27.09.2010р. управлінням земельних відносин Харківської міської ради на адресу СПД-ФО ОСОБА_3 направлено письмове повідомлення за №8917/0/84-10 про час та дату засідання комісії, проте, відповіді на зазначений лист управління земельних відносин не отримало.

Договір про відшкодування збитків не укладено, в досудовому порядку спір не врегульовано.

27.09.2010р. управлінням земельних відносин Харківської міської ради на адресу ФОП ОСОБА_3 направлено письмове повідомлення за №8917/0/84-10 про час та дату засідання комісії, проте, відповіді на зазначений лист управління земельних відносин не отримало.

Відповідно до акту про визначення збитків власнику землі від 08.10.2010р. за №118, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.10.2010р. №426 визнано неодержаний Харківською міською радою дохід у сумі 274359,30 грн. збитками, які нанесені ФОП ОСОБА_3 міській раді за час фактичного використання земельної ділянки загальною площею 0,0880 га по АДРЕСА_2 без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону.

З метою врегулювання даного спору в досудовому порядку листом повідомленням від 28.10.2010р. за №10071/0/84-10 управлінням земельних відносин Харківської міської ради було запропоновано СПД-ФО ОСОБА_3 добровільно відшкодувати Харківській міській раді збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства.

Відповідно до ст.611 цього Кодексу у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Відшкодування збитків є мірою відповідальності і застосовується за загальним правилом.

З урахуванням зазначеного, суд враховує, що відповідач фактично не заперечує факт користування спірною земельною ділянкою. Наведене підтверджується також тим, що цій земельній ділянці розташоване нерухоме майно, належне ФОП ОСОБА_3

Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Суду не надано доказів щодо визнання таким, що суперечить законодавству України рішення Харківської міської ради Харківської області від 24.06.2009р. №130/09.

Статтею 157 Земельного кодексу України встановлено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

В силу ст. ЗЗ Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст.43 цього кодексу, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 12,83,152,156,157 Земельного кодексу України, ст.ст.11,509,623,1166 Цивільного кодексу України, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 №ПО, ст.ст.1,2,33,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

Стягнути з ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Харківської міської ради (61200, м. Харків, м-н Конституції, 7, код 04059243, р/р №33213812800002 в УДК у Харківській області, м. Харкова, МФО 851011, код оплати 1305020001, одержувач ВДК у м. Харкові) збитки у розмірі 274 359,30 грн., державне мито 2743,60 грн, 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Лаврова Л.С.

рішення підписане 16.06.11 року.