Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 червня 2011 року Справа № 2а-4823/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ципко О.В.
при секретарі Соколовій О.В.,
за участю представників:
від позивача: Коряк Н.С.,
від відповідача: Божко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,-
ВСТАНОВИВ
08 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, в якому позивач посилався на наступне.
Згідно Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни. Відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України в сумі 121397,55 грн. Тому, позивач просив стягнути заборгованість перед бюджетом в сумі 121397,55 грн. надавши дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд", що перебуває у податковій заставі.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, дав пояснення по суті позову та просив суд задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав заяву, в якій адміністративний позов визнав та не заперечував проти задоволення позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що дочірнє підприємство "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської міської ради від 23.04.2003 року № 1379120 0000 000285(а.с.87) та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно до довідки АБ № 073796 (а.с.86).
Відповідач знаходиться на обліку в Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції в Луганській області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 04.08.2010 року № 465 (а.с.85).
Конституцією України (ч.1 ст.67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
У відповідності з Законом України “Про систему оподаткування” до складу податків у числі інших також входять податок на додану вартість та податок на прибуток контроль за правильністю та своєчасністю справляння всіх видів податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється державними податковим органами в межах повноважень, визначених законом, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів ( обовязкових платежів) відповідно до законів України.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 03.06.2011 року дочірнє підприємство "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" має податковий борг в сумі 121397,55 грн., в т.ч. борг по податку на додану вартість у розмірі - 9 643,96 грн., в т.ч. заборгованість за основним платежем - 9049,00 грн. та пеня - 594,96 грн.; борг по податку на прибуток у розмірі - 434,88 грн., в т.ч. заборгованість за основним платежем - 88,00 грн., штрафна санкція - 346,50 грн. та пеня - 0,29 грн.; борг по податку на землю у розмірі - 20 393,76 грн., в т.ч. заборгованість за основним платежем - 19945,37 грн. та штрафна санкція - 448,39 грн.; борг по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі - 90 070,40 грн.., в т.ч. заборгованість за основним платежем - 90070,40 грн.; борг по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі - 42,36 грн. в т.ч. заборгованість за основним платежем 42,36 грн.; борг по комунальному податку у розмірі - 812,19 грн., в т.ч. заборгованість за основним платежем -613,70 грн., штрафна санкція - 197,99 грн. та пеня -0,50 грн.
Оскільки податкові зобовязання відповідача виникли до прийняття Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р., тому згідно з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 16 Закону № 2181 на суму податкового боргу нараховується пеня, яка входить до складу податкового боргу, оскільки відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме, особисто вручені
-перша податкова вимога від 14.06.2006р. № 1/181 (а.с.80);
-друга податкова вимога від 16.05.2007р. № 2/208 (а.с.80), але прийняті позивачем заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, результатів не дали.
Відповідно до пп.14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. встановлено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Зокрема, пунктом 88.1 ст.88 вказаного кодексу встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно п. 89.2 ст. 89 вказаного кодексу з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Враховуючи наявність податкового боргу рухоме майно і майнові права дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" були передані у податкову заставу, що підтверджується актом опису майна від 15.03.2011 року № 12\24 (а.с.79) та витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 30655698 від 16.03.11р. (а.с.78).
Позивач стверджує, що Антрацитівською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області було здійснено всі можливі заходи щодо погашення податкового боргу, але вони результатів не надали.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що адміністративний позов
Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити.
Надати Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції в Луганській області
дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 121397,55 грн. (сто двадцять одна тисяча триста девяносто сім грн. 55 коп.) за рахунок майна дочірнього підприємства "Шахтобудтранс" відкритого акціонерного товариства "Антрацитшахтобуд"(ід.код 24849272), що перебуває у податковій заставі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 27.06.2011 року.
СуддяО.В. Ципко